Szanowni Państwo,

Mamy potwierdzony pierwszy przypadek zarażenia koronawirusem w gminie Niepołomice. To wymusza na nas wszystkich wdrożenie jeszcze bardziej szczegółowych rozwiązań, aby spowolnić, a ostatecznie opanować rozwój wirusa.

W tych trudnych dniach potrzebujemy w szczególności spokoju, aby nie dać ponieść się emocjom, samodyscypliny, aby nasze działania były skuteczne i zdrowego rozsądku, aby starać się w miarę normalnie przetrwać ten czas.

Mieszkańcy
Należy spodziewać się wzrostu liczby zakażeń nowym koronawirusem. Zagrożenie należy traktować globalnie. Nie ma obecnie znaczenia, czy zarażona osoba mieszka w tej czy innej miejscowości: nie możemy dopuścić myśli, że skoro mieszkamy dwa sołectwa dalej, to nic nam nie grozi. Grozi i dlatego musimy wdrażać szczególne środki bezpieczeństwa.
Mieszkańcy ze zrozumieniem przyjęli przerwę w nauce, działalności domów kultury czy utrudnienia w korzystaniu z obiektów, w których na co dzień przebywa wiele osób. Wychodzimy pojedynczo lub w małych grupach, nie korzystamy z tego czasu jako dodatkowych wakacji. I za to należą się słowa uznania.

Przedsiębiorcy
Gmina Niepołomice to ponad 60 dużych zakładów pracy. Środki ostrożności wdrażane w nich są domeną właścicieli i osób zarządzających, ale wiem, że firmy ograniczają wspólne korzystanie ze stołówek, inaczej planują przerwy, wprowadzają politykę zostawiania otwartych drzwi czy kładą nacisk na dezynfekcję często dotykanych powierzchni. W miarę możliwości przedsiębiorstwa umożliwiają pracę zdalną.

Jednak gospodarka to nie tylko duże firmy, ale i punkty usługowe czy sklepy. Tutaj sytuacja jest różna. Niektórzy postanowili zamknąć firmy, inni wprowadzają ograniczenia liczby klientów. Do niektórych aptek wchodzimy po jednej, dwie osoby, reszta czeka na zewnątrz na swoją kolej, sklepy wyznaczają linie bezpiecznej odległości pomiędzy klientami. Lokale gastronomiczne były zmuszone ograniczyć się do przygotowywania dań na wynos.

Tu również słowa podziękowania dla przezornych i zachęta dla tych, którzy jeszcze nie wdrożyli dodatkowych środków bezpieczeństwa, aby przeanalizowali możliwość ich wprowadzenia. Z korzyścią dla siebie, swoich pracowników oraz klientów.

Teraz jest ciężko, ale po każdej burzy wychodzi słońce. Pandemia koronawirusa również się skończy. Obyśmy przez nią przeszli możliwie bez szwanku.

Krystian Zieliński
Pełniący funkcję Burmistrza Miasta i Gminy Niepołomice