Dzisiaj mija 81. rocznica wybuchu II wojny światowej – największego z konfliktów zbrojnych w historii ludzkości.

Wojna, która wybuchła 1 września 1939 r. na ziemiach polskich, trwała do 2 września 1945 r., kiedy to Japonia podpisała kapitulację. W Europie konflikt zakończył się kilka miesięcy wcześniej 8/9 maja.

Działania wojenne prowadzone były prawie w całej Europie, na Bliskim Wschodzie, we wschodniej i południowo-wschodniej Azji, w północnej Afryce. Według różnych szacunków zginęło w nich od 50 do 78 milionów istnień ludzkich.

Polska była krajem, który wojna dotknęła najbardziej. Nie ma rodziny, w której nie byłoby wspomnień związanych z tamtym okresem. Pamięć o tamtych wydarzeniach i ich bohaterach nadal pozostaje żywa w naszych umysłach, przekazujemy ją z pokolenia na pokolenie w szkołach, poprzez działania organizacji czy instytucji, a także organizowanie uroczystości rocznicowych.

W tym roku wyjątkowo, z uwagi na pandemię koronawirusa, nie organizowaliśmy tradycyjnego spotkania przy pomniku w parku miejskim. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy. Nasza pamięć objawia się m.in. w dbaniu o miejsca pamięci, cmentarze oraz pomniki. W ubiegłym roku przeprowadzono m.in. prace renowatorskie miejsca pamięci na Kozich Górkach w Puszczy Niepołomickiej.

Na ten rok zaplanowano remont pomnika przy ul. Płaszowskiej. Upamiętnia on żołnierzy walczących m.in. podczas II wojny światowej. Wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej wyremontujemy go i wykonamy nową tablicę z brązu.

We współpracy z Zespołem Szkół im. Ojca Św. Jana Pawła II w Niepołomicach, Miasto i Gmina Niepołomice jest partnerem w międzynarodowym projekcie WORTHY. Jego głównym celem jest zainteresowanie uczniów nauką historii, odkrywaniem wydarzeń, które rozegrały się w naszej okolicy oraz odkrywaniem rodzinnych historii.

Przejdź do strony o projekcie

Tekst o planach lekcji przygotowanych przez nauczycieli Zespołu Szkół