Oficjalny Portal Miasta i Gminy Niepołomice

Oficjalny portal Miasta i Gminy Niepołomice
Wyszukaj:
Wyszukaj wszędzie
Wiadomości
Informator
Przewodnik
Kalendarz
Wiadomości › Informator › Samorząd › Burmistrz i zastępcy › Czat z Burmistrzem › Zapis cz@ta nr 8 z Romanem Ptakiem

Zapis cz@ta nr 8 z Romanem Ptakiem

Zapis cz@ta nr 8 z Romanem Ptakiem

Poprawiono dn.: 07.08.2019

Już po raz ósmy spotkaliśmy się na czacie z Burmistrzem Romanem Ptakiem. 11 września 2012 roku rozmawialiśmy o asfaltowaniu, oświetleniu, remontach, parkingu na rynku, planach zagospodarowania, budżecie itp. Zapraszamy do lektury!

Roman Ptak: Dzień dobry Państwu, serdecznie witam na kolejnym spotkaniu na czacie. Proszę o pytania!
henan: Dzień dobry Panie Burmistrzu. Dlaczego dopuszcza Pan do samowolnej zmiany obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego? W miejscach, gdzie obowiązuje zabudowa jednorodzinna buduje się budynki wielorodzinne, a tym samym zmienia się charakter tego regionu. Podaję przykłady: ul. Bocheńska, Partyzantów i Grunwaldzka. Taki budynek wielorodzinny ma podobno powstać w rejonie ul. Młyńskiej, budowa już trwa. Wnioski nasuwają się dwa: plan zagospodarowania przestrzennego jest fikcją lub Pan, Panie Burmistrzu nie panuje nad architekturą naszego miasta.
Roman Ptak: Plan zagospodarowania dla miasta ma już kilka lat. Nie był zmieniany w ostatnim czasie. Każda procedura uchwalania nowego planu daje możliwość wniesienia swoich uwag. Jest on wykładany do publicznego wglądu, następnie uzgadniany i opiniowany, a na końcu uchwalany przez Radę Miejską.
Roman Ptak: W planie zapisane jest przeznaczenie podstawowe i dopuszczalne. Jeżeli organ wydający pozwolenia na budowę (starostwo powiatowe) nie doszuka się nieprawidłowości, wydaje stosowne pozwolenia. Gminie nic do tego.
Snik: Dzień dobry
Roman Ptak: Dzień dobry
nick2: Witam, czy jest szansa, aby podatnicy nie musieli dotować “kolesiowskiej” gry w nogę zawodników Puszczy? Wiemy, że ma Pan sentyment, ale wolałbym widzieć te pieniądze gdzie indziej.
Roman Ptak: Puszcza jest klubem miejskim, gra obecnie w II lidze, z niezłym skutkiem. Dotujemy wszystkie kluby sportowe zajmujące się nie tylko piłką nożną.
Snik: Panie Burmistrzu, kiedy remoncik na ul. Trawniki?
Roman Ptak: Mam nadzieję, że do końca września Trawniki będą miały nową nakładkę.
beniuasia: Dzień dobry. Kiedy będzie położony asfalt na całej ulicy Pilotów (dawna strzelnica)?
Roman Ptak: Czy chodzi o dokończenie asfaltu wzdłuż szeregówki?
adrian: Witam, czy znany jest już nowy sołtys Staniątek, czy jest nim Pan Leszek Łach?
Roman Ptak: Znany, jest nim Kazimierz Gicala.
beniuasia: Tak
Roman Ptak: Asfaltowania kończymy do połowy października. Firma, która wygrała przetarg ma małe opóźnienia.
jajaja: Czy chodnik na ul. Daszyńskiego jest w planach?
Roman Ptak: Na rok obecny nie. Ulica Daszyńskiego będzie jednokierunkowa od cmentarza w stronę ulicy Kościuszki.
pepsej: Jakie są plany dotyczące stopnia wodnego w Niepołomicach?
Roman Ptak: Stopień wodny w Niepołomicach to temat bardzo rozległy, a sama inwestycja droga i czasochłonna. Dlatego potrzebne jest znaczące źródło finansowania. Obecnie ten projekt jest wpisywany w dokumenty strategiczne, ale do samej realizacji jeszcze bardzo daleko.
jajaja: Dzień dobry :) Panie Burmistrzu , bardzo fajnie, że na ul. Daszyńskiego zostały ustawione znaki zakazu parkowania :), tylko czy mógłby ktoś (policja, straż miejska) czasami przejechać się sprawdzić, czy jest on przestrzegany? Czy mógłby Pan też przybliżyć jak będzie wyglądała organizacja ruchu na ulicach: Daszyńskiego, Jagiellońskiej, Pięknej oraz Cmentarnej po przebudowie skrzyżowania z Dębową?
Roman Ptak: Drogą główną będzie Piękna-Dębowa. Jagiellońska to jeden kierunek od Kościuszki do Dębowej, Piękna pod cmentarz jeden kierunek, Daszyńskiego od cmentarza do Kościuszki – jeden kierunek. Będą dwukierunkowe ścieżki dla rowerów (antypasy).
pepsej: Kiedy będzie położony asfalt na ul. Magnolii?
Roman Ptak: Proszę wybaczyć, ale po odpowiedzi na takie pytania odsyłam do wykazu ulic do asfaltowania. Można go znaleźć na stronie lub w Referacie Drogowym.
henan: Czyli to starostwo jest temu winne? Nie rozumiem tego, obojętne kto, ale budowanie takich budynków winno być zgodne z prawem, a w tym przypadku z uchwalonym planem zagospodarowania przestrzennego. Jeżeli jest teren MJ to jakim cudem buduje się MW? Po co w takim razie uchwalać taki plan, jak potem każdy robi co chce!
Roman Ptak: Wierzę, że gdyby projekt był niezgodny z zapisami planu, starostwo nie wydałoby pozwolenia na budowę. Gmina – na szczęście – pozwoleń na budowę nie wydaje.
Snik: Odnośnie ul. Trawniki, czy wyasfaltowany zostanie też “kamienisty” odcinek ok. 40 m do fabryki MAN?
Roman Ptak: Tak, zakres od Orlika do skrzyżowania z Obwodnicą.
eddy181: Witam. Czy są już jakieś plany budowy stadionu Puszczy i kiedy to nastąpi?
Roman Ptak: Nie stadionu Puszczy, tylko kompleksu sportowego. A czy i kiedy nastąpi zależy od finansów, wyników sportowych, własności gruntów i wielu innych czynników.
nick2: Nie zawsze uczestniczę w czatach, czytam natomiast wszystkie. Nie do końca przemawiają do mnie Pana odpowiedzi. Dobrze Pan wie, że “henan” nie pytał o zmianę całego planu, tylko o jego punktowe zmiany, które owszem są wykładane do wglądu, ale nie są ogłaszane, bo nikomu, również Panu na tym nie zależy.
Roman Ptak: Jest Pan w błędzie. Każda zmiana planu wymaga zastosowania tej samej procedury. Gdyby było inaczej, Wydział Prawny Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego momentalnie zakwestionowałby taką uchwałę. A pracują bardzo sumiennie.
Dawid: Panie Burmistrzu, chciałbym się dowiedzieć co z przystankiem na ulicy Krakowskiej pod szkołą? Został zdemontowany znaczny czas temu. Kiedy doczekamy się nowego? Rozumiem, że demontaż tego pod remizą był konieczny w związku z remontem. Natomiast demontaż tego pod szkołą nie był przecież konieczny.
Roman Ptak: Mam nadzieję, że na jesieni będą zamontowane obydwa.
nick2: Co do klubów sportowych zgadzam się, ale nie zgadzam się, aby moje podatki szły na Puszczę, która jest moim zdaniem folwarkiem kilku panów z dużymi ambicjami.
Roman Ptak: Chciałem zauważyć, że Puszcza to nie tylko pierwsza drużyna, grająca zresztą z takimi miastami jak Rzeszów, Lublin, Elbląg, Stalowa Wola. To na pewno efekt promocyjny. W klubie działa szkółka piłkarska i kilka drużyn trampkarzy, juniorów i młodzików. W sumie około 200 dzieciaków nie siedzi przed komputerem, tylko aktywnie spędza czas.
Diariusz: Witam Pana Burmistrza i pozostałych rozmówców. Temat długi jak rzeka: kiedy zakończenie prac przy chodniku na ul. Zabierzowskiej? Chodnik miał być gotowy na rozpoczęcie roku szkolnego.
Roman Ptak: Brakuje nam jeszcze dwóch odcinków, żeby można było uznać, że robota jest zakończona. Czekamy na pozwolenie na odcinek od Suszówki do ‘zakrętu śmierci’. Taka sama sytuacja jest w Woli Batorskiej – charakterystyczne ogrodzenie z blachy.
nick2: Czy nie uważa Pan, że sposób w jaki “załatwił” Pan prezesurę swojej żonie w Fundacji Zamek Królewski jest delikatnie mówiąc niesmaczny? Byłem na tej sesji i nadal czuję niesmak.
Roman Ptak: Temat był wałkowany wielokrotnie, każdy ma prawo do swojego zdania. Jeżeli uważa Pan, że zmusiłem pięć szanowanych osób do podjęcia takiej czy innej decyzji, to jest mi przykro.
beniuasia: Czy może Pan podać informacje, na czym będą polegały zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części osiedla 7 Niebo?
Roman Ptak: Na wykreśleniu wirtualnej drogi z jednej działki, którą urbaniści przez przypadek wrysowali w plan.
jajaja: Witam! Czy mógłby Pan przybliżyć sprawy związane z programem budowy kolektorów solarnych w Niepołomicach?
Roman Ptak: 14 września jest otwarcie przetargu na wybór instytucji zarządzającej. Najpóźniej z końcem stycznia powinniśmy rozstrzygnąć pozostałe 3 przetargi: szkolenia, promocja i główny wykonawca. Wtedy realizacja tego programu powinna ruszyć pełną parą.
nick2: Czy jest szansa, aby nasza gmina była wzorem dla innych jednostek samorządowych i wprowadziła tylko zdrowe jedzenie do przedszkoli? Od dwóch lat rozmawiamy o tym jako rodzice z dyrekcją, wychowawcami i nic, jak grochem o ścianę.
Roman Ptak: Z tego co się orientuję, szkoły wycofały się ze sprzedaży chipsów itp. Rozeznam temat w Wydziale Edukacji i na najbliższym spotkaniu z dyrektorami możemy go omówić.
Snik: Odnośnie Orlika to w kilku miejscach zapadła się kostka lub spływ wody nie funkcjonuje tak jak potrzeba. Czy wykonawca udzielił jakieś gwarancji?
Roman Ptak: Którego Orlika?
Diariusz: Czy planuje się połączenie ul. Kruczej z os. Suszówka? Chodzi o ewentualne połączenie równoległe do ul. Zabierzowskiej. Mogłoby to odciążyć ul. Zabierzowską, oczywiście w ruchu lokalnym :-).
Roman Ptak: Są takie plany i pewnie kiedyś, mając na uwadze rozwój Jazów, to nastąpi.
nick2: Czy wydział informował sąsiadów działek, na których ma nastąpić zmiana planu, że ktoś o taką zmianę wystąpił?
Roman Ptak: Ustawa mówi o obowiązku podania do publicznej informacji przystąpienia do zmiany planu i takie informacje są zamieszczane tak w prasie, jak i na stronie internetowej gminy.
henan: Panie Burmistrzu, bardzo proszę to sprawdzić na planie zagospodarowania przestrzennego. Przekona się Pan, że mam rację. Jest Pan gospodarzem tego pięknego miasta i nie może być tak, żeby Pan nie znał tej skandalicznej sytuacji. W ten sposób powstaje chaos w zabudowie, a miasto traci swój charakter. Nie o to chyba chodzi!
Roman Ptak: Obiecuję, że sprawdzę dla swojego własnego rozeznania. Dziękuję za sygnał.
Diariusz: Panie Burmistrzu, Pana poprzednik Pan Burmistrz Kracik na interpelacje mieszkańców os. Park-Eko obiecał oświetlenie ul. Ziołowej (do kopalni Kruszywa) Wystarczy 1-2 lampy. Czy możemy liczyć na realizację tych obietnic?
Roman Ptak: Poproszę pracowników o informacje co się da z tym zrobić.
nick2: Może opowie Pan w jakimś wywiadzie, w jaki sposób doszło do zmiany statutu Fundacji Zamek Królewski i jego zatwierdzenia przez radę. Wtedy te dyskusje by się skończyły.
Roman Ptak: Wielokrotnie na ten temat udzielałem informacji, zarówno w Internecie, jak i w prasie.
nick2: Ulica Płaszowska, która kilka lat temu była gruntownie remontowana, po większych opadach przypomina rozlewisko i pewnie nie przetrwa nadchodzącej zimy. Czy jest szansa, aby zrobić szybkie naprawy i uratować to co jeszcze można?
Roman Ptak: Ulica Płaszowska jest drogą powiatową. Remonty i modernizacje to kompetencje powiatu. Jeżdżę nią w miarę często i wydaje mi się, że jest w dobrym stanie. Gorzej z początkiem ulicy Grabskiej, gdzie pojawiło się małe osuwisko i ten temat został już zgłoszony.
nick2: Miasto straciło swój charakter, kiedy powstała strefa przemysłowa. Naprawdę można było tu zrobić mekkę dla turystów i sportowców, a nie dla kominów i TIR-ów :-(.
Roman Ptak: Strefa Inwestycyjna jest oddalona od historycznego centrum miasta. Dodatkowo po ukończeniu obwodnicy, ruch został ograniczony. Bez NSI ludzie nie mieliby pracy, a gmina dochodu z podatków.
nick2: Z wyżywieniem w przedszkolach będę bardzo wdzięczny, bo temat naprawdę jest moim zdaniem poważny. Nie uważam, aby pączek był np. odpowiednim podwieczorkiem dla przedszkolaka.
Roman Ptak: OK, przyjmuję, rozeznam temat.
Diariusz: Jaka jest szansa “wymuszenia” na przewoźnikach (MAT-Bus, Trans-Bus, itd.) umieszcania na przystankach aktualnych rozkładów jazdy. Tłumaczenie, że ktoś zrywa można między bajki… Rozkład MPK wisi i nikt go nie zrywa.
Roman Ptak: Jutro wyślemy pismo do przewodników z prośbą o umieszczenie rozkładów.
nick2: Co przewiduje plan zagospodarowania na działce przy zbiegu ulic Płaszowskiej i Kościuszki? Była tam chyba zabudowa jednorodzinna, a będzie… No właśnie, co tam będzie Panie Burmistrzu? Czyżby hipermarket?
Roman Ptak: Z tego co wiem to jakiś pawilon. A do planu odsyłam na mpzp.niepolomice.eu
nick2: Kończąc temat Fundacji Zamek Królewski. Chciałbym tylko Panu przypomnieć, ze bodajże w pierwszym czacie, po objęciu funkcji obiecał Pan publicznie, że wraz z końcem kadencji (listopad) temat nowego prezesa, bez powiązań rodzinnych będzie załatwiony. Tak się nie stało, dlatego poruszam temat, bo nie dotrzymał Pan po prostu słowa :-(.
Roman Ptak: Dokładnie pamiętam swoją obietnicę. Obiecałem, że nie ma takiej możliwości, że powołam swoją żonę.
nick2: Współpracuję z kilkoma firmami z NSI i jest Pan w błędzie. W niektórych firmach nie ma ani jednej osoby, która jest rdzennym mieszkańcem naszego miasta, wszystko to przyjezdni z grodu Kraka.
Roman Ptak: Nie do końca tak jest. Ja mam bezpośredni kontakt praktycznie ze wszystkimi firmami. Wiele osób z gminy znalazło tam zatrudnienie.
Roman Ptak: W strefie pracuje zapewnie około 6000 ludzi. Nie ma takiej możliwości, żeby byli to wyłącznie mieszkańcy gminy.
nick2: Proszę powiedzieć, przecież Pan wie, co tam będzie.
Roman Ptak: Wniosek o pozwolenie na budowę do starostwa powiatowego był zatytułowany “pawilon handlowy”. Taki jest stan mojej wiedzy.
Snik: Panie Burmistrzu, czy posiada Pan jakieś nowe informacje odnośnie połączenia naszej nowej obwodnicy strefy ekonomicznej z drogą 2039K Śledziejowice-Brzegi i dalej do Rybitw. Wiem, że kiedyś był taki plan, ale zrobiło się o nim cicho.
Roman Ptak: Była to inicjatywa Wieliczki i Krakowa. Miała otwierać tereny inwestycyjne (ok. 500 ha) w gminie Wieliczka. Ale ponieważ jest problem z odrolnieniem tego terenu, temat wydaje się nierealny.
eko: Czy wie Pan może kiedy ostatnio był czyszczony basen? W poprzednich latach zawsze w pierwszym tygodniu września basen był zamknięty, w tym dzieci od razu miały zajęcia, a niektóre zaczynają się już skarżyć na zmiany skórne…
Roman Ptak: Sygnalizowałem ten problem panu prezesowi. Basen jest czyszczony regularnie specjalnym odkurzaczem. Nie potrafię w tej chwili podać dokładnej daty wymiany wody, ale ma to być w najbliższym czasie.
Tadeusz: Mieszkańcy ulicy Kusocińskiego dziękują za szybką reakcję na wniosek i postawienie znaków regulujących ruch na naszej ulicy. Prosimy o realizację naszego drugiego wniosku, który dotyczy ujęcia ulicy w planach remontowych – chodzi tylko o nową nawierzchnię.
Roman Ptak: Spółka Wodociągi ma na przyszły rok zaplanowaną wymianę sieci wodociągowej na ul. Kusocińskiego. Po tej inwestycji zostanie położona nowa nakładka.
nick2: Jaki jest stan realizacji budżetu na rok 2012? Wpływy i wydatki?
Roman Ptak: Nie jest źle. To znaczy wydatki – ku gorzkiej minie Pani Skarbnik – są realizowane, ale pod kontrolą. Natomiast może być kłopot z realizacją dochodów, szczególnie jeżeli chodzi o sprzedaż nieruchomości.
nick2: Jaki jest plan na 2013. Czy będziemy inwestować, czy oszczędzać?
Roman Ptak: Będzie bardzo ostrożny. W planach mam złożenie wniosku o Schetynówkę, która obejmowałaby całkowitą przebudowę osiedla Zakościele. Otrzymaliśmy dofinansowanie do modernizacji placu targowego – to też trochę będzie kosztowało. Chciałbym zrealizować chodnik na drodze wojewódzkiej w Ochmanowie. Ruszą solary. Ruszy budowa mieszkań komunalnych. Kończymy przygotowywać dokumentację przetargową na modernizację 10 obiektów komunalnych (szkoły, domy kultury).
Roman Ptak: Projekt ten chcielibyśmy przeprowadzić na zasadach PPP. Wydatek też będzie niemały.
nick2: Nikt nie zadaje pytań? Czy może innych zainteresowały tematy poruszane przeze mnie?
beniuasia: Czy jest rozważane zwiększenie kursów linii 211, zwłaszcza rano pomiędzy 5.00 a 7.00 w stronę Kombinatu? Od rozpoczęcia roku szkolnego autobusy w tych godzinach są bardzo zatłoczone. Widać, że coraz więcej osób wybiera MPK.
Roman Ptak: Cieszymy się z tej sytuacji! Póki co, nie ma planów zwiększenia ilości kursów, ponieważ wiąże się to: raz z dodatkowymi kosztami, a dwa – z taborem, którego wbrew pozorom, w tych godzinach po prostu nie ma. Ale jeśli sytuacja będzie się jeszcze pogarszać, to będziemy się musieli jej przyglądnąć. Jednak raczej nie w tym roku.
Diariusz: Skręt z ul. Zabierzowskiej w ul. Słoneczną jest pod bardzo ostrym kątem (jadąc w stronę centrum). Przy realizacji tej części chodnika nadsypano troszkę kamieni. Zakręt ten co rano pokonuje autobus szkolny dokonując “karkołomnych” najazdów. Czy można złagodzić ten zakręt i go wyasfaltować?
Roman Ptak: Dziękuję za sygnał, przekażę drogowcom.
nick2: Jaki jest planowany deficyt na zakończenie roku i czy przypadkiem gmina nie przekroczy progów ostrożnościowych?
Roman Ptak: Analizowaliśmy sprawozdanie półroczne i zakończymy rok z bezpiecznym procentem zadłużenia.
Snik: Odnośnie nowego stadionu Puszczy, to jaka lokalizacja jest brana pod uwagę? Słyszałem coś o terenach przy nowej obwodnicy strefy ekonomicznej i ul. Wimmera.
Roman Ptak: Dokładnie tak, skrzyżowanie ul. Wimmera z nienazwaną jeszcze południową obwodnicą. Działka prawie 3 ha – właściciel: Lasy Państwowe.
nick2: Czy prawdą jest, że nauczyciele przed wakacjami nie dostali pensji w terminie?
Roman Ptak: Nieprawda.
nick2: Posiadam działkę na osiedlu Boryczów. Chciałem rozpocząć inwestycję, ale na wodociągach dostałem informację, że będę musiał wybudować SZAMBO – w XXI wieku! Zapytałem, dlaczego gmina nie buduje infrastruktury. Uzyskałem odpowiedź, że nie ma kasy, bo wszystko idzie w strefę. To jaki tu plus dla mieszkańców? Drogi – nie, bo strefa, kanalizacja – nie, bo strefa, itd.
Roman Ptak: Wodociągi kończą uzgadniać projekty rozbudowy infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej na Wrzosowej. Jeżeli sygnalizuje Pan jakiś problem – zapraszam na spotkanie do mnie, postaram się pomóc.
eko: Czy istnieje szansa, by szkielet kosza na śmieci na przystanku Boryczów uzupełnić o jakiś wkład? Na innych przystankach było to możliwe, na Boryczowie nigdy takiego wkładu nie było. Codziennie rano pod koszem jest jeden wielki bałagan. Nic jednak dziwnego, gdy na dnie są dwa pręciki o średnicy 1 cm na krzyż, nawet półtoralitrowa butelka stamtąd wyleci. Trzykrotne zgłoszenie tego faktu do urzędników podległych Panu nic nie dało.
Roman Ptak: Jutro zlecę uzupełnienie, ale chciałem zauważyć, że wkład był, ale widocznie ktoś sobie go ‘pożyczył’.
nick2: Co ze szkołą na Jazach? Gminie przybywa mieszkańców, szkoła przeludniona, przedszkola też. Czemu nie buduje Pan nowych? Gdzie te dzieci mają zdobywać wiedzę? W 35-osobowych klasach?
Roman Ptak: W najbliższy czwartek i piątek w Niepołomicach odbędzie się pierwsza sesja dialogu z partnerami prywatnymi. Jesteśmy, zgodnie z harmonogramem, na etapie dialogu. Więc całkiem realne jest uruchomienie szkoły we wrześniu 2014. Dziś oglądałem wstępną koncepcję jednej z firm, która przesłała nam materiały do analizy.
jajaja: Czy nie boi się Pan o kolizję oraz o korki na skrzyżowaniu ulic Kościuszki i Cmentarnej po zmianie organizacji ruchu?
Roman Ptak: Droga od cmentarza do ul. Kościuszki/Wielickiej będzie dwukierunkowa. Od ulicy Daszyńskiego do ulicy Kościuszki będzie dwukierunkowa.
jajaja: Jak wygląda sprawa ze śmieciami (nowa ustawa)? Jakie będą koszty?
Roman Ptak: Ta ustawa w wielu gminach, gdzie bardzo dobrze funkcjonował system odbioru odpadów, wiele zmieni i wywróci do góry nogami. Do końca roku będziemy po uchwaleniu stosownych dokumentów w tej sprawie. Żałuję, że ta ustawa weszła w życie. W Niepołomicach bardzo dobrze funkcjonowała choćby segregacja. Ceny są przyzwoite.
Roman Ptak: Dziś trudno podać jaki będzie nowy koszt. Będzie to kwota wyższa.
Diariusz: Panie Burmistrzu, może teraz napiszę coś niepopularnego ;-). Czy miasto wzorem innych miast planuje całkowitą likwidację parkingu na płycie rynku na rzecz “terenu spacerowego” z dużą ilością zieleni?
Roman Ptak: Jest Pan za likwidacją, czy przeciw?
eko: Dziękuję za pomoc z koszem, ale to ‘pożyczenie’ to było kilka lat temu, jak wybudowano nowy przystanek.
Roman Ptak: Zapomniał oddać.
nick2: Pan znowu swoje. Próbuję Panu pokazać, że gmina przełożyła inwestycje w strefę, zamiast inwestować w to, co potrzebne jest mieszkańcom. Ja nie proszę o rozwiązanie dla mnie, tylko dla wszystkich mieszkańców.
Roman Ptak: Zapewniam Pana, że nie inwestujemy tylko w strefę przemysłową. W latach 2008-2010 wybudowaliśmy ponad 100 km kanalizacji, w 2011 skanalizowany został cały Ochmanów. W tym roku zakończył się pierwszy etap Zagórza. Trwa inwestycja kanalizacyjna na Jazach.
eko: Czy jest szansa na likwidację nieprzyjemnych zapachów z zakładów typu Royal Canin? Ostatnio częściej “pachnie”.
Roman Ptak: R-C ma już pozwolenie na budowę filtrów biologicznych, tak jak już wcześniej pisałem za kilka miesięcy zapomnimy o zapachowych problemach.
Snik: Czy istnieje możliwość wybudowania ekranów akustycznych na ul. Wimmera ok. 50-100 m w rejonie Orlika? Odkąd został zlikwidowany nasyp kolejowy i Coca-Cola się rozbudowała, to zrobiło się trochę głośniej.
Roman Ptak: Projektując dokończenie obwodnicy sprawa zwiększonej emisji hałasu była analizowana i nie wskazała konieczności montażu ekranów.
Diariusz: Jestem za likwidacją całkowitą i zrobienia tam strefy pieszo-rowerowej ;-).
Roman Ptak: To co teraz jest na rynku jest pewnym kompromisem pomiędzy przedsiębiorcami a spacerową funkcją rynku.
gol: Czy w 2012 roku liczba pracowników w urzędzie powiększyła się?
Roman Ptak: Zmalała o 2 etaty.
gol: Kto dał zgodę na “piękny” kontenerowy ogródek na rynku?
Roman Ptak: Ja.
gol: Nie zapomnimy o zapachach, bo pozostają jeszcze zakłady drobiarskie, z których kominami nic się nie dzieje.
Roman Ptak: To nie zakłady drobiarskie, to firma produkująca mączkę. Interweniowałem w tej sprawie. Mają zmienić chemię.
eko: Pomimo obwodnicy spora część tirów nadal pojawia się na ul. Wielickiej, Kościuszki czy też pod urzędem. Czy straż miejska mogłaby się mocniej zainteresować tematem? Wystarczyłoby kilka dni zmasowanej akcji i kierowcy szybko by się nauczyli omijać centrum.
Roman Ptak: Takie akcje są prowadzone, ale nie jesteśmy w stanie wyeliminować pojedynczych wjazdów. Niektórzy kierowcy jeżdżą na GPS lub na pamięć.
Diariusz: Teren przed Gimnazjum w Woli Batorskiej oraz stadionem Batorego jest niezagospodarowany (przy drodze głównej). Jeżeli są to tereny gminne, czy nie można tego jakoś “ogarnąć” ?
Roman Ptak: Jest tam jeszcze plac budowy i miejsce składowania piasku i kruszywa potrzebnego do budowy chodników. Jak to zadanie zostanie ukończone, teren zostanie uporządkowany.
gol: Tak myślałem, uważa Pan, że pasuje to do reszty zabudowy? To jest jakiś bubel architektoniczny.
Roman Ptak: Są tacy, którym się podoba.
gol: Snik, zgłoś problem do ochrony środowiska, powinni przyjechać i zrobić badania hałasu. Tylko rozmawiaj od razu z powiatem lub województwem, bo u nas znów wyjdzie, że macie tam jak w Bieszczadach :-).
gol: Czy ktoś to kontroluje? Za każdym razem mówi Pan, że zainterweniuje, zajmie się, mają coś zrobić, ale się pytam, czy Pan egzekwuje?
Roman Ptak: Tak, oczywiście. Ktoś dziś pisał o szybkiej interwencji na ul. Kusocińskiego, więc ze skutecznością nie jest tak źle.
eko: Niekoniecznie jeżdżą na pamięć. Na CB można usłyszeć, że można śmiało jechać, bo nikt nie pilnuje zakazu.
Roman Ptak: Dla mnie nie jest to racjonalne. Bez sensu jechać przez miasto i kręcić dużym samochodem na rondzie. Przecież wygodniej jechać obwodnicą. Nie rozumiem.
gol: To dlatego, że od lat w naszej gminie nie ma osoby odpowiedzialnej za ład architektoniczny i zadanie realizuje Pan…
Roman Ptak: Mój zastępca jest architektem.
eko: Problem też jest z oznakowaniem od strony Shella.
Roman Ptak: Nie możemy się doprosić w GDDKiA zmiany oznakowania na tamtym skrzyżowaniu.
beniuasia: Czy jest możliwe wprowadzenie ograniczenia prędkości oraz tonażu na ulicach Czerwonych Beretów i Pilotów? Ulice są wąskie, ciężko się minąć z ciężarówkami. Na obu ulicach codziennie spacerują rodziny z wózkami lub małymi dziećmi, a niektórzy kierowcy zachowują się jakby byli na autostradzie.
Roman Ptak: Tak, zgłoszę to do referatu drogowego. O ile znak coś da.
Diariusz: Powiem tak; ta liczba samochodów na płycie w weekend jest załamująca (natomiast na nowych parkingach są wolne miejsca) – może opłaty utrzymać także w sobotę i niedzielę? Miasto na tym niewątpliwie zyska (skoro to kompromis).
Roman Ptak: Parkowanie na rynku to trudny temat. Ludzie się przyzwyczaili. Jest z tym kłopot. Rozumiem Pana stanowisko, rozumiem też stanowisko kierowców.
gol: Odpowiedział Pan na wszystkie pytania?
Roman Ptak: Tak, a przychodzi coś Panu do głowy?
gol: Czy dobrze widziałem, że wzorem swojego poprzednika, jeździ Pan bez zapiętych pasów?
Roman Ptak: Czasami się zdarza na krótkich odcinkach, gdy muszę wsiadać i wysiadać. Ale ‘piszczałka’ nie pozwala daleko ujechać.
gol: Jeden temat tak, ale to Pana sumienie, nie moje :-).
Roman Ptak: Niech Pan pyta, proszę powtórzyć.
gol: Dobry przykład idzie z góry, wiec troszkę mi smutno, że mój burmistrz jeździ, nawet czasami bez pasów :-(.
Roman Ptak: Obiecuję poprawę. Zaraz jadę do domu, to zapnę pasy.
Diariusz: Co było przyczyną zmiany tablic z nazwami ulic?
Roman Ptak: Zmiana całego systemu, ujednolicenie oznaczenia miejskiego, uzupełnienie o nowe drogi, usystematyzowanie.
gol: Miłego wieczoru.
Roman Ptak: Nawzajem. Dziękuję Państwu za spotkanie!

Przejdź do góry