Niepołomice charakteryzują się bogatym życiem kulturalnym.

Istotną rolę w kreowaniu życia kulturalnego pełni Urząd Miasta i Gminy.
Urząd organizuje największe i najbardziej widowiskowe przedsięwzięcia kulturalne na terenie gminy w tym coroczne święto miasta zwane Dniami Niepołomic. Dni Niepołomic to z jednej strony przegląd tego co osiągnęły zespoły artystyczne działające na terenie gminy, a z drugiej możliwość uczestniczenia w koncertach gwiazd polskiej sceny muzycznej. Występowali tu m.in. Bajm, Łzy, Kasia Kowalska, Perfect, T.Love, Kult, Budka Suflera, Enej. Widownie przyciągają liczne koncerty, występy, zawody, pokazy i wystawy. Tradycyjnie podczas imprezy prowadzona jest sprzedaż cegiełek, które biorą udział w losowaniu cennych nagród, w tym samochodu osobowego.

Centrum Kultury w Niepołomicach
Samorządowa instytucja kultury, realizuje zadania z zakresu rozpoznawania, rozbudzania, kreowania i zaspokajania zainteresowań, pasji oraz potrzeb kulturalnych. Jest organizatorem koncertów, recitali, spektakli, konkursów, festiwali. W swojej strukturze organizacyjnej ma 13 terenowych domów kultury. Wspiera rozwój profesjonalnych i amatorskich form artystycznych. Prowadzi stałą współpracę z Państwową Wyższą Szkołą Teatralną w Krakowie oraz Krakowską Operą Kameralną.
CK tworzy warunki do rozwoju amatorskiego ruchu artystycznego; prowadzi przy swoich placówkach zespoły artystyczne: Zespół Pieśni i Tańca Zagórzanie, Mali Zagórzanie, zespół marszowo-taneczny Mażoretki, zespół taneczny cheerleaderki, Niepołomicki Chór Gimnazjalny, grupy śpiewacze Wrzos i Zabierzanie, grupę obrzędowo-śpiewaczą Nasza Wola, Kapelę Ludową Wolanie. Organizuje imprezy o charakterze międzynarodowym, ogólnopolskim, wojewódzkim oraz lokalnym, m.in. Małopolski Konkurs Chórów „O złotą strunę.
Więcej informacji: www.kultura.niepolomice.pl

Muzeum Niepołomickie

Działalność muzealną prowadzi Muzeum Niepołomickie. Znajdujące się w komnatach zamkowych muzeum, organizuje wystawy kolekcji dzieł zarówno znanych mistrzów jak i mniej znanych twórców. Najważniejszą obecnie ekspozycją jest wystawa “Sukiennice w Niepołomicach 2 – Znane i nieznane”.
Zwiedzający mogą również zwiedzić Kaplicę Zamkową wyposażoną w bezcenne zabytki niepołomickiego kościoła parafialnego, wystawę “Myślistwo i trofea” oraz gabinet Włodzimierza Puchalskiego, w który zgromadzono archiwum twórczości znakomitego polskiego fotografa przyrody, filmowca i podróżnika.
Więcej informacji: www.muzeum.niepolomice.pl

Małopolskie Centrum Dźwięku i Słowa

Placówka składa się z sali widowiskowej z widownią na 220 miejsc. To idealne miejsce na organizację koncertów, recitali, wystawianie kameralnych spektakli, a nawet… nagrywanie płyt. Parter to głównie sale warsztatowe, z największą salą lustrzaną, przeznaczoną głównie na zajęcia taneczne i baletowe.
W przyziemiu znajduje się Muzeum Fonografii. W siedmiu salach można zobaczyć jak słuchano muzyki od końca XIX wieku po lata dziewięćdziesiąte ubiegłego stulecia. Tam też znajduje się sala, w której można posłuchać jednej z trzech tysięcy udostępnionych płyt winylowych. W przyziemiu funkcjonuje klub muzyczny Piwnica Dźwięku oraz kino.
Więcej informacji: www.mcdis.pl

Biblioteka Publiczna

Na terenie gminy Niepołomice działa Biblioteka Publiczna. Jej główna siedziba mieści się w Niepołomicach; ma cztery dobrze wyposażone filie w Podłężu, Staniątkach, Woli Batorskiej i Zabierzowie Bocheńskim.
W zbiorach Biblioteki znajduje się niemal 80 tysięcy książek, a rocznie korzystają z jej usług 6192 osoby.
Więcej informacji: www.biblioteka-niepolomice.pl

Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne – jedyny taki dom kultury w Polsce, organizuje nocne pokazy nieba i Zamkowe Spotkania z Astronomią.
Więcej informacji: www.moa.edu.pl

Dużą rolę w organizacji życia kulturalnego na terenie gminy Niepołomice pełnia organizacje pozarządowe. Dwie z nich prowadzą domy kultury:

  • Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalnych Inspiro prowadzi Dom Kultury w Podłężu i realizuje różne, czasem bardzo innowacyjne projekty kulturalne. Więcej informacji: www.inspiro.org
  • Stowarzyszenie Pomocna Dłoń prowadzi Dom Pełen Kultury w Staniątkach, a ponadto Dom Pomocy Społecznej w tej miejscowości.

Czy ten artykuł był pomocny ?

Podobne artykuły