Oficjalny Portal Miasta i Gminy Niepołomice

Oficjalny portal Miasta i Gminy Niepołomice
Wyszukaj:
Wyszukaj wszędzie
Wiadomości
Informator
Przewodnik
Kalendarz
Wiadomości › Informator › Samorząd › Burmistrz i zastępcy › Czat z Burmistrzem › Zapis cz@ta nr 7 z Romanem Ptakiem

Zapis cz@ta nr 7 z Romanem Ptakiem

Zapis cz@ta nr 7 z Romanem Ptakiem

Poprawiono dn.: 07.08.2019

24Zapis siódmego spotkania na czacie z Burmistrzem Romanem Ptakiem, które odbyło się 24 lipca 2012 roku.

Roman Ptak: Drodzy Państwo, nie ma nas dziś wielu, witam wakacyjnie i zapraszam do rozmowy!
RING: Dzień dobry. Mam pytanie Panie Burmistrzu. Kiedy rozpocznie się budowa chodnika w Podłężu na ul. Kolejowej do PKP?
Roman Ptak: Optymistycznie – jesień tego roku, najpóźniej – połowa przyszłego, ponieważ z budową chodnika związana jest również budowa miejsc parkingowych przy dworcu kolejowym, a to jest teren zamknięty. Czeka nas pełna procedura uzyskania pozwolenia na budowę i to trochę może potrwać. Za to mam dobrą wiadomość w sprawie Podłęża i chodnika. Taką, że na początku sierpnia rozpocznie się budowa chodnika z Podłęża w stronę Zakrzowa.
Paszczur: Będzie pan na meczu Pucharu Polski?
Roman Ptak: Obowiązkowo. A Pan?
Bartosz: Dobry Panie Burmistrzu a propos kolei, strasznie coś to ślamazarnie idzie. Miało być tyle inwestycji i robót wzdłuż szlaku kolejowego a tu cisza na razie…
Roman Ptak: Trwa remont na Rudzicy. Na czas Euro inwestycja była zawieszona. Przebudowa rozpocznie się we wrześniu od wiaduktu kolejowego przy ulicy Ogrodowej w Podłężu. Do maja przyszłego roku mieszkańcy będą mieli możliwość przejazdu tylko przez „trzy mosty” i „most żelazny”. Od czerwca przyszłego roku oba wiadukty będą nieczynne. (Ogrodowa i Trzy Mosty). Przejazd między północną a południową częścią Podłęża, będzie się odbywał tylko drogą wojewódzką, czyli mostem żelaznym.
Paszczur: Oczywiście, że będę w końcu derby małopolski.
Roman Ptak: Fajnie, to razem kibicujemy Puszczy, żeby zaszła jak najdalej. A w piątek zapraszam na czat z Prezesem Pieprzycą i Trenerem Wójtowiczem!
RING: Co z budynkami stacyjnymi w Podłężu, czy będą one modernizowane i przekształcane?
Roman Ptak: Przebudowa dotyczy jedynie dostosowania linii kolejowych do prędkości 160 km/h. Dofinansowanie jakie otrzymało PKP z UE nie dotyczy budynków stacyjnych.
Bartosz: A to parking nie miał powstać w miejsce obecnego placu zabaw na rogu ul. Kolejowej i Stawowej?
Roman Ptak: Dokładnie tak, tam gdzie jest teraz stary plac zabaw, ale jest to teren zamknięty, kolejowy. Nie zamknięty w sensie ogrodzony, tylko zamknięty prawnie.
Bartosz: A kiedy można się spodziewać, że skrzyżowanie obwodnicy Niepołomic z ul. Mokrą zostanie ukończone ?
Roman Ptak: Firma Strabag, która wykonuje prace ma termin realizacji do końca września. Podczas tej inwestycji okazało się, że na pewnym fragmencie musimy zmieniać grunt stąd opóźnienie, ale niewykluczone, że asfaltowanie rozpocznie się jeszcze w sierpniu.
FNM: Witam, czemu tak rzadko te chaty są ?
Roman Ptak: Ciągle brakuje czasu:( Ale w piątek przypominam o czacie z Trenerem Wójtowiczem! O 18.00 również na www.niepolomice.eu
RING: Czy będą jeszcze w tym roku prowadzone jakieś inwestycje na terenie Podłęża?
Roman Ptak: Nakładka asfaltowa na Trawnikach i najprawdopodobniej budowa parkingu przy kościele i przebudowa skrzyżowania, i budowa chodnika od marketu do szkoły, i wspomniana wcześniej budowa chodnika przy drodze wojewódzkiej, czyli całkiem sporo.
Paszczur: Czy gmina planuje wyciągnąć konsekwencje wobec osób, które pomalowały most autostrady i most żelazny w Podłężu?
Roman Ptak: Bardzo byśmy chcieli to móc uczynić. Mnie też denerwuje, że na nasz koszt co chwila zamalowują niewybredne teksty. Mam nadzieję, że policja dołoży wszelkich starań, aby chuliganów i wandali wreszcie złapać.
FNM: Szkoda, bo to dość wygodna forma kontaktu. Skoro pytamy o Podłęże to jak wygląda sprawa zjazdu z autostrady w Podłężu ?
Roman Ptak: Wiem, że wygodna. Dosłownie parę chwil temu dostałem na maila audyt bezpieczeństwa ruchu drogowego. Mamy już opinię z Zarządu Dróg Wojewódzkich, mamy projekt porozumienia pomiędzy Generalną Dyrekcją Kraków a gminą Niepołomice. Jest on w tym momencie konsultowany w centrali w Warszawie. Niestety procedury, procedury, procedury… Jeden zapis z audytu jest ważny. Brzmi on tak: „pomimo niższych niż wymagane przepisami odległości punktów kolizji zlokalizowanych na pasach przeplatania, przy zagęszczonych pasach wyłączenia i włączenia nie należy spodziewać się wzrostu zagrożenia bezpieczeństwa uczestników ruchu.” Jestem optymistą.
RING: Czy to prawda że w Podłężu ma powstać Biedronka lub Lidl?
Roman Ptak: Sklepów w Podłężu chyba wystarczy. Natomiast słyszałem coś o inwestycji tuż przy moście kolejowym w miejscu niegdysiejszego stawu. Cienko to widzę. Niemniej jednak mamy wolny rynek.
RING: Szkoda, że nie do stacji PKP z tego co wiem prace miały rozpocząć się od sierpnia tego roku, a tu nic z tego. Trzeba znowu czekać.
Roman Ptak: W końcu kiedyś to zrobią. To jest bardzo trudne przedsięwzięcie i wymagające szeregu uzgodnień.
PJN: Panie Burmistrzu, czy uważa Pan, że Puszcza ma szansę podłączyć się do walki o I ligę ?
Roman Ptak: Każdy zespół grający w drugiej lidze de facto walczy o pierwszą, czyż nie?
baca10: Witam! Czy przewidziany jest i kiedy, jakiś chodnik na ulicy Daszyńskiego i ulicy Cmentarnej, bo ulice te stały się wręcz przelotowe przez nasze miasteczko?
Roman Ptak: Z chodnikami będzie tam problem przede wszystkim z uwagi na istniejące ogrodzenia. Natomiast w związku z przebudową ulicy Dębowej, realizowanej w ramach Schetynówek, planujemy zmienić organizację ruchu, która polegałaby na ustanowieniu jednokierunkowych ulic. Wjeżdżalibyśmy ul. Jagiellońską od ul. Kościuszki – jeden kierunek, Piękną w stronę cmentarza – jeden kierunek, i ul. Daszyńskiego do ul. Kościuszki – jeden kierunek. Bartosz(C) No właśnie o tym miejscu zapewne RING myślał…
FNM: A jeżeli będzie „zielone światło” to jak z finansowaniem tej inwestycji, kto będzie partycypował i w jakich proporcjach ?
Roman Ptak: Jeśli mowa o autostradzie to jednym z warunków uzyskania zgody na budowę było sfinansowanie tej inwestycji z budżetu gminy.
Paszczur: Przecież Puszcza to najsilniejsza drużyna po Okocimskim i Stomilu Olsztyn!
Roman Ptak: Zobaczymy jak będzie w nowym sezonie. Pojawiło się kilka ciekawych zespołów. Myślę, że rywalizacja będzie ostra.
FNM: Czy jest szansa, aby światła na końcu obwodnicy zostały tak ustawione, aby wyjazd ze strefy był płynniejszy? Może w planach jest rondo?
Roman Ptak: Najlepszym rozwiązaniem byłoby tam rondo. Takie rozwiązanie zaproponowaliśmy GDDIKA na etapie decyzji środowiskowej przy remoncie drogi nr 75. Czy i kiedy ta inwestycja będzie miała miejsce – trudno ocenić, natomiast dostrzegając problem wystąpiliśmy do zarządcy drogi o korektę świateł.
Paszczur: Czy to prawda że ulica Piaski w Podłężu będzie jednokierunkową?
Roman Ptak: Nie ma takiej opcji.
PJN: Racja. Chociaż dla niektórych celem jest utrzymanie się. Niestety w Puszczy kolejny raz Jose Manuel Bobinio nie przeszedł pozytywnie testów medycznych i wydolnościowych. Cóż pewnych zaległości nie da się nadrobić. Szkoda zawodnika.
Roman Ptak: Straciłem wiarę w tego piłkarza. Obserwowałem go podczas przygotowań. Duży talent, ale leń.
baca10: Tym bardziej nie powinno być problemu, aby wydzielić kawałek chodnika dla ludzi chcących dojść do cmentarza ulicą Daszyńskiego.
Roman Ptak: Być może tak, ale budowa chodnika to nie tylko krawężnik i kostka. To trzeba rozwiązać kompleksowo i załatwić sprawę wód opadowych, a to już grubsza robota.
Paszczur: Zgadzam sie z Burmistrzem.
Roman Ptak: :)
FNM: Tak pytałem o zjazd z autostrady, a przez partycypantów miałem na myśli okoliczne gminy (Wieliczka), bo Oni też skorzystaliby z tej inwestycji. Czy 100% zapłacą Niepołomice?
Roman Ptak: Myślę, że tak. Inwestycja nam się spokojnie zwróci. Poprzez ten zjazd istnieje możliwość utworzenia kolejnych terenów inwestycyjnych, więc dochód z podatków, z opłaty planistycznej, wreszcie dochody osób tam pracujących, spokojnie w perspektywie kilku lat przyniosą efekt.
PJN: Oj duży leń. Poza tym wyjątkowo kontuzjogenny.
baca10: Zgadza się w 100%, więc pytam czy jest jakiś plan?
Roman Ptak: Zakładam, że nie unikniemy przy tych ulicach budowy chodnika i potraktowałbym remont ulicy Dębowej i organizację ruchu jako wstęp, czy też pierwszy etap, a kolejnym etapem w latach następnych musi być budowa chodników przy bardziej uczęszczanych i niebezpiecznych ulicach w mieście.
FNM: Jaki jest szacowany koszt inwestycji: zjazd z autostrady w Podłężu?
Roman Ptak: Pomiędzy 15 a 17 milionów złotych. Będziemy oczywiście starali się o dofinansowanie ze środków zewnętrznych, ale nie mam tu na myśli sąsiednich gmin. A wiecie Państwo, że przebudowa placu targowego stanie się faktem? Wygląda na to, że nie unikniemy dofinansowania. Macie jakieś propozycje dokąd przenieść plac targowy na okres około roku, na czas przebudowy?
baca10: z innej beczki co z solarami?
Roman Ptak: Idzie jak krew z nosa, ale w przeciągu dwóch tygodni będzie ogłoszony pierwszy przetarg na wyłonienie instytucji zarządzającej. Optymistycznie – do lutego przyszłego roku będziemy znali wykonawcę.
Bartosz: taka kwota to spora część budżetu naszej gminy. Nie odbije się to na innych wydatkach??
Roman Ptak: Coś za coś. Mam nadzieję, że jakoś to finansowo poukładamy. Ponawiam pytanie o plac targowy – macie Państwo pomysł gdzie go przenieść na czas remontu?
FNM: Wiadomo coś co będzie z osiedlem Żubr? Te budynki straszą.
Roman Ptak: Jakiś czas temu pojawił się generalny wykonawca, który również jest sporo stratny na tej inwestycji. Był, pooglądał, porozmawiał… dalej cisza.
baca10: Jest plan daj Bóg, zmiany prawa energetycznego czy brana chociaż hipotetycznie pod uwagę zamiana tych solarów na energetyczne.
Roman Ptak: Jest podpisana umowa. Projekt obejmuje instalacje solarne do ciepłej wody użytkowej.
Paszczur: Może na rynku, tam zawsze dużo miejsca.:)
Roman Ptak: Szukajmy dalej…
PJN: Musi szybko powstać nowy stadion, a plac można zorganizować na starym boisku. Tylko co na to Pan Marian?
Roman Ptak: Stadion w centrum proszę zostawić w spokoju!
FNM: Szkoda, bo to jest koszmarek, a Plac Targowy może gdzieś przy strefie.
Roman Ptak: Trzeba brać pod uwagę dogodny dojazd nie tylko samochodem, ale i komunikacją publiczną, czy rowerem. Szukajmy czegoś niedaleko centrum.
Paszczur: Przydałby się nowy, ten stary już straszy:)
Roman Ptak: Straszy, dlatego będzie całkowicie przebudowany. Koszt tej inwestycji to blisko 2,5 miliona złotych. Dofinansowanie – 1 mln.
Roman Ptak: Zapraszam do zadawania pytań!
baca10: To może czas zacząć przygotowywać taki projekt ? Pierwsi mają lepiej.
Roman Ptak: Nie bardzo rozumiem…
Paszczur: Może przy placu obok areny Puszczy Niepołomice?
Roman Ptak: To zdecydowanie za mało miejsca. Szczerze powiedziawszy myślałem o dwóch lokalizacjach: przy Ogrodowej, dawny Pagiet, a druga w miejscu gdzie stacjonowało wesołe miasteczko. Obydwie lokalizacje wymagają drobnych nakładów na przystosowanie.
baca10: Teren sam się pcha, trzeba się zgłosić do proboszcza.
Roman Ptak: Na razie sonduję.
FNM: Kolejna propozycja plac targowy przy zamku.
Roman Ptak: A konkretnie?
Bartosz: Właśnie miałem pisać o miejscu wesołego miasteczka z Dni Niepołomic.
Roman Ptak: No to mamy podobne propozycje.
baca10: Kasa z unii na taką innowację na pewno by się znalazła, rozwiązanie niemieckie.
Roman Ptak: Zrealizujmy najpierw jeden projekt. Jakie będą priorytety w nowej perspektywie finansowej – jeszcze nie wiemy.
Paszczur: A w miejsce dawnego sklepu plus stoi kilka miesięcy pusty duży parking?
Roman Ptak: W miejscu Plusa funkcjonuje przecież Tesco.
FNM: za zamkiem, na hipodromie.
Roman Ptak: Za dużo piasku.
Roman Ptak: Proszę o pytania drodzy Państwo!
Paszczur: Kiedy skończy się remont ulicy Dębowej?
Roman Ptak: Na koniec września. Jesteśmy bardzo zadowoleni z firmy, która dla nas wykonuje te zadania.
Roman Ptak: Drodzy Państwo, zachęcam do pytań, bo cicho tutaj…
FNM: Ja dziękuje z odpowiedzi, może warto by częściej, a krótszy czat robić. Szczególnie że nie zawsze można uczestniczyć.
Roman Ptak: Zostańmy przy godzinie, teraz czas wakacyjny to i ruch mniejszy. Pogoda sprzyja grillom i wizytom na stawach w Zabierzowie. A propos – ktoś był?
Paszczur: Czy w końcu będzie lustro koło muru w Staniątkach.
Roman Ptak: W którym miejscu?
Paszczur: Wyjazd koło kościoła jest w tym miejscu bardzo niebezpieczny.
Roman Ptak: Poproszę panów z naszej drogówki, żeby się przyglądnęli tej sprawie.
baca10: Chłopaki z Wisełki nie mają gdzie trenować, mamy zamiar budować centrum sportowe może niech pan Cupiał dołoży kasę i będzie cudo ABG NIEPOŁOMICE
Roman Ptak: Strasznie tajemniczo…
PJN: Mało chętnych. Wakacje, a już prawie 19.00.
Roman Ptak: Zgadza się.
RING: Czy to prawda, że budynki stacyjne w Podłężu ma odkupić gmina od kolei?
Roman Ptak: Kolej bardzo chętnie pozbywa się zaniedbanych dworców, ponieważ sama nie ma pieniędzy na ich modernizację, Rozważaliśmy komunalizację, ale musiałoby się to odbyć ‘z dobrodziejstwem inwentarza. Nie bardzo nas na to w tej chwili stać.
Paszczur: Przy skręcie na ulicę Cmentarną.
Paszczur: Z góry dziękuję!
Roman Ptak: Przyglądnę się.
baca10: Ja byłem, kiedyś będzie nieźle, ale teraz dramat jak nie będzie pryskane na komary i muchy, nikt tam nie przyjdzie.
Roman Ptak: Trzeba w wodzie siedzieć po uszy:)
PJN: Bardzo ładne miejsce. Jestem zauroczony. Chyba kupię wędkę i porwie mnie pasja łowienia ryb. To podobno uspokaja.
Roman Ptak: Mnie to na razie nie kręci, chociaż znam takich, co często jeżdżą powędkować.
Paszczur: Budowa stadionu na tą chwilę Niepołomicom nie jest potrzebna.
Roman Ptak: Na tą chwilę nie. Na chwilę wejścia do I ligi – owszem. Myślimy perspektywicznie. To nie byłoby zwykłe boisko piłkarskie, ale cały kompleks.
baca10: ale jeszcze jest czoło.
Roman Ptak: Zawsze można posmarować czoło:)
PJN: Chyba też jeszcze poczekam z tą nową pasją.
Roman Ptak: :)
baca10: Muszę kończyć, dzięki i pozdrawiam.
Roman Ptak: Ja też dziękuję.
FNM: Skoro już tak luźno rozmowa przebiega, to gdzie Pan odpoczywał podczas urlopu?
Roman Ptak: Trochę objazdowo, ale generalnie Włochy. I bardzo zazdroszczę tym, co przed urlopem.
Paszczur: Ja nie mam urlopu:(
Roman Ptak: Przykro mi:(
FNM: Ja też :)
Roman Ptak: Piękny kraj.
gosc1234: Witam! Mamy już nowego posła z Wieliczki nie marzy się Panu kariera parlamentarzysty?
Roman Ptak: Nie, nie marzy mi się.
FNM: Jeszcze raz dziękuję i do zobaczenia.
Roman Ptak: Ja również dziękuję! I miłego wieczoru.
Paszczur: ale praca fajna jest :)
Roman Ptak: Ale mamy już trzech parlamentarzystów: dwóch posłów i jednego senatora. A czy ja wiem, czy fajna. Mnie to nie kręci.
Roman Ptak: Do zobaczenia w piątek! I na kolejnym czacie pod koniec sierpniu.

Przejdź do góry