Luty 2020 będzie na długo zapamiętany przez zespół Chobot Blues Band jako szczególny i wyjątkowy. Na początku tego właśnie miesiąca została dostarczona z tłoczni płyt CD długo oczekiwana przesyłka zawierająca 500 sztuk debiutanckiego krążka zespołu pt. „Niezapomniane przeboje”.

29 lutego nastąpiła oficjalna premiera i prezentacja tego albumu na antenie Radia Kraków w audycji „Radiowa Kafejka”.

Zespół został zaproszony w pełnym składzie, przez co w Studio zrobiło się nieco tłoczno i nieco nerwowo – na szczęście prowadzący audycję wspaniali dziennikarze Krystyna Święcicka-Wójcik oraz Antoni Krupa wprowadzili prawdziwie domowy nastrój i początkowa trema dość szybko „wyparowała”. Prezentacje utworów z płyty były przeplatane rozmowami z członkami zespołu, którzy opowiadali o początkach swojej muzycznej przygody i pracy w zespole. Odbieraliśmy również na bieżąco telefony od słuchaczy z wyrazami uznania i życzących zespołowi dalszych sukcesów.

Na ten sukces i tą chwilę zespół pracował prawie 10 lat – we wrześniu 2020 roku mija bowiem okrągła rocznica jego powstania. Powstał jako rozwinięcie Szkółki Gitarowej, gdzie jej uczestnicy mogli w praktyce ćwiczyć opanowane wcześniej style i gatunki muzyczne.

Zespół wykonywał wtedy głównie utwory instrumentalne, grając głównie bluesa i reggae.

Po pewnym czasie do zespołu dołączyły dziewczęta pragnące spróbować swoich sił w śpiewaniu – i taki stan rzeczy trwa do dzisiaj. Przez ten okres opracowaliśmy i wykonywaliśmy na koncertach dziesiątki piosenek, występując na wielu imprezach w naszej gminie i poza nią. Repertuar zespołu jest bardzo szeroki – sięgamy głęboko do muzycznej skarbnicy wykonując utwory polskich i zagranicznych artystów. Obecny „stan posiadania” to ponad 70 opracowanych utworów w różnych stylistykach – od swingu lat czterdziestych, poprzez folk, rock, pop, country a nawet funk.

Pomysł udokumentowania naszych dokonań poprzez nagranie płyty CD pojawił się trzy lata temu,
a dodatkowym impulsem do jej wydania stało się pozyskanie środków z Budżetu Obywatelskiego Miasta i Gminy Niepołomice.

Całość materiału została zarejestrowana w Chobot Sound Studio, zbudowanym od podstaw w naszym Domu Kultury. Sala prób została wcześniej poddana adaptacji akustycznej poprzez zamontowanie przesuwnych kotar i parawanów służących do likwidowania odbić dźwięku oraz została zbudowana kabina do nagrań wokalnych. Wykorzystaliśmy do maksimum sprzęt, który używamy na co dzień do muzycznej pracy oraz prywatny sprzęt do profesjonalnej rejestracji materiału dźwiękowego. Nagrania zaczęliśmy realizować latem 2018, ostatni ślad został zarejestrowany w ostatnich dniach 2019 roku – łączny czas nagrań to około 250 godzin.

Na krążku znalazło się 17 utworów, biegunowo od siebie odległych, ale dobrze oddających charakter, brzmienie i styl zespołu.

W nagraniach udział wzięli :
Joanna Solarz – śpiew
Urszula Solarz – śpiew
Marika Siwek – śpiew
Anna Pilch – śpiew
Rafał Sendor – gitara elektryczna i akustyczna
Piotr Kozik – gitara akustyczna i elektryczna
Sebastian Kozak – gitara basowa i skrzypce
Oskar Osika – perkusja
Piotr Krupa – gitary, hca, realizacja nagrań, aranżacje

Mastering wykonał muzyk i realizator Bogdan Kołodziej, który nadał płycie wyjątkowe brzmienie.
Projekt graficzny albumu to dzieło Aleksandry Dudziak, wokalistki, plastyka i muzyka w jednej osobie.

Co dalej…?

Tym krążkiem zamykamy ważny rozdział w życiu zespołu, ale nie mamy zamiaru spoczywać na laurach. Przed nami kolejne koncerty, a na pewno kolejna płyta, bo przecież apetyt rośnie w miarę jedzenia, a repertuaru na pewno nie zabraknie. Tym bardziej, że dotychczasowe jej recenzje utwierdzają nas w jednym – tu cytat z jednej z piosenek – „ warto mieć marzenia, doczekać ich spełnienia”

Na koniec pragnę serdecznie podziękować w imieniu zespołu wszystkim mieszkańcom Gminy Niepołomice głosującym na nasz projekt w Budżecie Obywatelskim oraz wszystkim tym, którzy pomogli nam w doprowadzeniu go do szczęśliwego końca.

Piotr Krupa
instruktor Domu Kultury w Chobocie
opiekun artystyczny zespołu Chobot Blues Band