Spotkanie zatytułowane „WORTHY dla wszystkich. Kreatywność cyfrowa w szkole na rzecz zwiększenia kreatywności uczniów” odbyło się wczoraj (15.06.2021) w Zamku Królewskim w Niepołomicach.

Uczestniczyło w nim 35 osób. Głównym tematem było przedstawienie projektu WORTHY, którego głównym celem jest zwiększenie zaangażowania uczniów w naukę historii głównie poprzez używanie narzędzi cyfrowych. Biorą w nim udział partnerzy z Polski, Włoch, Niemiec i Chorwacji. Lokalnym partnerem Gminy Niepołomice jest Zespół Szkół im. Ojca Św. Jana Pawła II. Bezpośrednio w realizację projektu jest troje nauczycieli: Zuzanna Polańska, Izabela Wojakowska i Jarosław Muter, a pośrednio inni nauczyciele w tej i innych szkołach.

Podczas spotkania głos zabierali zarówno nauczyciele jak i uczniowie. Opowiadali o tym, jak przebiegała praca nad zadaniami projektowymi. Podkreślali, że mimo ograniczeń wynikających z pandemii COVID-19 udało się osiągnąć wszystkie zakładane cele. Było to możliwe dzięki wielkiemu zaangażowaniu uczniów, który robili znacznie więcej niż zakładały ramy projektu.

Zaprezentowano platformę, która jest dostępna dla wszystkich, nie tylko jako czytelników czy obserwatorów, ale też jako twórców. Jednym z założeń projektu jest to, żeby każdy kto naucza lub uczy się historii mógł dołożyć swoją „cegiełkę” do publicznej bazy wiedzy o wydarzeniach I i II wojny światowej. Stworzone i udostępnione do tej pory treści można przeglądać na www.worldwars.eu.

Miłym akcentem spotkania było wręczenie nagród w Konkursie krótkometrażowych filmów komórkowych „Ślady I i II wojny światowej w gminie Niepołomice”.  Nagrodzone i wyróżnione filmy można oglądać na platformie WorldWars.eu.

Wielokolorowe logo projektowe i napis WORTHYFlaga Unii Europejskiej i napis "Projekt współfinansowany w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+