Poprawiono dn.: 10.07.2023

Tegoroczna edycja festiwalu ULICA odbywa się pod hasłem „Radość z odzyskanego podwórka” i poświęcona jest szeroko rozumianym zjawiskom, kwestiom i postaciom, dzięki którym możemy powrócić do dobrze znanych, choć już zapomnianych miejsc. Wszystkich tych, z których nigdy się nie wyrasta i do których z sentymentem się powraca.

Plac przy domu – oprócz tego, że jest synonimem bezpieczeństwa – często identyfikowany jest z beztroską zabawą, przestrzenią wspólnych rozrywek i bycia razem. Jego siłą, mimo niejednokrotnie skromnych powierzchni, odrapanych murów, sąsiedztwa śmietników i braku anonimowości była wspólnotowość i kolektywny charakter. Wszystko robiło się razem: odkrywało każdy kawałek wolnej przestrzeni, wznosiło budowle z piasku i szałasy z gałęzi. Bawiło się w chowanego, wspinało na drzewa, a na padające z ust matki nawoływania „Do domu!” każdorazowo odpowiadało się „Jeszcze chwilę”. Podwórko to miejsce psot, kreatywności, robienia czegoś z niczego i niepohamowanej zabawy. Jednak towarzyszący mu niegdyś gwar ucichł. Dziś przydomowe podwórka świecą pustkami – zostały wyparte przez atrakcje wirtualnego świata.

Teatr, który za przestrzeń swojej gry obiera ulice, place, podwórza, daje bezprecedensową możliwość powrotu na „ziemie obiecane”. Staje się też gwarancją niczym nieskrępowanej radości, która płynie z ich odzyskania.

Przybądźcie państwo na tegoroczny festiwal ULICA, który w Niepołomicach odbędzie się w 8 i 9 lipca, w nadziei na wszystkie te emocje, o których już dawno zapomnieliście i myślicie, że powrót do nich nie jest możliwy. Zamknijcie oczy niczym klown z festiwalowego afisza i oddajcie się marzeniom.

8 lipca, sobota
14.00  niMU / rynek
15.00 Fusion Callejera / park
18.00 Teatr małych form / rynek

9 lipca,niedziela
11.00  Hugo Miro / park
13.00  Mr Copini / park
15.00  Teatr Szczęście / park
17.30  Manteca al dente / park

Wszystkie spektakle odbędą się na Rynku i w Parku Miejskim. Wstęp wolny.

Więcej informacji: https://mcdis.pl