Szanowni Państwo,

Za nami kolejny tydzień. Podobnie jak poprzednie i jak zapewne kilka następnych, upłynął pod znakiem walki z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Przedstawiam Państwu kolejny raport z minionych kilku dni:

  • Publikowane przez Starostwo Powiatowe w Wieliczce dane wskazują, że na terenie gminy Niepołomice jest największa w powiecie liczba osób z wykrytym koronawirusem. Dlatego tym głośniej powinniśmy mówić o koniecznej samoizolacji. Nie tylko, aby postępować zgodnie z wprowadzanymi przez rząd ograniczeniami, ale dla bezpieczeństwa swojego i swoich najbliższych.
  • Wprowadzone ograniczenia w ilości osób mogących jednocześnie przebywać w autobusach zostały rozszerzone też na prywatnych przewoźników. Oznacza to, że w busach może podróżować tyle osób, ile wynosi połowa liczby miejsc siedzących.
  • Jednocześnie przewoźnicy borykają się z problemami kadrowymi. Dlatego ilość kursów się zmniejsza, ale połączenia wciąż istnieją. Więcej informacji o rozkładach jazdy na czas epidemii można znaleźć na stronie www.wirus.niepolomice.eu.
  • 4 kwietnia, po niemal dwóch latach prac, oddajemy do użytku Park&Ride w Niepołomicach przy ulicy Kolejowej. Pojadą nim linie aglomeracyjne i busowe. Tym samym przestanie funkcjonować dworzec na ulicy Spółdzielczej, przy Małopolskim Centrum Dźwięku i Słowa. Pamiętajmy o tym, aby korzystać z właściwych przystanków.
  • Mówiąc o przystankach: 1 kwietnia Wodociągi Niepołomice przeprowadziły dezynfekcję wiat przystankowych na terenie gminy. W najbliższych dniach będzie kontynuowana dezynfekcja przestrzeni publicznej.
  • A będąc przy Wodociągach: spółka przeszła w stan pracy zdalnej. Pracownicy, których fizyczna obecność nie jest konieczna, są do Państwa dyspozycji elektronicznie. Szczegóły na stronie www.wodociagi-niepolomice.pl/.
  • W związku z ogromnym zadłużeniem Fundacji Zamek Królewski w Niepołomicach (stan na dzień 31.12.2019 r. na kwotę około 980 tysięcy złotych), Fundacja została wprowadzona w stan likwidacji. W tym momencie priorytetem jest utrzymanie zarządzania Zamkiem oraz zapewnienie bezpieczeństwa np. ekspozycji Muzeum Niepołomickiego. Stosowne oświadczenie w sprawie zostanie opublikowane w najbliższych dniach.
  • Zgodnie z informacjami z Zarządu Dróg Powiatowych 3 kwietnia o godzinie 17.00 zakończy się remont drogi ‘przez Brzegi’. To ważna informacja dla osób podróżujących pomiędzy Krakowem, a Niepołomicami.
  • Ponownie chcę podziękować wszystkim zaangażowanym w akcję pomocy dla medyków, szpitali, osób starszych i samotnych. Szyjącym maseczki, dostarczającym wyposażenie, gotującym dla naszych medyków i robiącym zakupy seniorom. Dziękuję tym, którzy przenieśli swoją działalność do Internetu: pojawiły się wirtualne lekcje dla dzieci, zajęcia w Domach Kultury prowadzone są on-line. Część z nich odbywa się w ramach lekcji lub wykupionych kursów, a część jest zupełnie bezpłatna, organizowana oddolnie przez mieszkańców. Dzięki temu trudny czas izolacji może upłynie nieco szybciej.

Krystian Zieliński
Pełniący funkcję Burmistrza Miasta i Gminy Niepołomice