Zapraszamy na tradycyjne fotograficzne podsumowanie minionego 2022 roku. Dzięki fotorelacji i krótkim opisom przypomnimy sobie najważniejsze wydarzenia ostatnich dwunastu miesięcy w Gminie Niepołomice.

Świętowali 50 lat wspólnego życia
W sobotę 8 stycznia 2022 r. w komnatach Zamku Królewskiego w Niepołomicach 24 pary z naszej gminy świętowały uroczystość nadania przez Prezydenta RP medali z okazji 50-lecia pożycia małżeńskiego za rok 2021. Przybyłych gości powitał burmistrz Roman Ptak, który wręczał medale. Życzenia i listy gratulacyjne przekazał przewodniczący Rady Miejskiej w Niepołomicach Marek Ciastoń, a odnowienie ślubów złożonych przed pięćdziesięciu laty przyjął ksiądz proboszcz Stanisław Mika.

Będziemy współpracować z Politechniką Krakowską
17 stycznia Burmistrz Miasta i Gminy Niepołomice Roman Ptak wspólnie z Dziekan Wydziału Architektury dr hab. inż. arch. prof. PK Magdaleną Kozień-Woźniak podpisali na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej porozumienie o współpracy w zakresie ochrony i kształtowania krajobrazu na terenie Gminy Niepołomice.

Kamień węgielny wkopany
20 stycznia odbyło się wmurowanie kamienia węgielnego pod rozbudowany zakład MAN Trucks w Niepołomicach. MAN funkcjonuje w Niepołomicach już 15 lat, w ubiegłym roku zapadła decyzja o rozbudowie zakładu. Firma zainwestuje dodatkowo 130 mln euro, co pozwoli zwiększyć zatrudnienie do 2500 osób, a także poszerzyć ofertę montowanych tu samochodów. W Niepołomicach powstawać będą auta wszystkich segmentów, również lekkiej i średniej ładowności.

30. finał WOŚP w Niepołomicach
W tym roku kolorowy sztab niepołomickiego WOŚP miał swoją siedzibę w Małopolskim Centrum Dźwięku i Słowa. Ogromne zaangażowanie wolontariuszy zaprocentowało nie tylko atrakcyjnymi wydarzeniami, ale i sporą sumą ze zbiórki. W wirtualnych eSkarbonkach i papierowych puszkach znalazło się 82 tys. zł.

Rusza nowe połączenie z Chobotu do Podłęża
1 lutego 2022 r. w ramach gminnej komunikacji zbiorowej uruchomiliśmy nowe połączenia z Chobotu do Park&Ride w Podłężu. W tym roku będzie to 10 kursów wykonywanych w dni powszednie, jako wzmocnienie siatki połączeń z Chobotu przez Wolę Zabierzowską – Nową Wieś i Niepołomice z końcowym przystankiem w Podłężu.

Będzie remont drogi wojewódzkiej 964
Czeka nas tak długo wyczekiwany remont drogi wojewódzkiej 964 od Woli Batorskiej do Chobotu.
W piątek 18 lutego ogłoszony został przetarg na wyłonienie wykonawcy inwestycji. Przebudowa drogi planowana jest od Woli Batorskiej, przez Zabierzów Bocheński, Wolę Zabierzowską aż po Chobot.

Wybierz książkę, wesprzyj fundację
Wspólnie z Fundacją Zmieniamy Niemożliwe rozpoczęliśmy akcję Kup i przeczytaj wspierającej podopiecznych Fundacji. Uzbierane środki Fundacja Zmieniamy Niemożliwe przeznaczy na zakup żywności i rzeczy niezbędnych dla rodzin, które ma pod swoją opieką.

Pomoc Ukrainie
W związku z trwającym konfliktem zbrojnym na Ukrainie 25 lutego rozpoczął działanie całodobowy punkt informacji dla uchodźców z Ukrainy. W kilku miejscach w Niepołomicach prowadzone były zbiórki dla osób poszkodowanych w wojnie na Ukrainie. Zorganizowaliśmy też spotkanie informacyjne dla osób z Ukrainy w kwestiach m.in. legalizacji pobytu, a także zatrudnienia w Polsce. W pomoc zaangażowało się wiele jednostek i stowarzyszeń z naszego terenu. W ciągu całego czasu w gminie szacunkowo przewinęło się około 2000 uchodźców, około 1000 pozostało, 300 korzysta z placówek szkolno-opiekuńczych.

Umowy na opracowanie projektów przebudowy dróg gminnych
W piątek 25 lutego Burmistrz Roman Ptak podpisał umowę z dwoma biurami projektowymi: ABS – Ochrona Środowiska sp. z o.o. z Katowic oraz Firmą Inżynieryjną ARCUS sp. z o.o. z Krakowa na zaprojektowanie 12 dróg w gminie Niepołomice w latach 2022/2023. Obie umowy opiewają na łączną kwotę 1 161 120 zł.

Poczet królowych na Zamku
8 marca na Zamku Królewskim w Niepołomicach otwarto wystawę „Love Królowe” Anny Kaszuby- Dębskiej. Pod zamkowymi krużgankami zawisło ponad 20 wizerunków królowych.

Obwodnica Podłęża otwarta
10 marca to ważny dzień dla mieszkańców naszej gminy, a w szczególności mieszkańców Podłęża. Od dzisiaj możemy korzystać z nowo otwartej obwodnicy, która odciąży Podłęże i Niepołomice, zwiększy bezpieczeństwo oraz poprawi dostęp do strefy inwestycyjnej. W ramach zadania powstało 2,2 km nowej drogi, łączącej wschodnie rondo przy zjeździe z autostrady z ulicą Kwiatkowskiego w Niepołomickiej Strefie Inwestycyjnej.

Dzień Sołtysa w gminie Niepołomice
11 marca obchodzony jest Dzień Sołtysa. Z tej okazji obdarowaliśmy wszystkich sołtysów w naszej gminie małym słoikiem miodu na osłodę. Sołtysi wsi w gminie Niepołomice, to wielokrotnie liderzy naszych małych społeczności. Zarówno Panie Sołtys jak i Panowie Sołtysi są mocno zaangażowani w życie wsi, zawsze pomocni, chętnie wspierają działania kulturalne, społeczne i sportowe.

Mamy nowe logo!
Nowe logo Miasto i Gminy Niepołomice zostało wybrane spośród 70 nadesłanych projektów, a zwycięzcą został Maciej Rosek. Wybór nie był łatwy, a sama procedura konkursowa trwała kilka miesięcy. Logo przedstawia króla Kazimierza Wielkiego. Miasto zawdzięcza mu swoje istnienie, a także zamek królewski oraz kościół.

Gmina Niepołomice z nagrodą w plebiscycie Fundusze Europejskie są w Małopolsce
Burmistrz Roman Ptak, wiceburmistrz Adam Twardowski oraz dyrektor niepołomickiego MOA Dominik Pasternak odebrali statuetkę w plebiscycie Fundusze Europejskie są w Małopolsce. Uroczysta Gala „Fundusze z Kulturą” odbyła się w Operze Krakowskiej 30 marca 2022. Naszą gminę uhonorowano za projekt przebudowy i rozbudowy Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego.

Nowa linia autobusowa od 1 kwietnia
A7 – to nowa linia autobusowa, która już od 1 kwietnia połączy wschód gminy Niepołomice ze stacją kolejową w Podłężu. Połączenia będą jednak dłuższe, bowiem trasa tej linii rozpoczyna się w Proszowicach, łączy Nowe Brzesko, Ispinię, by następnie wjechać od Chobotu do naszej gminy. To zupełnie nowe połączenie, które powstało na wniosek Gminy Niepołomice, a ruszy na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego.

Niecka na basenie po remoncie
Zakończył się remont niecki rekreacyjnej na krytej pływalni w Niepołomicach. Od dzisiaj możemy już w pełni korzystać z obiektu. Modernizacja rozpoczęła się w połowie stycznia. Niecka basenowa zyskała nową powłokę, od podstaw wymieniono izolację i ułożono nową mozaikę. Na klientów czeka też nowa atrakcja: kaskada wodna. Odnowiono również schody na zjeżdżalnię.

Pomagamy wspólnie z partnerskim miastem
Saint Jean de la Ruelle, miasto partnerskie Niepołomic we Francji, wesprze finansowo naukę języka polskiego dla Ukraińców prowadzoną w naszej Bibliotece Publicznej. Umowę w tej sprawie podpisano dzisiaj w południe. Po wybuchu wojny w Ukrainie wiele firm i instytucji zaoferowało swoją pomoc, także te mające siedzibę w gminie Niepołomice, ale nie tylko. Oferta pomocy przyszła także od francuskiego Saint Jean de la Ruelle, z którym Niepołomice utrzymują kontakty od wielu lat.

Obchody 3 maja
Za nami 231. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja. Tegoroczne Święto Narodowe rozpoczęliśmy uroczystą mszą św. w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym w Niepołomicach. Po mszy przeszliśmy Traktem Królewskim przez Rynek pod pomnik w Parku Miejskim. Pochód prowadziła reprezentacyjna Orkiestra Lira. W przemarszu uczestniczyły poczty sztandarowe szkół i organizacji gminnych, drużyny strażackie, kilkanaście delegacji z wiązankami kwiatów oraz licznie zebrani mieszkańcy.

Imprezowa niedziela na ul. Kolejowej w Podłężu
8 maja bawiliśmy się na ul. Kolejowej w Podłężu podczas plenerowego wydarzenia na nowo powstałym trakcie. Była to też okazja do oficjalnego otwarcia i zakończenia projektu budowy park&ridów. Uczestników przywitał Burmistrz Miasta i Gminy Niepołomice Roman Ptak wraz z podłęskim radnym Rady Miejskiej w Niepołomicach Adamem Suślikiem. Opowiedzieli krótko o przebudowie ulicy Kolejowej, która była częścią potężnej inwestycji budowy parkingów park&ride.

Niepołomice wśród najlepszych gmin w Polsce
W tegorocznej edycji Rankingu Zrównoważonego Rozwoju w kategorii gmina miejsko-wiejska Niepołomice zajęły 4 miejsce. Partnerem Rankingu najlepszych gmin w Polsce jest Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego. Ranking opracowywany przez zespół prof. Eugeniusza Sobczaka powstaje w oparciu o analizę 16 wskaźników Głównego Urzędu Statystycznego obejmujących trzy obszary rozwoju: gospodarczy, społeczny i ochrony środowiska.

Gmina z lotu ptaka.

Laboratoria przyszłości w naszych szkołach
Sprzęt elektroniczny o łącznej wartości 953 500 złotych trafił do szkół gminy Niepołomice. Komputery, mikroskopy, drukarki 3D, aparaty fotograficzne, kamery, oprogramowanie, mikroskopy i mikrokontrolery – to sprzęt zakupiony w ramach programu Laboratoria Przyszłości.

burmistrz ogląda sprzęt w laboratorium

Nowy plac zabaw oficjalnie otwarty
1 czerwca oddany został do użytku plac zabaw dla dzieci zlokalizowany w ścisłym centrum miasta. Koszt tego zadania to 1 497 000,00 zł, z czego 364 776,00 zł jest dofinansowane z LGD Powiatu Wielickiego, reszta pochodzić będzie z budżetu gminy Niepołomice. Zaprojektowanie tego miejsca zleciliśmy prawdziwym ekspertom od niezwykłych miejsc dla dzieci – Biurowi Projektowemu JAKABE Projekty Spółka z o.o.

Finał X Konkursu Wiedzy o Konstytucji RP
Po zakończonych w ubiegłym tygodniu zmaganiach w międzyszkolnym Konkursie Wiedzy o Konstytucji RP nadszedł czas wręczenia nagród. Zgodnie z tradycją, 1 czerwca laureaci Konkursu odebrali swoje nagrody w gabinecie Burmistrza, który sprawuje honorowy patronat nad przedsięwzięciem organizowanym od 2011 roku.

Otwarcie nowej siedziby i fabryki SMAY
W ostatni piątek maja odbyło się uroczyste otwarcie nowej siedziby i fabryki firmy SMAY w Niepołomickiej Strefie Inwestycyjnej. Wzięło w nim udział kilkaset osób z Polski i zagranicy. Nowa siedziba SMAY to nowoczesny zakład produkcyjno-magazynowy o łącznej powierzchni 18.500 mkw. (wraz z laboratorium badawczo-rozwojowym), czterokondygnacyjny budynek biurowy o powierzchni 4500 mkw. oraz budynek socjalny o powierzchni 1850 mkw. Całkowita powierzchnia zabudowy wynosi ponad 21,4 tys. mkw.

Niepołomickie Błonia oddane mieszkańcom
W samo południe, w niedzielę 5 czerwca uroczyście otwarliśmy długo oczekiwane Niepołomickie Błonia. Pogoda i tym razem sprzyjała, liczne atrakcje przyciągnęły całe rodziny do wspólnej zabawy na świeżym powietrzu. Ten okazały teren już został okrzyknięty jednym z najatrakcyjniejszych miejsc spacerowo-rekreacyjnych w regionie, a może i w kraju.

Gra w bule podczas otwarcia błoń.

Piknik Kolorowe hocki-klocki
18 czerwca Fundacja Dzieciom “Kolorowy Most” zorganizowała w parku miejskim wspólnie z urzędem miasta piknik rodzinno-integracyjny Kolorowe Hocki-Klocki. Wydarzenie odbyło się w naszym mieście już po raz drugi. Dzieci mogły pobawić się w kąciku plastycznym, przy malowaniu twarzy, tworzeniu baniek czy na arenie sportowej. Cel był szczytny – Fundacja zbierała pieniądze na pomoc nieuleczalnie chorym dzieciom.

piknik hocki klocki

Dni Niepołomic 2022 przeszły do historii
Występy lokalnych wokalistów i zespołów, pokazy sportowe i taneczne, koncerty zespołów młodzieżowych i gwiazd polskiej sceny muzycznej wypełniły tegoroczne Dni Niepołomic. Po dwóch latach impreza wróciła w starej sprawdzonej formule.

30 lat sekcji tańca i gimnastyki artystycznej
23 czerwca sezon zakończyła Sekcja Tańca i Gimnastyki Artystycznej działająca przy PTG Sokół Niepołomice. Była to dobra okazja do podsumowań mijającego roku szkolnego.

Bieg w pogoni za żubrem za nami
XIV Bieg W pogoni za żubrem przeszedł do historii. W tym roku wyjątkowo odbył się podczas Dni Niepołomic 25 czerwca 2022. W sobotni pranek ponad 800 biegaczy rywalizowało tradycyjnie na dwóch dystansach – 8 i 15 km. Przed startem głównego biegu, na Błoniach Niepołomickich rywalizowali najmłodsi biegacze. Dziecięce zmagania odbyły się na kilku dystansach. Maluchy do 6. roku życia pobiegły na 50 m. Starsze dzieci zmierzyły się w biegach na 100 i 200 metrów.

100-lecie OSP Wola Zabierzowska
25 czerwca 2022 Ochotnicza Straż Pożarna w Woli Zabierzowskiej obchodziła jubileusz 100-lecia swego istnienia. Uroczystość zainaugurowała msza święta sprawowana w intencji strażaków tej jednostki w Kościele Parafialnym w Zabierzowie Bocheńskim. Po mszy zgromadzone poczty sztandarowe i delegacje OSP z terenu gminy spotkały się na placu obok remizy OSP w Woli Zabierzowskiej.

Wakacje na placach zabaw
7 lipca rozpoczęliśmy cykl wakacyjnych spotkań na placach zabaw – Kolorowo w plenerze – adresowany do najmłodszych mieszkańców naszej gminy. Pierwszą imprezę zorganizowaliśmy w Zielony Ogrodzie na osiedlu Boryczów w Niepołomicach. Przez całe wakacje odbyło się w sumie 8 takich wydarzeń w różnych częściach naszej gminy.

Teatr uliczny w Niepołomicach
9 lipca w Niepołomicach gościł teatr uliczny. Mieszkańcy mieli okazję obejrzeć 2 spektakle.

Remont drogi w Słomirogu
Z Polskiego Ładu otrzymaliśmy dofinansowanie na przebudowę drogi gminnej w Słomirogu. Za około 5 milionów złotych na odcinku od centrum sołectwa w kierunku drogi krajowej 94 wymienimy nawierzchnię, poszerzymy drogę, wybudujemy chodnik i kanalizację deszczową.

18. Wymiana książek
31 lipca odbyła się po raz osiemnasty już Wielka Wymiana Książek zorganizowana przez Bibliotekę Publiczną oraz Urząd Miasta i Gminy w Niepołomicach.

Perseidy 2022
12 sierpnia w Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne w Niepołomicach zaplanowało sporo atrakcji dla mieszkańców. Największa kolejka ustawiła się do zwiedzania kopuły MOA. Dopełnieniem atrakcji był pokaz filmowy pod otwartym niebem.

Ziołomania
15 sierpnia to tradycyjnie czas Ziołomanii w Osadzie Podegrodzie. Na koniec długiego sierpniowego weekendu tradycyjnie podczas wydarzenia odbyły się warsztaty, prezentacje oraz kiermasz.

Turniej Rycerski
W połowie sierpnia odbył się w Niepołomicach dwudniowy Turniej Rycerski zorganizowany przez Niepołomickie Bractwo Rycerskie.

Puchar Niepołomic 2022
Od 19 do 21 sierpnia 2022 roku miała miejsce kolejna edycja Pucharu Niepołomic – Zawody Regionalne i Towarzyskie w Skokach przez Przeszkody.

Pamięci pomordowanych
26 sierpnia, w 80. rocznicę tragicznych wydarzeń w historii Niepołomic – zagłady około 10 tys. Żydów z Wieliczki, Niepołomic i okolicznych miejscowości na Rynku w Wieliczce rozpoczęły się uroczystości upamiętniające tę rocznicę. Razem z przewodniczącą Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie Heleną Jakubowicz oraz burmistrzem Miasta i Gminy Wieliczka Arturem Koziołem złożyliśmy wieńce i znicze pod tablicą upamiętniającą zagładę Żydów, a także przy pomniku na Cmentarzu Żydowskim w Grabówkach. Wspólna uroczystość zakończyła się przy pomniku na Kozich Górkach w Puszczy Niepołomickiej.

Grill u burmistrza
W niedzielę 28 sierpnia spotkaliśmy się na Grillu u burmistrza, a właściwie w Parku Miejskim na corocznym wydarzeniu kończącym wakacje.

4RestRun
18 września biegacze stanęli do rywalizacji w ramach kolejnej edycji biegu 4RestRun, po przepięknych ścieżkach Puszczy Niepołomickiej.

Salon czwartkowy
Wyjątkowo we wtorek 21 września odbył się Salon Czwartkowy Akademia Dobrych Manier w Zamku Królewskim w Niepołomicach.

Pola Chwały
XVI Pola Chwały przeszły do historii. Przez cały weekend 23-25 września miłośnicy historii, gier planszowych, militariów, a nawet… dawnej kuchni mogli odwiedzać historyczne obozowiska, brać udział w warsztatach czy zmierzyć się przy stole do wargamingu.

Gminne spotkanie seniorów
Pod koniec września odbyło się coroczne spotkanie seniorów, zrzeszonych w niepołomickim oddziale Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, to już XXIII letnia tradycja. Spotkanie w gronie dobrych znajomych, przy śpiewie było okazją do radosnego spędzenia czasu.

Wyścig by Tomasz Marczyński rekordowy pod względem frekwencji
Piąta edycja Wyścigu Tomasza Marczyńskiego przeszła do historii. W sobotę 1 października 2022 spod Zamku Królewskiego w Niepołomicach wystartowała rekordowa ilość uczestników – 353 kolarzy.

Akcja Czyste Lasy w Niepołomicach
8 października w Niepołomicach odbyła się akcja #CzysteLasy, podczas której sprzątaliśmy Puszczę Niepołomicką. W parku miejskim miał miejsce piknik ekologiczny, byli nasi ekodoradcy, animacje, konkursy dla dzieci oraz koncerty. Można też było spotkać twórców internetowych, a ambasadorem akcji był Rafał Sonik.

Niepołomicka Spółdzielnia Energetyczna
12 października powołaliśmy Niepołomicką Spółdzielnię Energetyczną, w skład której weszły 3 gminne podmioty – Gmina Niepołomice, Centrum Kultury w Niepołomicach oraz Infrastruktura Niepołomice sp. z o.o. Celem spółdzielni będzie wytwarzanie energii elektrycznej z odnawialnych źródeł na rzecz swoich członków oraz organizowanie dostawy i odbioru energii elektrycznej między członkami spółdzielni.

Ranking Pisma Wspólnota
W rankingu Pisma Wspólnota podsumowującym wydatki inwestycyjne samorządów w latach 2019-2021 w kategorii Małe Miasta zajęliśmy VII miejsce w kraju. Ten ranking jest jasnym, opartym na liczbach dowodem na rozwój Niepołomic.

Jubileusze zespołów śpiewaczych
Na początku października obchodziliśmy jubileusz 75-lecia działalności artystycznej zespołu Wrzos, a także 30-lecie Towarzystwa Miłośników Muzyki i Śpiewu im. St. Moniuszki.

Międzynarodowa konferencja Ekonomia-Finanse-Zarządzanie
Pod koniec października podczas międzynarodowej konferencji Ekonomia-Finanse-Zarządzanie zorganizowanej w Wieliczce, burmistrz Roman Ptak wspólnie z Burmistrzem Miasta i Gminy Wieliczka Arturem Koziołem oraz Tomaszem Lubowieckim prezesem 7R S.A. podpisali porozumienie dotyczące ulepszenia dostępności komunikacyjnej, pomiędzy Wielicką Strefą Aktywności Gospodarczej a Niepołomicką Strefą Inwestycyjną. W myśl porozumienia zostanie zaprojektowane i zbudowane połączenie obwodnicy w Podłężu z Wielicką Strefą Aktywności Gospodarczej w Węgrzcach Wielkich.

Uroczystości w OSP Niepołomice
29 października w OSP Niepołomice otwarliśmy centrum serwisowe (profesjonalna pralnia i suszarnia ubrań używanych w akcjach oraz serwis i napełnianie aparatów oddechowych). Będzie ono służyć wszystkim jednostkom strażackim z naszej gminy.

Obchody w OSP w Zabierzowie Bocheńskim
29 października w OSP Zabierzów Bocheński podwójna uroczystość. Oficjalne przekazanie do użytku w pełni doposażonego, nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego Volvo FL 280, dofinansowanego z naszego budżetu kwotą 500 tys. złotych. Tego dnia obchodziliśmy też 20-lecie istnienia Kobiecej Drużyny Pożarniczej.

II Forum Kobiet
6 listopada odbyło się II Forum Kobiet w Niepołomicach organizowane przez stowarzyszenie Spółdzielnia Myśli Kobiecej. Tym razem wydarzenie odbyło się pod nazwą “Mów mi siostro”.

Podsumowanie współpracy z Metropolią Krakowską
Stowarzyszenie Metropolia Krakowska – to zrzeszenie Krakowa i 14 gmin dookoła. 8 listopada spotkaliśmy się w niepołomickim urzędzie miasta z dyrekcją biura Stowarzyszenia, aby podsumować kolejny rok współpracy.

Trzeci mural w gminie
Trzeci niepołomicki mural realizowany z projektu Kultura Złotego Wieku, powstał na ścianie szkoły w Podgrabiu. Fundacja Burza Mózgów wybrała na ścianę Szkoły Podstawowej w Podgrabiu królową Elżbietę Rakuszankę. 10 listopada podczas uroczystej akademii przedstawiono w szkole postać królowej i symbolicznie „otwarto” mural.

Obchody 11 listopada w Niepołomicach
Uroczystości 11 listopada pod pomnikiem w centrum miasta po raz kolejny przyciągnęły wielu mieszkańców gminy Niepołomice. Świętowanie miało nie tylko uroczysty, patriotyczny charakter, ale i dało poczucie łączenia pokoleń.

Biało-Czerwony Bieg Niepodległości
11 listopada po raz dziewiąty MKS Spartakus Niepołomice oraz stowarzyszenie Niepołomice Biegają zorganizowały w niepołomickiej puszczy Bieg Niepodległości. Cechą charakterystyczną tego wydarzenia są biało-czerwone stroje zawodników. W tym roku pogoda dopisała i polana w puszczy zapełniła się uczestnikami. W piękny słoneczny dzień kilkaset osób biegało oraz bawiło się, w aktywny sposób świętując 104 rocznicę Odzyskania Niepodległości.

Gmina Niepołomice na podium
Gmina Niepołomice zajęła 3 miejsce w tegorocznej edycji ogólnopolskiego Rankingu zrównoważonego rozwoju jednostek samorządu terytorialnego. Tak dobrą pozycję w kategorii gmin miejsko-wiejskich uzyskaliśmy dzięki wysokim wskaźnikom Głównego Urzędu Statystycznego obejmujących trzy obszary rozwoju: gospodarczy, społeczny i ochronę środowiska. Ranking oparty wyłącznie na wyliczeniach statystycznych, jasno i wyraźnie wskazuje na właściwą, zrównoważoną strategię rozwoju naszej gminy.

Przedsiębiorcy BNI Kings Kraków w zamku
23 listopada w Zamku Królewskim w Niepołomicach gościliśmy przedsiębiorców zrzeszonych w BNI Kings Kraków – biznes przez rekomendacje międzynarodowej organizacji biznesowej pomagającej przedsiębiorcom rozwijać ich firmy i pozyskiwać zlecenia dzięki rekomendacjom. Pomimo wczesnej godziny w Niepołomicach stawiło się ponad 150 przedstawicieli firm.

I miejsce w konkursie EKO-HERO Małopolski
28 listopada nasza gmina otrzymała I miejsce w konkursie Gazety Krakowskiej EKO-HERO Małopolski 2022. Zwyciężyliśmy w kategorii gmin od 15-30 tysięcy mieszkańców. Nagrodę otrzymaliśmy za realizację projektu – Niepołomickie Błonia. Wyróżnienie w imieniu gminy odebrał Maciej Maderak kierownik Referatu Ochrony Środowiska UMiG w Niepołomicach.

Podsumowanie projektów podczas konferencji
Na początku grudnia w Zamku Królewskim odbyły się równocześnie dwie ważne konferencje. Jedna dotyczyła podsumowania projektu rozbudowy infrastruktury wodno-ściekowej na terenie naszej gminy. Dzięki tej, wartej ponad 60 milionów złotych, inwestycji do naszych domów trafia lepszej jakości woda. Druga konferencja była podsumowaniem realizacji projektu pilotażowego pt. “Ja w przemyśle”. Pomysł zrodził się podczas rozmów z przedsiębiorcami, prowadzącymi działalność produkcyjną zwłaszcza w Niepołomickiej Strefie Inwestycyjnej.

I miejsce w Rankingu Gmin Małopolski 2022
Gmina Niepołomice zdobyła I miejsce w Rankingu Gmin Małopolski 2022. Nagrodę na początku grudnia podczas uroczystej gali odebrał zastępca burmistrza Michał Hebda. Wyróżnienie zostało przyznane przez Małopolski Instytut Samorządu Terytorialnego i Administracji wspólnie z Urzędem Statystycznym w Krakowie. Ranking jest prowadzony w oparciu o dane dostępne w statystyce publicznej – wszystko jasno i wyraźnie wyliczone. Warto dodać, że w ubiegłym roku zdobyliśmy również I miejsce.

W Staniątkach powstała nowa strefa sportowo-rekreacyjna
Na stadionie sportowym w Staniątkach powstała Ogólnodostępna strefa sportowo-rekreacyjna dla każdego „od malucha po seniora” zrealizowana w ramach projektu Małopolska infrastruktura rekreacyjno – sportowa – MIRS.

Mistrzostwa Polski we Freestyle Football
3 i 4 grudnia w Niepołomicach odbyły się Mistrzostwa Polski w Freestyle Football.

Fabryka św. Mikołaja
4 grudnia w Izbie Regionalnej odbyły się warsztaty dla dzieci pod hasłem „Fabryka św. Mikołaja” organizowane przez Stowarzyszenie Pomoc Bliźniemu i Strawę.

Spotkanie z Mikołajem na dziedzińcu zamku
6 grudnia do Niepołomic zawitał święty Mikołaj i rozdał na dziedzińcu Zamku Królewskiego kilkaset paczek z prezentami najmłodszym mieszkańcom naszej gminy.

Jubileusz 55-lecia TKKF Wiarus
10 grudnia Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej Wiarus obchodziło w Zamku Królewskim w Niepołomicach jubileusz 55-lecia prowadzenia działalności.

Bunt Mikołajów i kiermasz świąteczny
Blisko 500 uczestników wystartowało w 2 Buncie Mikołajów, który odbył się centrum naszego miasta. Wydarzeniem towarzyszącym był świąteczny kiermasz w parku miejskim.

Uroczystość upamiętniająca pomordowanych na Kozich Górkach
W niedzielę 11 grudnia 2022 na Kozich Górkach odbyła się uroczystość w 80. rocznicę upamiętnienia Stanisława Klimeckiego, Prezydenta Miasta Krakowa, który zginął wraz z 1000 innych niewinnych ofiar rozstrzelanych przez hitlerowców podczas II wojny światowej.

Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne nagrodzone
Pod koniec grudnia Młodzieżowego Obserwatorium Astronomiczne w Niepołomicach otrzymało Nagrodę Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza. Jury przyznało I nagrodę „za adekwatną skalę obiektu wpisującą się harmonijnie w strukturę przestrzenną Niepołomic. Szlachetna i powściągliwa forma podąża za oryginalną funkcją. Dodatkowo sąd konkursowy docenił decyzję władz o budowie obiektu użyteczności publicznej o charakterze edukacyjnym.”

Wręczyliśmy Dęby Biznesu
21 grudnia po raz szósty wręczyliśmy Dąb Biznesu – nagrodę dla firm wspierających rozwój lokalnej społeczności. Zwycięzców uhonorowano podczas świątecznego spotkania z ludźmi biznesu w Zamku Królewskim w Niepołomicach. Tytuł Dąb Biznesu w kategorii koncern międzynarodowy otrzymały wyjątkowo dwie firmy: Pratt & Whitney Tubes sp. z o.o. oraz Staco Polska sp. z o.o. W kategorii firma z polskim kapitałem statuetka powędrowała do firmy Smay sp. z o.o. Frima Trans-Ziem zwyciężyła w kategorii firma rodzinna.

Dary trafiły do schroniska dla zwierząt
22 grudnia do schroniska Psie Pole w Racławicach trafiły wszystkie rzeczy zebrane podczas zbiórki w naszej gminie. W akcję, zorganizowaną z inicjatywy Jolanty Bryk-Barczyk z Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej Przystań w Niepołomicach, zaangażowało się wielu mieszkańców indywidualnie, ale także grupowo – dzieci ze szkół w Zabierzowie Bocheńskim i Staniątkach oraz urzędnicy z UMiG w Niepołomicach. Potrzebne rzeczy zbieraliśmy od 5 do 18 grudnia.