Oficjalny Portal Miasta i Gminy Niepołomice

Oficjalny portal Miasta i Gminy Niepołomice
Wyszukaj:
Wyszukaj wszędzie
Wiadomości
Informator
Przewodnik
Kalendarz
Wiadomości › Informator › Samorząd › Burmistrz i zastępcy › Czat z Burmistrzem › Zapis cz@ta nr 9 z Romanem Ptakiem

Zapis cz@ta nr 9 z Romanem Ptakiem

Zapis cz@ta nr 9 z Romanem Ptakiem

Poprawiono dn.: 07.08.2019
Zapis dziewiątęgo spotkania na czacie z Burmistrzem Romanem Ptakiem, które odbyło się 29 października 2013 roku.

sigaris
: Witam wszystkich

Roman Ptak: Dzień dobry Państwu. Witam po dłuuuuuuuuuugiej przerwie.
Roman Ptak: Od razu się usprawiedliwię – drodzy Państwo, o godzinie 18.50 musimy skończyć, muszę jechać do Pana Wojewody.
mieszkaniec: Witam. Skrzyżowanie ulicy Skarbowej z Portową jest dość niebezpieczne (ostry zakręt na ulicy Portowej poprzedzający skrzyżowanie ze Skarbową+ zabudowania). Czy byłby możliwy montaż lustra drogowego w tej lokalizacji?
Roman Ptak: Zapisuję i poproszę drogowców, żeby się sytuacji przyglądnęli. Dziękuję za sugestię.
krajan: Dzień dobry, mam parę pytań do Pana Burmistrza. Jeżeli dobrze pamiętam, na poprzednim czacie mówił Pan, że zajmie się tematem wyżywienia w przedszkolach. Minęło parę miesięcy, a ja jako rodzic nie zauważam zmian w tym temacie. Czy można spodziewać się bardziej znaczących działań z Pana strony jako organu nadzorczego?
Roman Ptak: Sprawa była omawiana choćby podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej, Pani Dyrektor Wydziału Edukacji składała sprawozdanie. Cdn.
Roman Ptak: Dodatkowo ja spotykałem się wielokrotnie z dyrektorami szkół i przedszkoli i nie ma z ich strony zgłaszanych uwag w sprawie wyżywienia, więc uznałem, że temat jest nieaktualny. Chyba, że jestem w błędzie.
krajan: Drugie pytanie dotyczy inwestycji w naszej gminie. Dużo pieniędzy idzie na drogi, ale mieszkańcy oczekują innych inwestycji. Mieszkańców przybywa, a przedszkoli czy szkół nie – dlaczego nic Pan nie robi w tym temacie?
Roman Ptak: Z przedszkolami to nie tak. W ubiegłym roku otwarliśmy oddział przedszkolny w Podgrabiu. Od września br. działa nowy oddział przedszkolny w Zagórzu.
Roman Ptak: Dodatkowa rekrutacja odbyła się w Podłężu, po pracach adaptacyjnych w obiekcie (możemy dzięki temu przyjąć nowy oddział). Są prywatne inicjatywy – powstał żłobek przy budynku SP w Niepołomicach.
Roman Ptak: Faktem jest, że mamy problem ze szkołą podstawową i jej przepełnieniem. Z tym coś trzeba będzie zrobić w najbliższym czasie. Niestety polskie prawo nie rozpieszcza. Proszę pamiętać, że o wrzutkach pt. sześciolatkowie czy brak możliwości finansowania zajęć dodatkowych w przedszkolach.
znafca: Panie Burmistrzu co z tą Puszczą?! Nawet ich strona zaczyna w końcu działać jak należy, ale znowu wyniki dalekie od oczekiwań;/ Będzie zmiana trenera?
Roman Ptak: To pytanie do Zarządu Klubu. Ja tam nie zasiadam. Jak to powtarza trener – dla Niepołomic każdy mecz ligowy w I lidze to święto i tak to traktujemy. Drużyna jest młoda, oparta na zawodnikach z niższych lig, byłoby świetnie, gdybyśmy się utrzymali.
krajan: Wiem, że była ta rozmowa, ale ona nic nie zmieniła w żywieniu przedszkolaków.
Roman Ptak: Której placówki to dotyczy? Bo mamy ich w gminie wiele.
Dark: Dobry wieczór. Panie Burmistrzu co z naszym upragnionym placem zabaw dla dzieci przy boisku sportowym w Podłężu?
Roman Ptak: Zgłoszone do tzw. małych projektów w ramach LGD, nawet przeszło weryfikację. Na wiosnę będzie placyk.
sigaris: Dobry Wieczór. Ostatnio światła na skrzyżowaniu ul. Wimmera i mostu na Wiśle były wyłączone i ruch znacznie się upłynnił. Zwłaszcza w godzinach szczytu porannego i popołudniowego. Czy nie byłoby warto zastanowić się nad wyłączeniem tych świateł, lub choćby wyłączać je w godzinach szczytu? Nie jeden raz stałem w korku już przed mostem i to tylko z powodu świateł.
Roman Ptak: Jak Państwo zauważyli trwa przebudowa DK 75. Zakończy się ona w połowie grudnia. Sygnalizacja świetlna zostanie “dostrojona”. Zostaną dobrane odpowiednie interwały czasowe.
Sally: Witam. Czy dobrze mi się wydaje, że to już ponad rok od ostatniego czata z Panem Burmistrzem?
Roman Ptak: Dawno nie pisaliśmy. Choć muszę przyznać, że czatowałem z mieszkańcami choćby podczas wiosennych zebrań osiedlowych i wiejskich bo udało mi się dotrzeć do każdego sołectwa.
znafca: Były zapowiedzi przebudowy stadionu. Czy jeśli klub wróci do II ligi temat upadnie?
Roman Ptak: Po pierwsze – jeszcze nie spadliśmy. Po drugie trybuna Puszczy została wybudowana w 1955 roku i praktycznie wygląda dziś tak jak przed 60 laty. Tak czy inaczej to miejsce wymaga nowej inwestycji.
Sally: Jak wyglądają plany budowy szkoły w Jazach? Rok temu ten temat także pojawił się na czacie, ale oczami “szarego mieszkańca” mam wrażenie, że nic w sprawie nie ruszyło. Chyba, że się mylę?
Roman Ptak: Temat nie upadł, natomiast jest zawieszony. Nikt w Polsce w ramach Partnerstwa Publiczno-Prywatnego nie zrealizował budowy szkoły. Mieliśmy być pierwsi. Z uwagi na nieścisłości prawne, ta sprawa została czasowo zawieszona do momentu wyjaśnienia, czy taka forma finansowania inwestycji “wchodzi” do długu gminy.
Sancho: Witam. Czy francuska firma budująca się na strefie przyjmuje już ludzi do pracy? Gdzie można składać CV?
Roman Ptak: Przyjmuje, można składać CV drogą elektroniczną bezpośrednio do firmy
Roman Ptak: http://www.somfy.pl/home/about_us/sopem_oferty_pracy.html
Dark: Kiedy będziemy mieć zjazd z A4 oraz obwodnicę Podłęża?
Roman Ptak: Trwają prace projektowe. Jesteśmy po spotkaniach z Radą Sołecką i częścią mieszkańców tego terenu. Wysłuchaliśmy ich sugestii i uwag. Projektanci kończą przygotowywanie dokumentacji.
Roman Ptak: A kiedy? To dobre pytanie. Dwa lata od złożenia wniosku o odstępstwo od prawa budowlanego. Mam nadzieje, że to będzie rok 2016.
sigaris: Słyszałem, że rozpoczęła się rekultywacja wysypiska śmieci przy ulicy Wimmera. Czy są jakieś plany zagospodarowania? Np. park, lub coś podobnego? Pod Warszawą z wysypiska zrobiono całoroczny stok narciarski z Igielitem.
Roman Ptak: Rekultywacja trwa od 2 miesięcy. Potrwa trochę ponad rok. Będzie to kopczyk obsadzony zielenią.
krajan: Panie Burmistrzu z całym szacunkiem, ale jeśli tak dużo dzieci nie dostaje się do przedszkola państwowego, to znaczy, że gmina jest mało wydolna w tym temacie i proszę mi nie mówić o jednym oddziale dodatkowym, skoro dobrze Pan wie, że można by było otworzyć 6 nowych, gdyby były miejsca.
Roman Ptak: Gdyby było miejsce i pieniądze to można by wszystko otworzyć. Niestety kroimy z tego co mamy.
krajan: Niepołomice ul. Kościuszki.
Roman Ptak: Przyjmuję do wiadomości, sprawdzę.
sigaris: Czy są plany poprawy bezpieczeństwa na ulicy Wimmera? światła uliczne, chodniki?
Roman Ptak: Na starej części obwodnicy przede wszystkim musimy zrobić coś z osuwiskiem, z którym mamy kłopot od kilku lat. Szczerze mówiąc to nie zaobserwowałem tam ruchu pieszego, a biegam tą ulicą regularnie.
krajan: Dlaczego gmina, uchwalając plany zagospodarowania + zmiany w planach, daje zgodę na dziką zabudowę, która po prostu nie pasuje do miasta, które zawsze miało zabudowę jednorodzinną?
Roman Ptak: Plany zagospodarowania są uchwalane przez Radę Miejską po uprzednim wyłożeniu i przyjmowaniu uwag. Każdy ma prawo przyjść i się wypowiedzieć. Zainteresowanie jest duże, ale niestety w obszarze własności prywatnej konkretnego zainteresowanego. Brakuje dyskusji odnośnie ogólnych kierunków.
Sally: A czy na czas przebudowy DK 75 nie można zażądać, aby firma remontująca oddelegowała osobę kierującą ruchem? Jechałam tamtędy 40 minut temu i bałam się o swoje życie ;)
Roman Ptak: Zgłosimy to do inwestora. Dziękuję za uwagę.
jw: Chwalą sie Państwo że skończyliście budowę dróg w strefie, a jak obrócimy się o 90 stopni na zdjęciu to widać byłoby wielkie dziury. Kiedy to zostanie naprawione?
Roman Ptak: Można trochę jaśniej?
krajan: Wprowadził Pan zmiany w ruchu na ulicy Jagiellońskiej i Cmentarnej, potem wszystko było odkręcane, ale błędne oznakowanie pozostało. Doprowadza to do bardzo dziwnych zachowań kierowców, ponieważ oznakowanie poziome i pionowe są sprzeczne. Kiedy zostanie to “wyprostowane”?
Roman Ptak: To bardzo ważna uwaga, sprawdzę to czym prędzej.
krajan: Ostatni mój temat. Obecnie Inspiro działa w zamku. Czy jest szansa, aby parking pod sądem został “uruchomiony” dla nas? Po godzinie 16.00 i tak nie parkują tam pracownicy UMiG lub sądu, bardzo proszę o zmianę oznakowania.
Roman Ptak: Proszę stawać, nie będziemy nikogo gonić :)
Roman Ptak: A propos – w poniedziałek rozpoczął się remont budynku Inspiro w Podłężu.
tadek: Dobry wieczór: Kiedy planowane jest otwarcie placu targowego po rewitalizacji?
Roman Ptak: Pierwszy termin jaki planowaliśmy to koniec września. Drugi to początek listopada. Plac jest praktycznie gotowy, zostało już niewiele. Potem od uzyskania pozwolenia na użytkowanie będzie zależał termin rozpoczęcia funkcjonowania. Wygląda na to, że będzie to końcówka listopada.
Sally: Niedobrze z tą szkołą na Jazach :(. Rozumiem, że innych szkół w Niepołomicach na razie w planach nie ma? Kiedy Pan Burmistrz oczekuje jakichś wiadomości i ewentualnie odwieszenia projektu? Już teraz rodzice wożą dzieci do szkół w innych miejscowościach gminy.
Roman Ptak: Prawda jest też taka, że mamy małe szkoły na terenach wiejskich, które nie są przepełnione , a które osiągają bardzo dobre wyniki – i jedną szkołę w mieście, w którym było nas niedawno 7000, a teraz jest ponad 10 000. Nie jesteśmy w stanie czasami tak szybko zareagować jak szybko meldują się mieszkańcy.
Dark: Jak wygląda sprawa z planowanym centrum sportu przy ul. Wimmera? Czy już jest nieaktualny?
Roman Ptak: Na tę chwilę temat jest nieaktualny.
krajan: Panie Burmistrzu, co to znaczy “kroimy z tego co mamy”? Przecież są inwestycje ważne (np. drogi w strefie), jak i inwestycje bezcenne (np. edukacja dzieci), ja myślę, że dla wszystkich zdrowo myślących jest to ważne. Mówił Pan, że sprowadzają się nowi mieszkańcy, ma Pan dla nich “startery” i inne zachęty, tylko przecież za tym muszą iść inwestycje w przyszłość.
Roman Ptak: Zgadza się, robimy co w naszej mocy. A póki co mogę tylko prosić o cierpliwość.
sigaris: Ruch pieszy się zmniejszył, co nie oznacza, że ustał. Ostatnio groźni są nieoświetleni rowerzyści, zwłaszcza teraz, gdy tak szybko robi się ciemno.
Roman Ptak: Prowadzimy kampanie informacyjne o bezpieczeństwie, w tym momencie rozdajemy odblaskowe opaski na ręce, mamy ich ponad 2000 do rozdysponowania. Ale nic nie zastąpi zdrowego rozsądku samych rowerzystów.
Sally: Przy okazji – w temacie obwodnicy. W Staniątkach na rondzie drogowskaz kieruje ruch na Szczurową przez centrum miasta. Czy wzorem wyprowadzenia ciężarówek na obwodnicę, nie można poprowadzić tamtędy także ruchu osobowego? Myślę, że nie mamy korzyści z aut w centrum. Nie sądzę, aby nasze miasteczko w ten sposób się promowało, a jeśli taki jest tego cel, to uważam to za nieskuteczne. Pomysły na wzrost turystyki są liczne, ale niewykorzystywane.
Roman Ptak: Pomysł ogólnie dobry, ale wynika to z faktu, że przez centrum wiedzie droga wojewódzka nr 964 od Wieliczki do Szczurowej właśnie. Stąd takie oznakowanie.
barnaba: Czy nie uważa Pan, że niektóre inwestycje gminne są robione na siłę, bez pomyślunku…np. skrzyżowanie drogi do Zabierzowa z obwodnicą. To skrzyżowanie było modernizowane ze 3 lata temu, a teraz wszystko rozpiżone i apiat od nowa za dużo mamy kasy…
Roman Ptak: Światła na skrzyżowaniu DK75 z Batorego załatwiał jeszcze Pan Kracik z ministrem Syryjczykiem. Czas szybko leci.
krajan: Po to wybieramy radę, abyśmy nie musieli na każdy temat wypowiadać się ogółem. To RM z Panem powinna dbać o historyczny charakter zabudowy naszego miasta, a nie każdy z mieszkańców.
Roman Ptak: Można się zgodzić.
jw: Droga koło Polbruku, na stronie jest piękne zdjęcie (strona Niepołomic) a dziury jakoś od ponad roku załatać nie ma jak :)
Roman Ptak: Faktycznie jest tam takie jedno miejsce, widziałem wczoraj. Nie demonizujmy. Ale będziemy naprawiać.
barnaba: Druga inwestycja chodnik do Zabierzowa jak spadnie 3 cm śniegu to widać ile osób z niego korzysta.
Roman Ptak: Kupiliśmy specjalny sprzęt i odśnieżamy chodnik w zimie, przejezdność jest, nawet dla rowerzystów.
barnaba: Ilu urzędników zatrudnia gmina, a ile firmy fundacje zależne od gminy?
Roman Ptak: W urzędzie jest około 100 pracowników. Nie jestem w stanie z głowy odpowiedzieć ile w ZOZ-ie, Wodociągach, Fundacji, OSTiRze.
krajan: Wiem, trzymam kciuki za nowe Inspiro i już się nie mogę doczekać ponownego otwarcia :)
Roman Ptak: Ja również, bo musimy się rozliczyć z projektu do końca roku.
znafca: W przyszłym roku wybory :) Nastroje już bojowe?
Roman Ptak: Jest tyle pracy, że ‘nie ma kiedy załadować’.
krajan: Rozumiem, że do tych szkół wiejskich Pan Burmistrz będzie moje dzieci woził? Bo czemu ja mam wozić swoje dzieci po za miasto?
Roman Ptak: Niewykluczone, że tak.
krajan: Panie Burmistrzu, jeśli meldują się nowi mieszkańcy, to znaczy że są większe pieniądze z podatków, a to oznacza, że gmina powinna je inwestować w przyszłość między innymi tych nowych mieszkańców, a nie drogi na strefie.
Roman Ptak: Inwestujemy w przyszłość nowych mieszkańców. Do funkcjonowania przedszkoli i szkół w skali roku dokładamy około 15 milionów złotych. To jest tyle, co z podatku ‘ze strefy inwestycyjnej’. A gdzie kultura, sport, turystyka, chodniki, odśnieżanie, oświetlenie…
Roman Ptak: Przepraszam! Internet zerwało w Urzędzie:(
Roman Ptak: Ale już jestem, raz jeszcze przepraszam.
krajan: Czy w przyszłorocznych wyborach, będzie Pan starał się o reelekcję?
Roman Ptak: Wszystko wskazuje na to, że tak.
jw: Są może plany zagospodarowania starego młyna, na ulicy Młyńskiej?
Roman Ptak: O to trzeba pytać właścicieli. Plan zagospodarowania nie jest tu przeszkodą.
barnaba: Z tym śniegiem na chodniku do Zabierzowa bardziej chodzi o to, jak potrzebna była to inwestycja skoro praktycznie NIKT z niej nie korzysta, co widać po śladach, sprytnie użyłem określenia 3 cm śniegu co nie przeszkadza w korzystaniu z chodnika !
Roman Ptak: My warunki do chodzenia stworzyliśmy. Reszta w rękach (w nogach) ludzi.
Roman Ptak: Mamy problemy z Internetem.

Przejdź do góry