W miniony weekend swoje podwoje dla zwiedzających otwarł… Browar Kazimierz! Pierwsze dni otwarte lokalnego browaru były okazją nie tylko do zobaczenia na własne oczy, jak warzy się piwo, ale również do degustacji i spędzenia czasu na świeżym powietrzu.

Myśląc o biznesie w gminie Niepołomice, zwykle przychodzą nam do głowy duże firmy produkcyjne zatrudniające setki osób przy produkcji samochodów, napojów, okien czy elementów stalowych. To oczywiście prawda, ale warto pamiętać, że nie cała. Ponieważ w Zakrzowie, z dala od strefowego zgiełku powoli i spokojnie warzy się lokalne piwo.

Browar Kazimierz powstał w 2016 roku, a w zakładzie w Zakrzowie warzą piwo od września 2018 roku. Firma obecnie warzy 2000 l piwa kraftowego rocznie. Zatrudnia tylko 5 osób, ale jak podkreślają właściciele, są to starannie wybrane osoby. Bo Browar Kazimierz to pasja, a nie marka do zarabiania. Załoga w tygodniu pracuje w Zakrzowie, a w weekendy jeździ na festiwale piwne, łącznie z tak odległymi, jak festiwal w Szczecinie. Głównie jednak stawiają na lokalność, dlatego otwierają się swoich sąsiadów i trzeba przyznać, że już zostali zauważeni i zaakceptowani w okolicy. Świadczyć może o tym chociażby wyróżnienie Made in Małopolska, które podkreśla nie tylko swojskość i lokalność produktów z Browaru Kazimierz, ale też ich jakość.

Dzień otwarty był okazją do zwiedzenia zakładu. To nie lada atrakcja dla miłośników złocistego (choć ostatnio i w innych odcieniach) trunku. Pracownicy browaru pokazywali cały proces produkcyjny, od śrutowania specjalnie dobranego słodu, przez zalewanie i podgrzewanie go w kadzi zaciernej, filtrację zacieru, samo warzenie, po rozlewanie i etykietowanie butelek. Odpowiadali też na pytania o szczegóły produkcji konkretnych rodzajów swoich kraftów, ponieważ browar w swojej ofercie produkty od blond ale, przez piwa z dodatkiem herbaty czy pulpy z mango, po ciemne ipy i piwa niskoalkoholowe.

Dzień otwarty był okazją do spędzenia czasu na świeżym powietrzu przez całe rodziny, ponieważ oprócz samego zwiedzania goście mogli spróbować wyrobów browaru Kazimierz oraz innych zaprzyjaźnionych warzelni, przekąsić dania z grilla, posłuchać muzyki granej na żywo, poopalać się na leżaczkach, a dzieci… spędzić czas w specjalnie przygotowanym dla nich namiocie.