Oficjalny Portal Miasta i Gminy Niepołomice

Oficjalny portal Miasta i Gminy Niepołomice
Wyszukaj:
Wyszukaj wszędzie
Wiadomości
Informator
Przewodnik
Kalendarz
Wiadomości › Informator › Samorząd › Burmistrz i zastępcy › Czat z Burmistrzem › Zapis cz@ta nr 19 z burmistrzem Romanem Ptakiem

Zapis cz@ta nr 19 z burmistrzem Romanem Ptakiem

Zapis cz@ta nr 19 z burmistrzem Romanem Ptakiem

Poprawiono dn.: 08.08.2019
Gmina Niepołomice: O 18.00 rozpoczniemy spotkanie.
Łukasz_1: Dobry wieczór
Olek: Dobry Wieczór
Roman Ptak: Dobry wieczór Państwu.
Roman Ptak: Miło mi Państwa widzieć, dawno się nie widzieliśmy. Zapraszam do zadawania pytań.
Barbara: Dobry wieczór
Roger: Dzień dobry. Mam pytanie: kiedy zostanie rozwiązany problem smrodu unoszącego się nad Niepołomicami? Chciałbym przypomnieć, że na czacie 12 kwietnia 2016 obiecywał Pan, że cytuje: „do czerwca zostaną założone filtry i problem zniknie”. Jesteśmy niecałe dwa lata po terminie i nic się nie zmieniło, a co gorsza powiedział bym że nawet jest gorzej. Proszę o konkrety w tej sprawie ponieważ zbyt długo ten smród już wdychamy kosztem oszczędności jednej firmy.
Roman Ptak: Przekazywałem Państwu informacje, jaką uzyskałem od zarządu firmy. Wówczas deklarowano, że do czerwca zostaną zamontowane specjalne filtry. Tak się nie stało. Czego żałuję. Gdyby to tylko i wyłącznie ode mnie zależało byłoby już po temacie, natomiast informacja z zeszłego tygodnia jest taka, że płuczki do filtrów są zamówione w Czechach i się produkują. Nie chcę podawać konkretnej daty, ale chcę wierzyć, że to ostatnie miesiące smrodu z Kemosa.
Barbara: Panie Burmistrzu, czy zna Pan sprawę busa dowożącego dzieci z Boryczowa do szkoły? Ponieważ budżet obywatelski rusza dopiero z nowym rokiem, UM zobowiązał się zapłacić za busa do końca roku. Ostatnio się z tego wycofał częściowo, ponieważ chętnych dzieci przybyło. W chwili obecnej zostaliśmy poinformowani, że starsze dzieci zostaną gdzieś w trasie wysadzone, jeśli okaże się, że nie ma miejsca dla młodszych. To oznacza, że moja córka, która wsiada na pierwszym przystanku i ma do szkoły najdalej, może być usunięta z busa w połowie drogi. Problem dotyczy bodajże piątki dzieci i półtora miesiąca, który został do końca tego roku. Mocno to niepoważne.
Roman Ptak: Żadna taka informacja do mnie nie dotarła. Kwota na jaką był złożony wniosek jest realizowana. Jest umowa z przewoźnikiem do końca tego roku i od stycznia przyszłego roku będzie bus nadal jeździł.
Eliasz: Witam, pytanie na rozgrzewkę, z przymrużeniem oka. Co Pan myśli o planach budowy torów na wschodzie gminy. Jeden z Sołtysów przekonuje, że to realny pomysł :P.
Roman Ptak: Jest to oddolna inicjatywa i trudno byłoby jej nie zauważyć. Trzeba zdawać sobie jednak sprawę z kosztów tej inwestycji i tego, że to nie gmina by ją miała realizować.
Karolina: Witam. Panie Burmistrzu czy istnieje jakaś możliwość prawna (GIOŚ itp.), żeby rozwiązać problem “nieprzyjemnego zapachu” z firmy Cedrob?
Roman Ptak: Jest to szalenie trudne, bo ile razy czy my czy mieszkańcy zawiadamialiśmy instytucje takie jak WIOŚ to nic z tego nie wychodziło. Jak w danej chwili nieprzyjemnie pachnie to trudno to uchwycić i przedstawić jako dowód. Są takie momenty, szczególnie podczas pochmurnych dni, kiedy faktycznie śmierdzi. Ja to też czuję, bo mieszkam od tego miejsca w linii prostej jakieś 700 metrów. Ale tak jak odpowiedziałem wcześniej – sprawy załatwią filtry, które zostały przez firmę zamówione. Jeszcze raz mogę powiedzieć, że ogromnie żałuję że termin, który został do mnie zadeklarowany przez Zarząd nie został dotrzymany, ale proszę mi wierzyć – nie ma tygodnia, żebyśmy ich nie nękali.
Puszcza97: Kiedy będzie zbudowany chodnik przy skarpie na Ogrodowej (między os. Robotniczym a Sadową) ?
Roman Ptak: Na razie nie ma tego w planach. Sporo w tamtej okolicy powstało nowych chodników, a są miejsca w gminie, gdzie taka budowa musi się w najbliższym czasie rozpocząć. Nie na wszystko nas stać na raz.
Łukasz: zaczynamy?
Roman Ptak: Zaczęliśmy ;)
Łukasz: Panie Burmistrzu , jak wygląda sprawa zjazdu z autostrady i obwodnicy Podłęża?? Są jakieś terminy??
Roman Ptak: Są. W tym roku powinien być ogłoszony przetarg na budowę zjazdu. Przebrnęliśmy przez wszystkie możliwe instytucje. Mam nadzieję, że już nic nie wyskoczy. Wniosek o finansowanie budowy obwodnicy jest na finiszu. Prace przy zjeździe powinny rozpocząć się na początku przyszłego roku.
Karolina: Kolejna kwestia to problem olbrzymiego ruchu na ulicy Akacjowej. Jest to jedna z dwóch uliczek prowadzących do DK. Brakuje na niej poboczy, chodników, nie wspominając już o progach zwalniających. Mieszkańcy boją się chodzić, gdyż w niektórych miejscach nie ma nawet pobocza, a jedynie rowy… Niestety prędkości rozwijane przez kierowców bywają najczęściej zawrotne…
Roman Ptak: Tam jest dosyć kiepsko z szerokością pasa drogowego, aby móc zrobić chodnik z prawdziwego zdarzenia. Jest jakiś pomysł i wstępne koncepcje na chodnik. Jeśli uda się dostać chociaż odrobinę dofinansowania to będziemy to realizować.
Puszcza97: W przyszłym roku zakończy się wznoszenie wielkiego zespołu mieszkaniowego Wrzosy 2. Jakie działania gmina podejmie by usprawnić ten obszar? Doczekamy się połączenia asfaltem ulic: Potasińskiego i Podlasie?
Roman Ptak: Tak, przygotowujemy kompleksowo przebudowę dróg, budowę chodników, włącznie z połączeniem z ulicą Dębową. Kiedy i jaki dokładnie zakres zostanie zrealizowany zależy od właścicieli nieruchomości leżących przy drodze, ponieważ będą przypadki, że będziemy się do nich zwracać o wykupienie fragmentu działki, aby taką drogę poszerzyć.
Greg: Panie Burmistrzu jak wygląda sytuacja Park & Ride? Czy ogłoszono przetargi, uporano się z protestami (np. w Staniątkach), kiedy start prac?
Roman Ptak: Drugi przetarg będzie ogłoszony w tym tygodniu. Pierwszy został unieważniony z uwagi na zbyt wysokie ceny. Zweryfikowaliśmy trochę zakres. Mam nadzieję, że następne postępowanie przetargowe wyłoni wykonawcę. To jest duże zadanie i będzie trwało aż do jesieni 2019 roku natomiast niektóre jego elementy będą nawet i w całości wykonane w roku przyszłym. Mam tutaj na myśli same parkingi, które mają zaawansowaną dokumentację.
Barbara: Owszem. Od stycznia podobno bus ma jeździć ze środków z Budżetu Obywatelskiego. W chwili obecnej płaci miasto. Dziś moja córka dowiedziała się u kierowcy, że jest na liście rezerwowej jako uczennica klas starszych i może być sytuacja, że opuści busa, jeśli dzieci będzie za dużo. Umowa z przewoźnikiem jest, ale problemem stał się brak miejsc dla zbyt dużej ilości dzieci, stąd przyszły wytyczne z UM, aby dzieci od klasy 6 wzwyż ustępowały miejsca młodszym (tzn. opuściły busa), jeśli w trakcie okaże się, że dla młodszych nie ma miejsca.
Roman Ptak: Środki z Budżetu Obywatelskiego to też są środki, które płaci miasto. We wniosku była określona kwota i czas trwania usługi. Urząd Miasta nie dawał żadnych wytycznych o tym kogo należy zabierać do busa, a kogo nie. Proszę kontaktować się z osobą koordynującą zadanie.
Wajdecki: Dobry wieczór. Panie Burmistrzu, kiedy można się spodziewać zapowiadanego remontu ulicy Kolejowej, zrobienia chodnika przy ul. Akacjowej, a także chodnika prowadzącego spod DHL w Staniątkach do Niepołomic?
Roman Ptak: Kolejowa będzie finansowana w ramach Park&Ride i przebudowa powinna zacząć się na wiosnę przyszłego roku. Co do Akacjowej odpisałem kilka wiadomości wyżej. Obszar przy DHL to droga wojewódzka i tutaj „piłeczka” jest po stronie Zarządu Dróg Wojewódzkich.
Karolina: To może jeszcze jedno z serii trudnych pytań ;) Jak wygląda sprawa zjazdu z autostrady?
Roman Ptak: Odpowiedziałem na to kilka linijek wcześniej :)
Tadeusz: Witam. Bardzo ciemno na mostku przed stacją PKP w Podłężu. Lampa u p. sołtys zarośnięta drzewami, a wokół mostka pełno chaszczy samosiejek. Co można z tym zrobić? Jeszcze dochodzą do tego wyjeżdżające samochody?
Roman Ptak: Poczekać jeszcze chwilę, bo to miejsce niedługo zmieni się nie do poznania. Zapanuje również jasność.
“Krzysztof: Dzień dobry, jeśli można mam kilka tematów: Z czego wynika różnica w traktowaniu mieszkańców miasta i gminy w temacie np. wywózki odpadów zielonych. U jednych są zabierane odpady zielone, a inni muszą je zwozić w miejsca ogólnej zbiórki. Zaznaczam, że płacimy tę samą cenę 10zł/osoba? Kiedy możemy się spodziewać prac, które uchronią nasze posesje przed zalaniem wodą spływającą z pól jak miało to miejsce w 2010 roku, chodzi o Przyborowie na Woli Batorskiej. Upomnę się również o drogę na Przyborowiu . Nie mieszka wprawdzie tu nikt z rady sołeckiej, ale może pasowałby zadbać o mieszkańców innych ulic chociażby po to by ustrzec się przed zarzutami, iż gmina dba tylko o tę części wsi, na której mieszkają np. pan Sołtys itp. Kiedyś na zebraniu mówił pan Burmistrz, że tam, gdzie będzie zrobiona kanalizacja (dzięki za nią) będzie kładziony nowy asfalt. W centralnej części wioski w okolicy gimnazjum jest zaniedbany placyk, który miał być parkingiem moim zdaniem dziwny pomysł, już wykorzystują go kierowcy.
Roman Ptak: 1. Od nowego roku odpady zielone będą zbierane do worków na terenie całej gminy. Do tej pory rozdział był spowodowany dużym rozproszeniem domów na terenach wiejskich. Będziecie Państwo mieli w ciągu roku do wykorzystania nieodpłatnie 50 worków na zielone. 3) Nie wiem konkretnie o którą drogę chodzi, ale jest tam również część dróg powiatowych. Co do gminnych to staramy się co roku za przynajmniej półtora miliona złotych asfaltować . I tego asfaltu przybywa tyle, na ile nas po prostu stać. Teraz 2. W kwestii melioracji prosiłbym o doprecyzowanie. Niekoniecznie tutaj można opisać problem. Proszę o mail lub kontakt ze Spółką Wodną ze szczegółami. 4) To ma rację bytu, nie będzie to parking dla TIRów, które w tej chwili tam przeczekują. To będzie parking przesiadkowy na realizację którego pozyskaliśmy dofinansowanie.
Puszcza97: Ale ten obszar jest szczególnie niebezpieczny. Droga idzie w dół i i jest skrzyżowanie. Zarząd wnioskował wielokrotnie, a jest to niewielka inwestycja (kilkadziesiąt metrów chodnika).
Roman Ptak: To może zostać dopisane do listy zadań, ale nie określę w tej chwili terminu, bo tak jak podałem wcześniej jest bardzo dużo niebezpiecznych miejsc w gminie, gdzie trzeba to bezpieczeństwo poprawić.
Eliasz: Z tym zjazdem to trochę jak z hotelem Kubików. Oby i tutaj skończyło się jak trzeba…
Roman Ptak: Jak kiedyś będę miał czas to spiszę wspomnienia. W tamtym miesiącu na ostatniej prostej do uzyskania pozwolenia na budowę okazało się, że jedna z działek zmieniła właściciela i znowu musieliśmy się sporo natrudzić, aby temat odkręcić.
Łukasz_1: Panie Burmistrzu, niedawno w ramach BO 2016 zostały zamontowane tzw. “szykany” na ul. Pilotów. Czy miał Pan okazję zobaczyć jak zostały zamontowane? Niestety nie spełniają swojej roli czyli ograniczenia prędkości, bo albo są zbyt małe albo zostały źle zamontowane. Czy ktoś odbiera taką pracę? Mógłby Pan przekazać tą sprawę do odpowiedzialnych za to osób?
Roman Ptak: Tak, przekażę. Dziękuję.
Paulina: Witam. Panie Burmistrzu czy można prosić o zwrócenie większej uwagi na rowerzystów w naszej gminie ? szczególnie w Niepołomicach. Na porządku dziennym są sytuacje w których rowerzyści mimo dróg rowerowych poruszają się po chodnikach dla pieszych stwarzając zagrożenie. Zgodnie z kodeksem po chodniku mogą się rowerzyści poruszać przy naprawdę złych warunkach drogowych, lub w przypadku gdy rowerzysta (dorosły) ma pod opieką dziecko do 10 lat jadące na rowerze.
Roman Ptak: Zgadzam się, że to powoduje niebezpieczne sytuacje i dla rowerzysty i dla pieszych. Kolejnym problemem są nieoświetleni uczestnicy ruchu drogowego.
Michał Kościółek: Ponad dwa lata temu obiecywał pan chodnik koło Coca Coli i DHL. Co w tej sprawie się zmieniło, bo chodnika coś nie widać.
Roman Ptak: Jeszcze raz podkreślam, że droga nie jest gminna, a my możemy jedynie wnioskować i prosić właściciela o inwestycję. I to od niego i jego budżetu zależy czy to wykona.
Greg: Czy w takim razie są gdzieś projekty zjazdu (rozumiem że będzie możliwość jazdy we wszystkich kierunkach i powstaną ronda na drodze wojewódzkiej) i jak się on ma do korytarza linii kolejowej Podłęże – Piekiełko, czy zostało to ujęte w projekcie?
Roman Ptak: Dwa ronda na DW, najazd na Autostradę, relacje w obu kierunkach. Kolej Podłęże Piekiełko również na kilka dobrych tygodni wstrzymała procedowanie zjazdu, bo kolejarze się zorientowali, że jest kolizja z naszym zjazdem, ale sprawa została wyjaśniona.
Eliasz: Panie Burmistrzu, czy nie dałoby się przearanżować pomieszczenia gdzie wydawane są w urzędzie dowody osobiste? Niby są tam 2-3 panie, ale i tak ze względu na (jak to pięknie informacja głosi), ochronę danych osobowych może wejść tylko jedna osoba. Tam jest jak w starym wydziale komunikacji w Wieliczce. Wieczne kolejki i ogólne niezadowolenie. A to w sumie najczęściej chcemy tam chyba załatwiać. Jak wiemy mieszkańców przybywa…
Roman Ptak: Cały budynek urzędu wymaga remontu i zdaję sobie z tego sprawę. Celowo to odsuwaliśmy ponieważ w ramach pozyskanych środków zewnętrznych na informatyzację w pierwszej kolejności w przyszłym roku przerobimy wszystkie instalacje, a potem będziemy mogli zająć się aranżacją wnętrz na tyle, na ile pozwoli nam konserwator zabytków.
Dobromir Wajdecki: Panie Burmistrzu, kiedy można się spodziewać zapowiadanego chodnika prowadzącego spod DHL w Staniątkach do Niepołomic?
Roman Ptak: To juz było poruszane.
Greg: Kto był inwestorem drogi pomiędzy Zakrzowcem, a Podłężem? Czy tam pojawi sie kiedyś asfalt?
Roman Ptak: To jest droga powstała w wyniku scaleń po budowie autostrady. Inwestor: GDDKiA. Przypomnę, że autostrada została oddana w 2009 roku. Przez takie, a nie inne podejście niektórych ludzi proces scaleniowy trwał 8 lat. Roman Ptak: Póki co zostało to wykonane w kruszywie.
Grzegorz: Panie Burmistrzu, czy jest znany termin zatwierdzenia nowego planu zagospodarowania przestrzennego dla sołectwa Słomiróg?
Roman Ptak: To powinien być ten rok, ale będzie to zależało od Ministerstwa Rolnictwa, które musi się wypowiedzieć w sprawie wyłączenia gruntów z produkcji rolnej.
Michał Kościółek: Niespełnionych obietnic ciąg dalszy. Tym razem ograniczenia tonażu na ul. Droga Królewska i Myśliwska. Bodajże w tamtym roku na spotkaniu obiecywał pan rozwiązać problem szalejących ciężarówek i wstawienia ograniczeń tonażu. Do dnia dzisiejszego ograniczeń nie ma, a chciałbym przypomnieć że problem nie zniknął do tego Policja na zgłoszenia nie reaguje!
Roman Ptak: Rozmawialiśmy wielokrotnie na ten temat, nawet osobiście Panie Michale. I dobrze Pan wie, że to droga powiatowa i dobrze Pan wie, że występowałem do powiatu o ograniczenie tonażu. Podkreślam, że w takich przypadkach to ja jestem tym proszącym.
Olek: A był Pan może zobaczyć jak wygląda zabudowa na osiedlu Wrzosy 2? Beton i kostka, a gdzie 30% “powierzchni biologicznie czynnej”? To blokowisko jest przy Puszczy więc trochę zieleni by się tam przydało.
Roman Ptak: Z tego co wiem, to inwestorzy mają tam zabezpieczyć teren zielony.
GrzegorzL: Witam Panie Burmistrzu. Ponieważ nie doczekałem się odpowiedzi na Facebooku dlatego zadam je ponownie tutaj licząc tym razem na Pana odpowiedź. Moje pytanie jest związane z otrzymaniem przez Kardynała Angelo Comastri tytułu: Zasłużonego dla Miasta i Gminy Niepołomice. Wyróżnienie przyznano podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej, zwołanej specjalnie na tę okazję.
A tak konkretnie to jak wielkie zasługi ma kardynał dla naszego miasta? Bo: “Włożył wiele serca i troski w nadzór nad wykonaniem mozaiki” – cytat ze strony miasta – to chyba trochę za mało aby takie odznaczenie otrzymać. No chyba, że są jeszcze inne istotne zasługi, o których zapomniano wspomnieć w zamieszczonym artykule.
Roman Ptak: Między innymi dzięki decyzji Kardynała Comastiego mamy piękną mozaikę Jana Pawła II, która powstała w rocznice konsekracji kościoła. To jedna z niewielu mozajek wyprodukowanych w fabryce świętego Piotra. To naprawdę wartościowy dar, który może przetrzymać setki lat i stać się ważnym zabytkiem. Miałem okazję rozmawiać z Arcybiskupem Jędraszewskim i nie mógł się nadziwić, że tak małe miasteczko ma takie dobre kontakty z Watykanem i mogło już dwukrotnie gościć Kardynała. PS. dzięki kadrynałowi nasze drużyny piłkarskie rozgrywają mecze z Gwardią Watykańską ;)
Mateusz: Panie Burmistrzu chyba nie przestraszył się Pan protestów kilku mieszkańców i atykułów prasowych w sprawie wycinki paru drzew Puszczy Niepołomickiej w kontekście inwestycji ul. Staniątecka i Jodłowa. Czy inwestycja zostanie zrealizowana ?
Roman Ptak: Projekt Park&Ride zostanie zrealizowany ale uwagi na konieczność okrojenia inwestycji wyłączyłem m.in. przebudowę ulicy Jodłowej z zakresu.
Michał Kościółek: Mam pytanie odnośnie planów i pomysłów na dalszy rozwój miasta. Chodzi mi o infrastrukturę a konkretnie drogi i chodniki . Ponieważ Niepołomice rozrastają się w zastraszającym tempie ( jednych to cieszy innych martwi) to już teraz zrobiło się nie ciekawie mam na myśli korki przez centrum miasta. Biorąc pod uwagę że mieszkańców wciąż przybywa, a pomysłów na budowę nowych dróg nie ma to czy nie obawia się pan, że życie w Niepołomicach zmieni się w koszmar?!
Roman Ptak: Pracujemy nad rozwiązaniami drogowymi. Inwestycje będą polegały na przebudowie dróg i przebudowie chodników. Przybywa mieszkańców. Wszyscy najchętniej chcą podjechać pod sklep. Niecały rozwój budowlany koncentruje się w centrum. Zabudowują się tereny dookoła. Korki każdy widzi – są dwa razy dziennie – o 8 i 16, ale tak jest w większości tego typu miasteczek na obrzeżach Krakowa.
Tadeusz: Podłęże. Czy jest możliwość przy przebudowie ul. Kolejowej wykonanie ok. 50 m chodnika na Wąskiej od Kolejowej do zakrętu koło p.Stós. Zakręt ma prawie 90 stopni i nie widać jadących samochodów, a ulica naprawdę wąska.
Roman Ptak: Ulica Kolejowa i Stawowa będzie przebudowywana w ramach P&R. To powinno się dziać już niebawem.
Krzysztof: Czy moje pytania znajdą odpowiedzi?
Roman Ptak: Odpowiadam systematycznie na pytania. Kolejna jest dość długa.
Greg: Co w takim razie zmieniło się w zakresie projektów Park & Ride, bo jak rozumiem musiały jakieś elementy wypaść skoro trzeba ograniczyć pracochłonność i z których dokładnie lokalizacji?
Roman Ptak: W Staniątkach wypadła ul. Jodłowa i Na Przystanek. W innych miejscach na przykład zdecydowaliśmy nie robić drogi 6 metrowej, a 5,5. Odchudziliśmy też małą architekturę.
Puszcza97: Czy gmina zrobi w końcu porządek z nazwami ulic? To znaczy zacznie nadawać nazwy gdy ulica powstaje by potem nie było problemów ze zmianą adresów? Już się ukształtowała droga równoległa do Czerwonych Beretów (od Wielickiej do Wrzosowej), mnóstwo nowych dróg na Boryczowie i Jazach, a adresy co raz bardziej kosmiczne. Przecież jest jeszcze masa potencjalnych nazw.
Roman Ptak: Gdzieniegdzie jest bałagan z adresówką. To zaszłość historyczna. Grzebanie teraz w moim przekonaniu byłoby wbrew mieszkańcom, którzy przy tych ulicach mają meldunki, ale na przyszłość to trzeba zmienić.
Michał Kościółek: Jak to się stało, że podczas remontu budynku po starej aptece na wlocie w ul. Szkolną zniknęło kilka jakże potrzebnych miejsc parkingowych ?!
Roman Ptak: Może to czasowe rozwiązanie. Przyglądnę się sprawie.
Jagoda: Witam, czy w ogóle jest przewidziany chodnik przy ulicy Daszyńskiego?
Roman Ptak: Docelowo Daszyńskiego i Cmentarna tak, ale jak już pisałem wcześniej – są takie miejsca, gdzie dużo zależy od mieszkańców i tego, czy zgodzą się na przesunięcie ogrodzeń i odstąpienie kawałka gruntu.
Krzysztof: Chodzi o odnogę drogi z Borku na Przyporowie w Woli Batorskiej.
Roman Ptak: Będę przejeżdżał to zaglądnę.
Michał Kościółek: Pytanie czy na ulicach dojazdowych do nowej szkoły od strony Piasków czyli Grzybowej, Ples i Okrężnej nie można by wysypać i poszerzyć poboczy ponieważ minięcie się samochodami jest bardzo ciężkie do tego wieczne błoto, bo o poszerzeniu asfaltu to nawet nie marzę.
Roman Ptak: Trzeba będzie uzupełnić pobocza – to fakt. Docelowo ta droga będzie przebudowana.
Barbara: To osoba koordynująca zadanie przekazała takie informacje z UM. Twierdząc jednocześnie, że od nowego roku, kiedy uruchomione zostaną środki na zadanie wygrane w ostatnim głosowaniu, problemu nie będzie. To osoba koordynująca zadanie stwierdziła, że obecnie zapłata za wynajęcie większego busa leży wyłącznie w gestii UM, który wcześniej zobowiązał się, że do końca roku zapewni dowóz dzieci. Proszę o przyjrzenie się sprawie, kiedy osoby ją prowadzące będą w pracy. Nakaz wysadzania dzieci jest co najmniej niepoważny.
Roman Ptak: Poproszę moich pracowników, aby to wyjaśnili z osobą, która koordynuje zadanie ze strony wnioskodawcy.
GrzegorzL: Czy na ulicy Grzybowej oraz Ples jest planowany chodnik oraz poszerzenie tych ulic w związku ze zwiększonym ruchem do szkoły na Jazach?, Juz dziś trudno się wyminąć dwoma samochodami. Wprawdzie teraz jest coś tam robione, ale to chyba prace doraźne, bo raczej nie będzie z tego ani chodnika ani wystarczająco szerszej ulicy.
Roman Ptak: Przed chwilą o tym była mowa.
Krzysztof: W 2010 obiecał mi Pan, że gmina zajmie się problemem.
Roman Ptak: Robimy tyle, na ile nas stać.
Mateusz: Czy jeśli chodzi o zakres prac o który została okrojona inwestycja na ulicy Staniąteckiej (park &ride) dotyczy drogi przez las?
Roman Ptak: Nie, ulica Staniątecka jest w zakresie.
Anna: Dobry wieczór, czy coś się zmieni w sprawie transportu na trasie Niepołomice-Kraków? 301 kursuje co godzinę, do pociągów nie wszyscy mają dostęp, a Mat-Busy są tak wypchane, że często nie zabierają ludzi z przystanków, a jak już to jedzie się w ścisku i męczarniach. Każdy chce dojechać do szkoły i pracy, a ludzi w Niepołomicach coraz więcej. Czy planowane jest rozwiązanie tego problemu? Częstsze kursy 301, a może nowy przewoźnik?
Roman Ptak: Mam nadzieję, że sytuacja ulegnie poprawie gdy powstanie infrastruktura przy przystankach kolejowych i bus dowozowy.
Eliasz: Czy w przyszłym roku można liczyć na lepszy dobór “gwiazd” podczas Dni Niepołomic. Ostatnie raczej nie cieszymy się ogromnym zainteresowaniem co najlepiej pokazała liczba ludzi na parkurze :(
Roman Ptak: Szykujemy petardę.
TOM: Panie Burmistrzu, na ulicy Mokrej od strony przystanku w Boryczowie, odległość między lampami oświetlającymi drogę jest duża i jest tam ciemno, nie ma chodnika, a droga jest wąska. Czy nie dałoby się tam dołożyć jednej lampy, żeby było bezpieczniej?
Roman Ptak: Poproszę moich pracowników zajmujących się oświetleniem o opinię na ten temat.
Jagoda: Jeszcze pytanie w sprawie wymiany pieców węglowych na gazowe czy coś w tej kwestii ruszyło czy znów nas czeka zimowy SMOG?
Roman Ptak: Problemu smogu nie rozwiąże od razu program wymiany pieców. Z puli jaką uzyskaliśmy będziemy mogli wymienić około 280 pieców. W tej chwili ten projekt się rozpoczął. Jest wymienionych około 50-60 palenisk.
Eliasz: Pół godziny rozmowy, a jeszcze ani pół pytania o plany na jesień 2018? Zamieszania z ordynacją sporo, ale chyba pozwolą Panu wystartować. Są już plany na kolejne lata?
Roman Ptak: Jak nie będzie wprowadzona kadencyjność wstecz to w 2018 roku będę się ubiegał o Państwa głosy. A swoją drogą trochę szkoda Jednomandatowych Okręgów Wyborczych.
Dobromir Wajdecki: Czy zamierza się Pan ubiegać o reelekcję w najbliższych wyborach samorządowych?
Roman Ptak: Tak.
Anna: Czy zostaną podjęte jakieś dodatkowe działania w sprawie smogu? Znowu jesteśmy na pierwszym miejscu najbardziej zanieczyszczonych podkrakowskich miast. W Krakowie ładne powietrze, a Niepołomicach śmierdzi, smog niemiłosierny. W centrum Niepołomic niekiedy nie da się oddychać, szczególnie okolice ul. Osiedlowej, Szkolnej, Bocheńska. Ludzie palą węglem, plastikiem, okropny dym wydobywa się z kominów. Czy gmina zamierza coś z tym zrobić- bardziej karać winnych, uświadamiać, zakazywać palenia?
Roman Ptak: Po to zamontowaliśmy pyłomierze żeby uświadamiać ludziom jaki jest poziom zanieczyszczenia. Uruchomione zostały kontrole Straży Miejskiej. Trwają akcje informacyjne, prewencyjne i inwestycyjne. Gmina to co mogła zrobić ze swojej strony dawno zrobiła -w żadnym budynku komunalnym nie ma ogrzewania na węgiel. Skończyliśmy projekt solarny. Mamy panele, pompy ciepła. Czas najwyższy popatrzeć prawdzie w oczy i powiedzieć, że sami siebie trujemy.
Puszcza97: Kiedy zostanie wprowadzona kontrola bezpieczeństwa zwiedzających w muzeum na Zamku w Niepołomicach (skanery bagażu i bramki wykrywające metale)? We wszystkich szanujących się muzeach kontrole już są. Polecam przejechać się do Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN lub choćby na krakowski Wawel. W butach za kostkę, bez zdejmowania nie przepuszczą
Roman Ptak: Zabezpieczenia obrazów są takie, że nawet Pan o nich nie wie… Nie wszystko widać i bardzo dobrze.
Eliasz: Momentami można odnieść wrażenie, że Niepołomice rozrastają się ponad miarę. Rozumiem korki przy SP2 w okolicach 8, ale stanie od ronda pod Kociołem do ronda przy urzędzie staje się powoli smutną codziennością i godzin niepołomickiego szczytu jest coraz więcej.
Roman Ptak: Z przyzwyczajenia wszyscy pchają się przez centrum.
Olek: A ma Pan wiedzę gdzie ma być ten teren zielony i ile w ogóle bloków ma powstać na osiedlu Wrzosy 2? Dwa są gotowe, a trzy się kończą budować.
Roman Ptak: Teren parkowy ma powstać niedaleko linii lasu.
GrzegorzL: No to faktycznie są to WIELKIE zasługi dla naszego miasta – cos mi sie wydaje że to naciągane jest. W taki sposób przydzielając ten zaszczytny tytuł niestety ale sie on dewaluuje :(
Roman Ptak: Ma Pan prawo do swojej opinii. Myślę, że historia to oceni.
Tadeusz: ponawiam pytanie: Podłęże ,czy jest możliwość przy przebudowie ul. Kolejowej wykonanie ok. 50 m chodnika na Wąskiej od Kolejowej do zakrętu koło p.Stós. Zakręt ma prawie 90 stopni i nie widać jadących samochodów, a ulica naprawdę wąska.
Roman Ptak: Już padła odpowiedź na to pytanie.
Eliasz: Czy w ramach tych P&R, można pomyśleć o wiatach, które będą chronić przed zimnem. Ja wiem, architektura architekturą, chcemy wyglądać pięknie, ale nie zapominajmy o funkcjonalności, a jej na drewnianych przystankach teraz nie ma, zresztą podobnie jak na dworcu czy na przystanku w rynku, wiatr wieje ze wszystkich stron. Co nam z pięknych przystanków, jak kompletnie nie chronią przez zimnem?
Roman Ptak: Mam nadzieję, że będzie i ładnie i funkcjonalnie.
“Łukasz_1: Panie Burmistrzu – 2 pytania: 1) Co gmina zamierza zrobić w związku ze zbliżającym się atakiem smogu. Są dni kiedy w Niepołomicach jest 2-3 razy gorsze powietrze niż w Krakowie. 2) Czy gmina dofinansowuje w jakikolwiek sposób żłobki/przedszkola?
Roman Ptak: 1) już pisałem. 2) Dopłacamy zarówno do prywatnych żłobków jak i prywatnych przedszkoli.
Puszcza97: Ale wniosek o nadanie nazw ulicom na os. Zagrody przy których dopiero zaczęły się budowy przepadł bez wieści. Złożony w lutym 2017 r. Chodziło o trzy drogi w Strefie, na wydzielenie z części ulicy Poręby ulicy Ignacego Mościckiego. Podobnie są do nazwania projektowane ulice na Piaskach i budowane na Boryczowie.
Roman Ptak: Będziemy analizować te wnioski.
Maria: Dobry wieczór, Panie Burmistrzu, Niecały rok temu otwarto w Woli Batorskiej całodobowy sklep monopolowy. Od tamtego momentu łuk drogi jest zastawiony samochodami. Ludzie wjeżdżający na posesję często mają problem dostać się do domu. Dochodzi tam do wielu niebezpiecznych sytuacji m. in. ostatni groźny wypadek. Czy jest możliwość ograniczenia prędkości na tym odcinku oraz zakaz parkowania na chodnikach obok sklepu. Pragnę zaznaczyć, że obok sklepu znajduje się parking z którego rzadko ludzie korzystają parkując samochody na chodnikach wzdłuż drogi, co powoduje problem z przejściem chodnikiem lub przejazdem rowerzystów czy wózkiem dziecięcym.
Roman Ptak: Słuszna uwaga. Zgłosimy to w odpowiednie miejsca.
mieszkanka: Witam panie burmistrzu, chciałabym podziękować za znaki na ul. Młyńskiej i jednocześnie zapytać czy można w jakiś sposób uregulować parkowanie na tej ulicy?
Roman Ptak: Dziękuje za podziękowania. Poproszę Straż Miejską o opinię.
Tadeusz: Panie Burmistrzu czy nie pora aby w niektórych miejscowościach wprowadzić oficjalne nazwy ulic. Numery domów pomogły, ale niektóre domy trudno znaleźć. W tej chwili nie ma potrzeby zmieniać dowodów ani paszportów. W niektórych gminach to zrobiono np. Świątniki Górne.
Roman Ptak: Prawo na to nie pozwala. Na terenach wiejskich nazwy ulic są jedynie zwyczajowe.
Dobromir Wajdecki: Hmm… co to może być za petarda, czyżby Zenon Martyniuk?
Roman Ptak: To by była bomba atomowa ;)
Michał Kościółek: Na jakim etapie jest program fotowoltaiki?
Roman Ptak: Żeby sobie dać większą szansę porozumieliśmy się z ponad 30 gminami i składamy jeden wniosek. Wtedy mamy większą szansę dostania dofinansowania. Jednym z kryteriów jest ilość megawatów. Kończymy zbierać dokumenty. Ocena i wyniki powinny się pojawić w pierwszym kwartale przyszłego roku.
Greg: Jakie inwestycje infrastrukturalne oraz np., drogowe zostaną podjęte w przyszłym roku (nowe) – roku wyborów ? Kampanie czas zacząć :)
Roman Ptak: Co roku przebudowujemy kilometry dróg bez względu czy jest kampania czy nie. Tak naprawdę to dopiero dopinamy budżet. Priorytetem jest autostrada, obwodnica i P&R.
Eliasz: Wracając jeszcze do Budżetu Obywatelskiego, proszę zobaczyć, że małe osiedlowe społeczności nie mają szans na działanie, kiedy między sobą “dogadają się straże i szkoły”. Te grupy piszą ogromne projekty, mimo, że są finansowane z takiego czy innego budżetu, najczęściej gminnego, może warto się zastanowić nad pewnymi zmianami w gminnym BO?
Roman Ptak: Pewnie nie da się zrobić tak, aby wszystkie wnioski przeszły i wszyscy byli zadowoleni.
Puszcza97: Ale bramek na metal ciągle nie ma i nikt butów zdejmować przy kontroli nie każe.
Roman Ptak: To nie lotnisko.
TOM: Panie Burmistrzu kiedy nowa poradnia kardiologiczna będzie świadczyła w ramach NFZ?
Roman Ptak: Jak wygra konkurs w NFZ. Na razie czekamy na jego ogłoszenie. Zrobiliśmy krok do przodu żeby sobie pomóc. Mamy bazę i sprzęt.
Barbara: ok dziękuję
Łukasz Krzyszkowski: Panie Burmistrzu proszę o podsumowanie akcji kontroli palenisk z ostatniej zimy i jakie plany na ten sezon grzewczy? Ile mandatów zostało nałożonych na osoby, które trują Nas wszystkich spalając śmieci?
Roman Ptak: Kilkanaście mandatów, do tego pouczenia. A kontroli ponad 400. Natomiast są takie sytuacje, że ewidentnie z komina leci czarny dym, a mieszkaniec pali węglem…
Dobromir Wajdecki: Czy istnieje możliwość zwiększenia częstotliwości kursowania linii 301?
Roman Ptak: Przyszły rok będzie musiał zostać po staremu.
ewa: Panie Burmistrzu jak wygląda kwestia II etapu przebudowy drogi wojewódzkiej 964 w kierunku Chobotu? Czy może podać Pan realny termin rozpoczęcia prac?
Roman Ptak: Już dzisiaj mnie łapano ‘za terminy’. Podkreślę, nie wszystko zależy ode mnie. Mamy już decyzję środowiskową i będziemy lobbować u zarządcy drogi, aby budowa zaczęła się w przyszłym roku.
Puszcza97: Prawo się zmieniło, cała wiejska gmina Zabierzów ma formalnie nadane nazwy ulic
Roman Ptak: W takim razie jestem do tyłu. Sprawdzę.
Eliasz: Warto skupić się na lepszej komunikacji z Krakowem. Tak naprawdę wrócić wieczorem do Niepołomic z kolacji czy kina w Krakowie to nie lada wyczyn. A niestety tego typu zbyt wielu atrakcji w Niepołomicach nie ma ;/
Roman Ptak: Nocny Bus jeździ. Jest finansowany przez gminę Niepołomice… Robimy co możemy.
Tadeusz: Panie Burmistrzu to jakim cudem nadano nazwy ulic w gminie Świątniki Górne. Mam na tamtym terenie rodzinę i wszędzie mają wpisane nowe adresy z nazwą ulicy. Proszę sprawdzić.
Roman Ptak: Sprawdzę.
Puszcza97: Ale jednak na Wawelu i w Muzeum Żydów w Warszawie bramki są i buty zdejmować każą. Czy nasze muzeum jest gorsze?
Roman Ptak: A czemu to ma służyć?
Olek: Czy wiadomo coś o planowanych nowych inwestycjach, zakładach w strefie przemysłowej? Powstaną nowe miejsca pracy?
Roman Ptak: Cały czas strefa się rozwija. Powstają nowe zakłady, a te funkcjonujące się rozbudowują.
Roman Ptak: Dziękuję pięknie za rozmowę. Do zobaczenia na następnym spotkaniu. Jutro na stronie pojawi się zapis rozmowy.
Puszcza97: Temu czemu służy to na lotniskach, w wymienionych muzeach czy wielu muzeach zagranicznych -> bezpieczeństwu.
Eliasz: Dużo o nas w smutnym kontekście się ostatnio pisało. Jakaś fatalna seria. Trudno tu kogokolwiek winić, ale aż nie do wiary, że kilka tragedii pod rząd z Niepołomicami w tle.
Roman Ptak: Tak, to był trudny czas i przykre doświadczenia.
Roman Ptak: Dobrej nocy mimo wszystko.
Przejdź do góry