Dodano dn.: 26.02.2024

Ferie w Bibliotece Publicznej w Niepołomicach odbywają się co roku, więc i tym razem nie mogło zabraknąć oferty skierowanej dla naszych najmłodszych czytelników.

Ponieważ jesteśmy przekonani, że każdy nosi w sobie twórczy potencjał, postanowiliśmy zacząć ferie od prostej formy i minimalizmu – „kropki”, która może być początkiem dosłownie wszystkiego, a kończyliśmy na „geniuszu”, jakim jest ludzki mózg i jego możliwości.

Naszym założeniem było udowodnić dzieciom, że mają ukryte talenty, wspaniałe pomysły, że drzemie w nich kreatywność i olbrzymia wyobraźnia, która tylko czeka na odkrycie. Ponieważ świetnym materiałem do tego są książki i prace manualne, przy ich pomocy postanowiliśmy przybliżyć dzieciom ciekawe zawody, biorąc pod uwagę czytelnicze zainteresowania dzieci w naszej bibliotece.

Podczas zajęć zgłębialiśmy tajniki architekta, lekarza weterynarii, florysty, artysty, ale i genialnego mózgu, jaki posiadają naukowcy. Czy uczestnicy zajęć wiedzą kim chcieliby zostać kiedy dorosną? W większości jeszcze nie, ale na naszych zajęciach mogli „Być jak…”, a raczej bawić się i przekonać, że wiele nie trzeba, aby tworzyć czy budować, wystarczy odrobina wyobraźni a dzieciom zdecydowanie, tego nigdy nie brakuje. I tak powstała galeria kropek, kwietna łąka, wspaniałe miasta z figur geometrycznych, całe stado zadowolonych piesków, jeden bardzo długi jamnik, słodkie sowy i niezwykłe „portrety” ludzkich mózgów.

Na zajęciach nie mogło zabraknąć książek, które niezmiennie towarzyszą nam na bibliotecznych spotkaniach i są skarbnicą ciekawych historii, które pomogły wprowadzić dzieci w świat niezwykłych zawodów. Czas podczas zajęć mijał bardzo szybko, pracy było dużo, jednak zawsze kończyliśmy nasze spotkania zabawą. Przy pomocy chusty animacyjnej „praliśmy”, „prażyliśmy kukurydzę”, robiliśmy „sałatkę owocową”. Układaliśmy klocki i wspaniałe zwierzęce tangramy, a bańki mydlane zamienialiśmy w neurony. Wszystkim dzieciom biorącym udział w Feriach w Bibliotece serdecznie dziękujemy i już dzisiaj zapraszamy na kolejne zajęcia, które odbędą się w wakacje.

Małgorzata Turecka