Od 20 marca na terenie całej Polski obowiązuje stan epidemii. Oczywiście dotyczy to również gminy Niepołomice. Najbliższe tygodnie są kluczowe dla bezpieczeństwa nas i naszych najbliższych. Na szczęście dużo możemy zrobić, aby sobie pomóc.

Tylko w ciągu ostatniej doby w Polsce przybyło 40 nowych potwierdzonych przypadków zarażenia koronawirusem. Owszem, w skali kraju może wydawać się to niewiele, ale pamiętajmy: po pierwsze są to przypadki potwierdzone, a po drugie –choroba eksponuje objawy nawet dwa tygodnie po zarażeniu.

To oznacza, że wśród nas może być – i zapewne jest – wielu nosicieli wirusa, którzy być może jeszcze nie wykazują objawów zarażenia, albo przechodzą chorobę wywołaną przez wirusa lekko. Pamiętajmy jednak, że te osoby wciąż mogą zarażać i stanowią potencjalnie śmiertelne niebezpieczeństwo dla innych. Stąd podjęcie tak drastycznych kroków.

Ogłoszenie stanu epidemii pozwala Radzie Ministrów wyznaczać tzw. strefy zero. Podlegają one zakazom, nakazom oraz środkom kontroli. Władze mogą zakazać chorym lub podejrzanym o zachorowanie opuszczania stref zero. Pozwalają na wprowadzenie czasowego ograniczenia określonego sposobu przemieszczania się, oraz funkcjonowania instytucji lub zakładów pracy. Władze mogą nakazać udostępnić nieruchomość lub dostarczyć pojazdów do działań przeciwepidemicznych.

Obecnie osoby poddane kwarantannie są regularnie kontrolowane przez policję, sanepid oraz… aplikację w telefonie. Wszystko dla dobra ich oraz osób, które mogłyby zarazić. Przy czym pamiętajmy: kwarantanna nie musi oznaczać, że osoba jej poddana jest chora. Dotyczy ona np. osób mających kontakt z potwierdzonym chorym lub wracających z zagranicy.

Jak przyznał minister Szumowski, 99,5 proc. osób objętych kwarantanną przestrzega jej. Na to również wskazuje analiza danych z telefonów komórkowych (ciekawy artykuł: https://wiadomosci.dziennik.pl/wydarzenia/artykuly/6465823,koronawirus-covid-19-kwarantanna-polacy-wlosi-brytyjczycy-ograniczenia.html)

Jednak ograniczmy naszą aktywność, unikajmy skupisk ludzkich, dbajmy o higienę, w miarę możliwości nośmy maski, a jeśli ich nie mamy – to przynajmniej szalik lub komin zaciągnięty na twarz. 

fot. freepik