Oficjalny Portal Miasta i Gminy Niepołomice

Oficjalny portal Miasta i Gminy Niepołomice
Wyszukaj:
Wyszukaj wszędzie
Wiadomości
Informator
Przewodnik
Kalendarz
Wiadomości › Informator › Samorząd › Burmistrz i zastępcy › Czat z Burmistrzem › Zapis cz@ta nr 18 z Romanem Ptakiem

Zapis cz@ta nr 18 z Romanem Ptakiem

Zapis cz@ta nr 18 z Romanem Ptakiem

Poprawiono dn.: 08.08.2019

Zapis czata z 7 marca 2017 roku 

Roman Ptak: Dzień dobry Państwu, witam serdecznie na czacie. Zachęcam do zadawania pytań.
M@rzena: Łukasz No… wyłącz mikrofon ;)
Karol Palich: A kiedy się rozpocznie?
Roman Ptak: Już się rozpoczął :)
ireneusz: Witam. Mam dwa pytania. Kiedy ruszą prace nad przeprowadzeniem dalszej nitki chodnika z Zabierzowa Bocheńskiego do Chobotu. Drugie pytanie, kiedy ruszy następna akcja instalowania paneli słonecznych i prądotwórczych dotowanych przez gminę? Dziękuję i pozdrawiam. Ireneusz Hardyn.
Roman Ptak: Trwają w tej chwili prace nad dokumentacją przebudowy odcinka DW od Woli Batorskiej do Chobotu wraz z budową chodnika. Dużo będzie zależało od urzędu marszałkowskiego i ZDW [Zarządu Dróg Wojewódzkich]. Robimy wszystko, by zdążyć z projektami tak, żeby ZDW jeszcze w tym roku ogłosiło przetarg. Przedłużają się prace nad decyzją środowiskową. Jak nie zdążymy, to mam nadzieję, że najpóźniej w przyszłym roku ta inwestycja powstanie.
Roman Ptak: Co do drugiego pytania: zakończyliśmy projekt montażu instalacji do ciepłej wody użytkowej (solary) i tego zadania już nie będziemy kontynuować. Teraz go rozliczamy. Natomiast pojawiła się możliwość złożenia wniosku na finansowanie ogniw fotowoltaicznych na domach prywatnych. Termin złożenia wniosku to jesień tego roku, realizacyjnie – 2018. Rozmawiamy z innymi gminami z powiatu wielickiego, aby działać podobnie jak przy programie szwajcarskim.
Roman Ptak: Im więcej partnerów tym szanse na pieniądze są większe. Proszę śledzić w połowie roku nasze strony internetowe.
Wojciech Wodziak: Witam, Wojciech Wodziak: Panie Burmistrzu;
Adam: Witam, Czy temat zjazdu z autostrady definitywnie upadł, czy też są jeszcze jakieś szanse na to przedsięwzięcie i jakie kroki są w tym kierunku czynione?
Roman Ptak: Absolutnie nie upadł, jeszcze trochę cierpliwości, niebawem powinna zostać podana informacja w tej sprawie uwzględniająca terminy realizacji i źródła finansowania.
Wojciech Wodziak: Co z tematem realizacji projektu dot. placu zabaw na osiedlu Zagrody?
Roman Ptak: Tak jak zapowiedziałem na sesji, na której chyba był Pan obecny, jest to dla mnie sprawa honorowa. Ten plac musi powstać w tym roku, najlepiej do wakacji.
M@rzena: Dzień dobry. Chciałam zapytać,   kiedy możemy spodziewać się połączenia chodnika spod wiaduktu z Podłęża pod Persa?
Roman Ptak: Jesteśmy na podobnym etapie jak z odcinkiem Wola Batorska – Chobot. Przygotowujemy w tej chwili dokumentację.
Wojciech Wodziak: Obiecał Pan zająć się sprawą i niestety… bez efektu.
Roman Ptak: Póki co owszem.
Łukasz Krzyszkowski: Panie Burmistrzu, proszę o odpowiedzi w punktach, tak aby odpowiedź była rzeczowa, a nie polityczna:
1) Kto z urzędników nadzorował termomodernizację budynku szkoły w Zakrzowie?
2) Dlaczego osoba, która była odpowiedzialna za nadzór nad tą inwestycją, zgodziła się na wykonywanie prac, gdy temperatura na zewnątrz przekraczała znacznie -10 st. Celcjusza.
3) Kto weźmie odpowiedzialność za to, że trwałość tego ocieplenia została diametralne obniżona, przy wykonywaniu jej niezgodnie ze sztuką budowlaną?
Roman Ptak: 1) Stanisław Nowacki
Roman Ptak: 2) Ponieważ musimy zakończyć to zadanie w określonym terminie, żeby nie stracić dofinansowania. Wykonywane były te prace, które mogły być wykonywane przy takich temperaturach. Dodatkowo były stosowane uszlachetniacze.
Roman Ptak: 3) Mamy trzyletnią gwarancję. Jak cokolwiek będzie się działo, nie na nasz koszt będą dokonywane poprawki.
mezkaniec piaski: Witam. Pierwsze pytanie dotyczy aktualnych spraw, czyli szkoły na Jazach. Jak Pan sobie wyobraża posyłanie dzieci do szkoły, do której nie ma dojazdu, nie ma chodnika i nie ma oświetlenia? Pytanie dotyczy mieszkańców osiedla Piaski.
Roman Ptak: Nie wyobrażam sobie, dlatego na przyszły rok odcinek od szkoły do Piasków będzie musiał być przebudowany. W tym roku starczyło nam pieniędzy na odcinek od drogi wojewódzkiej do szkoły.
Karol Palich: Witam. Mam jedno pytanie, czy tzw. balon koło stadionu Puszczy będzie także w lecie podczas treningów?
Roman Ptak: Co roku jest ściągany pod koniec marca i zakładany w listopadzie na zimę.
Agnieszka N: Witam. Mam pytanie, czy jest przewidziany remont ulicy Słonecznej Bocznej w tym roku? Okropna droga, same dziury i wielkie błoto! Pozdrawiam.
Roman Ptak: Będziemy mieli pulę około miliona złotych na nakładki asfaltowe. W tej chwili pracujemy nad listą ulic, które będziemy w tym roku mogli realizować. Odpowiem w kwietniu, po przejechaniu wszystkich propozycji.
Anna Nowak: Witam. Chciałam zapytać, jako jedna z “garstki” rodziców, dlaczego nie chce Pan utworzyć w centrum Niepołomic oddzielnej szkoły podstawowej w miejscu gimnazjum?
Roman Ptak: W budynku przy ulicy Szkolnej będzie tylko i wyłącznie szkoła podstawowa. Zachęcam do zapoznania się pełną informacją i jej uzasadnieniem na naszej stronie internetowej.
Łukasz Krzyszkowski: Panie Burmistrzu, proszę o odpowiedzi w punktach, tak aby odpowiedź była rzeczowa, a nie polityczna:
1) Ile kosztuje wykonanie badania próbki popiołu na PK?
2) Ile czasu zajmuje wykonanie takiego badania?
3) Jaki jest koszt wykonania takiego badania?
4) Ile osób zostało ukaranych (jakimi kwotami?), a ile przebadano palenisk?
Roman Ptak: 1) Około tysiąca złotych
Roman Ptak: 2) Około tygodnia
Roman Ptak: 3) Patrz pkt. 1
Roman Ptak: 4) Straż miejska skontrolowała około 300 palenisk. Były mandaty, ale po kontrolach straży miejskiej. Nie mam informacji, czy skorzystali już z usług Politechniki.
Wojciech Wodziak: Kolejne pytanie dotyczy zmiany nazwy przemysłowej części ulicy Skarbowej; petycja w tej sprawie trafiła jeszcze w zeszłym roku do urzędu, bez odzewu z Pana strony, jak również Pana Ciastonia. Pełna ignorancja.
Roman Ptak: Nie wiem, czy wychodziła odpowiedź czy nie, natomiast spotkaliśmy się z przedstawicielami firm, które działają przy ulicy Skarbowej i umówiliśmy się na kolejne spotkanie w czerwcu. W międzyczasie firmy zobligowały się do działań swoich komórek logistycznych, aby poinformować dostawców, aby nie korzystali błędnie z wjazdu w ulicę Portową i Skarbową.
Roman Ptak: Proszę zrozumieć firmy, które mają wszystkie materiały promocyjne, pieczątki, kontakty, umowy, leasingi itp itd. na ulicę Skarbową.
Anna Nowak: Skoro na stronie wyczytałam, że planujecie tam przenieść klasy 1-3, to dlaczego to nie może być oddzielna szkoła?
Roman Ptak: To będzie oddzielna szkoła od 1 września 2019 roku. Pamiętajmy, że przez dwa lata będą się w części tej szkoły uczyć gimnazjaliści. Na rok 17/18 do dyspozycji pozostaje 6 sal w budynku, w którym kiedyś mieściła się biblioteka.
ireneusz: Dziękuje bardzo za wyczerpującą odpowiedź.
Anna Nowak: Ja bym wtedy przepisała tam moje dzieci, syna, który obecnie jest w siódmej klasie i córkę, która ma rozpocząć naukę w pierwszej.
Roman Ptak: Właśnie trwa spotkanie dyrektora Wydziału Edukacji z częścią rodziców uczniów starszych klas i wydaje się, że w większości rodzice ci chcą, aby dzieci dokończyły szkołę podstawową przy ulicy 3 Maja. Proszę zwrócić uwagę na fakt, że takie przeniesienie starszego dziecka wiązałoby się ze zmianą wychowawcy, dyrektora, nauczycieli i nową klasą.
Anna G: Dzień dobry, Czy w naszej gminie jest dofinansowanie na wymianę pieców?
Roman Ptak: Nie ma, ale będzie. Tuż po świętach wielkanocnych ruszają zapisy. Więcej informacji na stronie już w tym tygodniu.
Anna Nowak: A tak to jedno będzie na Szkolnej, a drugie na 3 Maja.
Roman Ptak: To oboje mogą chodzić na ulicę Szkolną. W tych wolnych sześciu klasach będą uruchomione oddziały 1-3. Z nimi jest mniejszy problem, bo one będą się uczyć przy ulicy Szkolnej z tym samym nauczycielem, z którym rozpoczęły naukę przy ulicy 3 Maja.
Karol Palich: Witam. Czy balon koło stadionu Puszczy będzie na zawsze?
Roman Ptak: Nic nie jest na zawsze :) Natomiast jeżeli mają tam funkcjonować korty i boisko i ma to działać również w zimie, to nie sądzę, żeby operator chciał stracić 4 miesiące ze swojej działalności.
Wojciech Wodziak: Z tym honorem to coś nie bardzo; poprzednim razem obiecywał Pan realizację do końca 2016, a w międzyczasie pieniądze zostały „przejedzone” przez Urząd…
Roman Ptak: Nie przejedzone, tylko zainwestowane w co innego. Problem zaczął się od tego, że wypełniając wniosek do BO nie zwrócił Pan uwagi na drobny fakt – że zaproponowana działka nie nadawała się do zamontowana urządzeń placu zabaw. Stąd zamieszanie.
Anna Wojcik: Dzień dobry, czy gmina dysponuje żłobkiem państwowym? Jak wspierane są rodziny/matki, które chcą wrócić do pracy, ale najpierw muszą znaleźć opiekę dla dziecka?
Roman Ptak: Nie ma publicznego żłobka. Póki co.
Anna G: Czy będą jeszcze jakieś konsultacje odnośnie przebudowy ulicy Kolejowej w Podłężu?
Roman Ptak: Mam wrażenie, że spotykaliśmy się już wielokrotnie i w szczegółach zostały uzgodnione rozwiązania. Na pewno przed rozpoczęciem robót takie spotkanie będzie potrzebne, aby omówić harmonogram, terminy…
Adam: Ale jakieś orientacyjne terminy w sprawie zjazdu, za rok, dwa, dziesięć…?
Roman Ptak: Jak się po raz kolejny nic nie wykolei, to jesień przyszłego roku – otwarcie.
Anna Nowak: I niech Pan wie, że tak myśli trochę więcej rodziców, niż jak to określił p. Bobowski “garstka”. Nawiasem mówiąc, uważam, że wybór p. Bobowskiego na dyrektora oświaty to najgorsza rzecz, jaką Pan zrobił. Jak można powołać na stanowisko związane z oświatą osobę skazaną za oszustwo?
Roman Ptak: 15 marca w środę o godzinie 18.00 w MCDiS jest spotkanie z rodzicami SP, którzy nie zapisują swoich dzieci na Jazy. Chętnie porozmawiam, wyjaśnię, wysłucham.
Dariusz Gliński: Witam, Panie Burmistrzu, po wielu latach oczekiwania mamy szeroką, piękną ul. Zabierzowską. Czy uporządkowanie/likwidacja znaków drogowych (część zbędnych znaków A-31, niebezpieczne pobocze) oraz pozostałości po poprzednich znakach (puste słupki) leży po stronie gminy? Czy to sprawa organów wyższych?
Roman Ptak: Roboty zakończone, ale nie odebrane. Wykonawcy będą mieli jeszcze trochę poprawek m.in. organizacja ruchu, obsianie rowów itp. Mrozy długo trzymały, więc myślę, że marzec-kwiecień to czas, by temat zakończyć.
Dariusz Gliński: Od września 2017 r. rusza nowa szkoła na Jazach. Mając na uwadze bezpieczne i szybkie dojście do niej naszych pociech, przydałaby się krótsza droga dojścia do niej od strony os. Park-Eko i tej strony miasta, a nie wzdłuż ul. Zabierzowskiej, a potem skrótem przez os. Suszówka i Kaptarz (tj. ok. 2,6 km). Dużym skrótem byłaby droga od ul. Kruczej (przy nowym placu zabaw) w kierunku szkoły, odcinek do realizacji byłby stosunkowo niewielki, a droga skróciłaby się o ok. 800-1000 m. Jak dla dziecka to sporo. Liczymy na Pana, Panie Burmistrzu?
Roman Ptak: Dzisiaj o tym rozmawialiśmy ze współpracownikami. Google Maps pokazuje, że dużo bliżej nie będzie. Postaram się wysłać mapę, chwileczkę. Roman Ptak: https://drive.google.com/open?id=0B6d6w0Mm5qkwbEZJRzQ0MHUwQmc
M@rzena: Jeszcze pytanie o ulicę Polną w Staniątkach. Została bardzo zniszczona podczas wykonywania wiaduktu. Ktoś połatał dziury bardzo niedbale i z powrotem jest meksyk na tej drodze. Po za tym wiadukt, pod którym położono kostkę jest prawie nieprzejezdny, gdyż kostka nie została połączona z asfaltem tak po jednej stronie, jak i po drugiej.
Roman Ptak: Zgodnie z przepisami pod torami powinniśmy nie jeździć samochodami, natomiast Polna będzie naprawiona.
Anna G: Czy stare piece gazowe też podlegają dofinansowaniu na wymianę (jak stare czyt. iluletnie).
Roman Ptak: Niestety nie. Ten program jest dedykowany wymianie pieców węglowych na gazowe.
Anna Nowak: Na stronie internetowej jest zapis, że planujecie szkołę od 2019 roku, a my domagamy się szkoły oddzielnej już w 2017 roku. Żeby rekrutacja mogła ruszyć do każdej klasy.
Roman Ptak: Jak to zrobić mając 6 wolnych sal lekcyjnych?
Dariusz Gliński: Rozpoczęła się runda wiosenna w 2 lidze. Po pierwszym meczu pozostaje niedosyt, że tylko remis. Ale jesteśmy optymistami i liczymy na końcowy sukces. Czy w przypadku awansu Puszczy do 1 ligi, zgodnie z wymogami licencyjnymi stadion zostanie wyposażony w podgrzewaną murawę i stosowne oświetlenie? Prezes Boniek w wypowiedziach twierdzi, że o licencję będzie coraz trudniej w przypadku klubów nie spełniających wymogów.
Roman Ptak: W niedzielę Puszcza miała więcej okazji do strzelenia gola, trochę brakło szczęścia. A wymogami się będziemy martwić jak będzie nam to groziło ;)
Lukasz Nowak: Witam, czy jest przewidziany remont ulicy Słonecznej (dojazd do przedszkola), jest tam sporo dziur, brak pobocza i chodnika.
Roman Ptak: Zgłaszaliśmy drogi na Jazach do programu tzw. schetynówek. Niestety nie udało się pozyskać dofinansowania. Kompleksowa przebudowa dróg wyłącznie z własnych pieniędzy jest raczej niemożliwa w jednym czasie, dlatego nadal będziemy szukać zewnętrznego wsparcia, aby ten problem szybko rozwiązać.
Wojciech Wodziak: Zapraszam na Skarbową od strony Portowej; samochody dostawcze codziennie próbują się dostać tędy do strefy, z listów przewozowych wynika, że informacji o właściwej drodze w dalszym ciągu firmy nie podają, czyli czekamy dalej. To już tak 3-4 lata, od pierwszego zgłoszenia problemu TIR-ów na Portowej… :(
Anna Nowak: Przecież p. Bobowski mówił, że jest 6 sal wolnych od września + 3 sale, które zajmuje zerówka, więc licząc matematycznie 9 sal.
Roman Ptak: A gdzie będzie zerówka? Jeszcze raz powtarzam: w miarę odchodzenia klas gimnazjalnych będą przychodziły kolejne klasy pierwsze do szkoły podstawowej – 1 za 1. W momencie wyjścia ostatniego ucznia gimnazjum cały obiekt przy Szkolnej stanie się Publiczną Szkołą Podstawową w Niepołomicach.
Lukasz Nowak: Czy planowane są akcje informacyjne dla mieszkańców na temat smogu, np. poprzez billboardy informujące lub tablice wyświetlające aktualne stężenie pyłów w atmosferze? Wydaje mi się, że taka edukacja przydałaby się przede wszystkim starszym mieszkańcom.
Roman Ptak: Już jest prowadzona. Zaangażowali się księża, ochotnicy z OSP, szkoły, dużo materiałów jest na stronie. Sami przeprowadziliśmy pokaz spalania w piecu, 1200 uczniów przeszkolono w zakresie szkodliwości złego palenia. Natomiast nie jestem przekonany do billboardów.
Łukasz Krzyszkowski: Panie Burmistrzu,
1. Ile kosztowało wydanie gazetki pokazującej wyniki gminy za ostatnie lata?
2. Ile nowych i jakich inwestorów udało się pozyskać w strefie inwestycyjnej w ostatnim roku?
3. Dlaczego firma Mabucci, która również była zainteresowana Niepołomicami, wybrała ostatecznie Bochnię?
Roman Ptak: 1) ok. 8200 złotych
Roman Ptak: 2) 3-4
Roman Ptak: 3) u nas działa konkurent firmy, więc wizerunkowo było to dla nich niekorzystne.
GRZEGORZ KONSTANTY: Witam. Czy w tym roku jest planowe asfaltowanie dróg w gminie? Jeśli tak, to czy wiadomo jakie?
Roman Ptak: Tak jest, ale jakie – ogłosimy w kwietniu.
Paulina Pytel: Witam, chciałabym się dowiedzieć, czy gmina Niepołomice planuje budowę kanalizacji na osiedlu Panorama Zagórska.
Roman Ptak: A gdzie to?
mezkaniec piaski: Na ostatnim spotkaniu pytaliśmy odnośnie niewygodnego zjazdu z drogi krajowej od strony Kłaja w ul. Bocheńską (chodzi o to zawężenie przy La Vencie). Obiecał pan, że przyglądnie się sprawie. Pytanie, co w tej kwestii się zmieniło? Pytam, ponieważ przez ten niewygodny zjazd większość samochodów jadących od strony Kłaja do centrum Niepołomic jedzie prosto i skręca w Drogę Królewską. Co sprawia dodatkowe trudności dla mieszkańców Piasków.
Roman Ptak: Temat przekazany do GDDKiA. Nie wiem, co z nim się dalej stało. Nie jestem w stanie odpowiedzieć na każde szczegółowe pytanie :(
Anna Nowak: Ale syn będzie w siódmej klasie od 2017 roku, więc musi chodzić na 3 Maja.
Roman Ptak: Ale córka będzie mogła też tam chodzić. Tam też będą pierwsze klasy.
Wojciech Wodziak: Firmy również mają fundusze na zmianę tych materiałów, jest ich zaledwie kilka (6 podmiotów), natężenie dostawczaków jest tak duże, że również ulica Skarbowa od Portowej nadaje się do nowej nakładki (rozjechana). Proszę to uwzględnić w budżetowaniu… :)
Roman Ptak: Dobrze, będziemy o tym rozmawiać.
Lukasz Nowak: Remont ul. Batorego przeprowadzany był w zimie, a większość namalowanych linii i przejść dla pieszych już jest niewidoczna.
Roman Ptak: Takie rzeczy będą poprawiane na swój koszt.
M@rzena: Dlaczego nie widać moich postów?
Roman Ptak: Mamy długą kolejkę.
Paulina Pytel: Witam, czy gmina Niepołomice planuje budowę kanalizacji na osiedlu Panorama Zagórska? Osiedle się rozrasta, a na tą chwilę kanalizacja jest podciągnięta, tylko do głównej drogi, a nasze osiedle jest pominięte.
Roman Ptak: Rozmawialiśmy na ten temat z deweloperem i to pytanie powinno być raczej skierowane do niego.
ROBERT SETNER: Witam Pana. Moje pierwsze pytanie, kiedy rozpocznie się obiecywane asfaltowanie dróg gminnych, a szczególnie w Woli Batorskiej?
Roman Ptak: Wykaz dróg do asfaltowania w tym roku zostanie opublikowany w kwietniu. Prace – lipiec/sierpień.
Wojciech Wodziak: Na grudniowej sesji podano, że działka nie była własnością gminy jako oficjalny powód braku realizacji… Trzymajmy się jednej wersji wydarzeń (projekt nie był mój).
Roman Ptak: Działka była podana jako gminna. Ta z dziurą przy wale. I owszem we wniosku do BO można byłoby wybudować plac zabaw, ale w dziurze.
Joanna Zaryczny: Witam, czy w związku z coraz większą ilością mieszkańców na osiedlu Boryczów są jakieś plany poszerzenia ulic na ww. osiedlu?
Roman Ptak: Tak, pracujemy nad poszerzeniem Czerwonych Beretów, Wrzosowej i budową chodników.
baśka tomczak: Panie Burmistrzu. Czy jest możliwe powiększenie parkingu za Centrum Dźwięku i Słowa przy Dworcu Autobusowym. Chodzi o plac między przystankiem i mostkiem.
Roman Ptak: To nie jest nasza działka, a własność nadleśnictwa. Parking się powiększy, ponieważ planujemy przenieść dworzec autobusowy na działkę przy ul. Kolejowej i Batorego. Tam powstanie 120 miejsc parkingowych.
baśka tomczak: Czy to prawda, że gmina nie wydaje już pozwoleń na zabudowę szeregową?
Roman Ptak: Gmina nie wydaje pozwoleń na budowę. To kompetencja starostwa. Natomiast w obowiązującym studium i w naszej polityce przestrzennej na dzisiaj nie ma pomysłu na zwiększanie gdziekolwiek zabudowy szeregowej.
ROBERT SETNER: Panie Burmistrzu, czy są już plany odnośnie Dni Niepołomic? Jakieś pierwsze gwiazdy można zdradzić? Czy w końcu można liczyć na coś z gatunku disco polo – niby każdy się wstydzi, a wszyscy słuchają i tłumnie na koncerty chodzą?!!!
Roman Ptak: Przedwczoraj otrzymaliśmy umowy z wykonawcami, teraz nie chcemy zdradzać szczegółów, ale będzie też coś dla miłośników D-P.
mezkaniec piaski: Rok temu obiecywał Pan, że problem smrodu, który unosi się nad Niepołomicami zostanie rozwiązany najdalej do końca 2016. Mamy blisko połowę marca, a problem jak był tak jest, a nawet w ostatnim okresie się nasilił. Pytam, kiedy się to skończy?!
Roman Ptak: Takie miałem zapewnienie od właściciela firmy, która ‘smrodzi’. Przedłużyły się procedury uzyskania decyzji środowiskowej, więc i pozwolenia na budowę. Dwa tygodnie temu pozwolenie już uzyskał. Dostałem zapewnienie, że koło czerwca-lipca realizacja powinna być zakończona. Swoją wypowiedzieć opierałem na zapewnieniach inwestora.
M@rzena: Moja córka na rowerze zęby by straciła.
Roman Ptak: Przykro mi.
Anna Wojcik: Skoro nie ma państwowego żłobka i jest problem w gminie z opieką nad najmłodszymi dziećmi, to czy gmina będzie brała udział w programie, ”małopolska niania”? Ma on objąć zasięgiem 30 gmin, gdzie gmina dofinansuje zatrudnienie niani?
Roman Ptak: Mam za mało informacji na ten temat. Program został ogłoszony wczoraj, jak będzie taka możliwość, to zgłosimy swój udział.
baśka tomczak: Wodę na basenach wymienia się średnio co 2-3 lata. U nas w Niepołomicach nasz basen ma już dobrych kilka lat i tyle samo lat woda nie była zmieniana. Czy to prawda?
Roman Ptak: Z tego co mi wiadomo w pierwszy tydzień września jest konserwacja basenu, jest on wtedy nieczynny i wtedy jest wymieniana woda.
M@rzena: A samochody przejeżdżają – nie ma zakazu, co też należałoby uzupełnić.
Roman Ptak: Sprawdzimy.
Anna Nowak: Skoro na Szkolną mają przejść tylko klasy 1-3, to jak Pan sobie wyobraża na 3 Maja naukę biologii, chemii, fizyki przecież tam nie ma pracowni przedmiotowych? A na Szkolnej jest wszystko, więc dlaczego moje dziecko nie może z tego skorzystać?
Roman Ptak: Na 1 września będą. Jest ogłoszony przetarg na modernizację obiektu przy 3 Maja. Zakres uwzględnia powstanie klas specjalistycznych. I taka informacja jest również podana na stronie internetowej.
mezkaniec piaski: Co z ograniczeniem tonażu na Drodze Królewskiej?
Roman Ptak: Miałem już te zgłoszenia, droga jest powiatowa, więc od Zarządu Dróg Powiatowych zależy rozwiązanie problemu. Ja rekomendowałem wstawienie ograniczenia tonażu.
Lukasz Nowak: Czy będą dopłaty do termomodernizacji budynków? Bo bez tego wymiana pieca na gazowy mija się z celem.
Roman Ptak: Nie, ten program przewiduje dopłaty do wymiany kotłów. Proszę popatrzeć na stronę WFOŚ [Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska] – tam jest program preferencyjnych kredytów na termomodernizację obiektów.
Anna Nowak: Jeszcze raz powtórzę to co usłyszałam, 6 sal po 6 klasach gimnazjum + 3 sale po zerówce + 2 sale gimnastyczne!
Roman Ptak: Na Szkolnej w roku szkolnym 2017/18 będzie wolnych 6 sal lekcyjnych, które proponujemy, aby zostały przeznaczone dla uczniów 1-3. Osobne wejście (dawne wejście do biblioteki). Gimnazjum funkcjonuje jako oddzielona część, z wejściem od pomnika. W miarę wychodzenia roczników gimnazjum przesuwamy najstarsze klasy do nowych pomieszczeń.
M@rzena: Dziękuje za mało satysfakcjonujące odpowiedzi (nic konkretów). Miłego wieczoru.
Roman Ptak: Miłego wieczoru mimo wszystko.
Anna Wojcik: Czy jest możliwość zmiany planu zagospodarowania przestrzennego dla obszarów, które sąsiadują z puszczą? Zwłaszcza w okolicach Boryczowa widok na puszczę zasłaniają juz 2 bloki (p. Wilk, p. Karasinski), zamiast pięknego lasu widok jest na 3-pietrowe bloki.
Roman Ptak: Temat gorący. Zgłoszony przez mieszkańców Boryczowa. Analizujemy, co da się w tej chwili zrobić. Pracuje dla nas zewnętrzna kancelaria prawna. Jednakże wydaje się, że zmiana planu jest mało możliwa, bo wiązałaby się z koniecznością wypłaty renty planistycznej (utrata wartości działki) i odszkodowaniem np. z tytułu utraty korzyści.
Anna G: Czy linia 301 będzie skierowana na ul. Kolejową do dworca PKP w Podłężu?
Roman Ptak: Nie.
baśka tomczak: Panie Burmistrzu.Czy ma Pan decydujący głos w zakładach w strefie przemysłowej. Chodzi o zwolnienia pracowników. Oknoplast i Woodword zatrudniają na kilka miesięcy, potem zwalniają, po czym znów przyjmują, traktując pracowników jak rzeczy. Czy nie można w jakiś sposób tego zakończyć. Jesteśmy dumni, że tyle nowych firm tu powstało, ale nigdzie nie przepracuje się więcej niż 2 umowy, 18 miesięcy i potem koniec.
Roman Ptak: Pewnie nie mamy na to wpływu. Ale porozmawiać warto i przy najbliższej okazji to zrobię.
ROBERT SETNER: Czy można składać wnioski na dofinansowanie wymiany pieca węglowego na gazowy?
Roman Ptak: Tak, info na stronie pod koniec tygodnia.
Anna Nowak: Jak będzie podział na dwie szkoły, to na Szkolnej nie będzie całej zerówki, bo część przejdzie na 3 Maja :)
Roman Ptak: Mamy 5 minut i takie szczegóły zostaną omówione 15 marca – zapraszam.
Paulina Pytel: W Krakowie jest kampania przeciw paleniu w piecu “Paleniem węglem zabijasz”. Są też ludzie, którzy mają świadomość, a i tak palą dalej, bo ważne, żeby ich rachunek ekonomiczny się zgadzał :(
Roman Ptak: :(
M@rzena: Jest jeszcze problem Urzędu Pocztowego – nie wiem, czy Pan bywa, ale kolejki są pod bramę kościoła nieraz – jak bywam, to przeważnie pracuje tylko jedno okienko. Problem narasta, gdyż mieszkańców przybywa. A Panie niestety ruszają się jak mucha w smole, niestety taka jest rzeczywistość.
Roman Ptak: Też to widzę, stałem tam ostatnio z awizo. Za to jednak nie odpowiadam.
Paulina Pytel: Panorama Zagórska jest w Zagórzu :)
Roman Ptak: Tak, była literówka :)
Anna Nowak: Mieszkam na Wrzosowej i chcę córkę posłać na ul. Szkolną i syna też! Cały czas powtarza Pan wszystko za p. Bobowskim. Może by Pan sam przemyślał nasz problem i nie był uparty jak…
Roman Ptak: :)
Ewelina Klima: A co z drogą Staniątecką, która po budowie wiaduktu jest w opłakanym stanie?
Roman Ptak: Staniątecka będzie przebudowana – mamy na to zewnętrzne środki. Wniosek o finansowanie został złożony, należy się spodziewać robót na jesieni tego roku, najpóźniej jesień 2018.
baśka tomczak: Czy możliwe będzie wykonanie chodnika na ulicy Kolejowej po drugiej stronie ulicy?
Roman Ptak: W Podłężu czy Niepołomicach?
GRZEGORZ KONSTANTY: A czy byłaby możliwość rozsypania chociaż jakiegoś kamienia na drogę i w miarę utwardzenie. Chodzi mi o ulicę Słoneczną Boczną w Staniątkach. Część drogi tonie w błocie podczas ulew i jest niemożliwe przejechanie nią.
Roman Ptak: Przyglądniemy się, dziękuję.
ROBERT SETNER: Czy jest wiadomo, kiedy będzie ciąg dalszy modernizacji drogi wojewódzkiej w kierunku Chobotu, a konkretnie od Restauracji U Jedynaka w Woli Batorskiej?
Roman Ptak: Wiadomo, była odpowiedź, może w tym roku.
Dariusz Gliński: Jeszcze w kwestii dojścia do szkoły od strony Parku-Eko. Nie o drogę w ten sposób poprowadzoną chodziło. Tylko o poprowadzenie jej maksymalnie prosto, aby wyjść w pobliżu szkoły. Zaproponowane rozwiązanie z mapki nic nie daje i faktycznie różnicy nie ma.
Roman Ptak: To proszę wysłać swoją propozycję na szymon.urban@niepolomice.com. Dziękuję.
baśka tomczak: Panie Burmistrzu. Czy z ulicy Pilotów (na dawnej strzelnicy) można byłoby poprowadzić drogę dojazdową do ul. Dębowej.
Roman Ptak: Jest to jedno z rozważanych rozwiązań.
Łukasz Krzyszkowski: Panie Burmistrzu, Ad.2: Nie odpowiedział Pan, jakich inwestorów udało się pozyskać. Ad.3: Wiele firm o tej samej specyfice działa na tym samym obszarze i wcale im to nie przeszkadza wizerunkowo, więc ten argument jest totalnie wyssany z palca. Wręcz przeciwnie, lokują się blisko siebie, żeby być jak najbardziej konkurencyjni i żeby mieć dostęp do kadry pracowniczej. Niepołomice straciły inwestora, który przyniósłby 400 miejsc pracy i nie dowiemy się, dlaczego?
Roman Ptak: Dziękujemy za zaangażowanie. Już teraz pracuje tu 5 tysięcy osób. Budują się SMAY, Excellent, zakłady zbożowe. Rozbudowują się firmy już tutaj działające. Niepołomice jeszcze nie jednego inwestora znajdą.
mezkaniec piaski: Co z tym tonażem na Drodze Królewskiej? Całe Niepołomice mają tonaż, a Piaski – nie!!! Kolejne firmy robią sobie autostradę z naszej dzielnicy!!
Roman Ptak: Ja się też z tym zgadzam.
Radosław Jachym: Popieram pomysł społecznej szkoły na Jazach, chciałbym tam wysłać swoje dzieci. Czy jest szansa, aby dowiedzieć się czegoś więcej o tym fantastycznym projekcie?
Roman Ptak: Na stronie WWW gimnazjum Sue Ryder albo od dyrektora. Dziękuję za poparcie pomysłu, aby była to nieodpłatna szkoła społeczna. Takie rozwiązanie jest przez niektórych lokalnych polityków wykorzystywane do brudnej kampanii.
Dariusz Gliński: Panie Burmistrzu, w niedzielę nie mogąc być na meczu Puszczy udało mi się znaleźć transmisję live w Internecie transmitowaną przez radomską TV Dami. Dużo cierpkich słów usłyszeli widzowie (mam nadzieję, że niewielu) na temat przygotowania, a właściwie jego braku, przez służby organizacyjne naszego klubu ich stanowiska do transmisji (komentator wspomniał, powtarzając to kilkakrotnie, o brudnych szybach, jakichś śmieciach, generalnie o brudzie na stanowisku). Stwierdził, iż to były najgorsze warunki, jakie dotychczas spotkali na wszystkich transmitowanych wyjazdach Radomiaka. Jeżeli to prawda, to trochę wstyd i fatalnie to o nas świadczy w świetle aspiracji klubu. Jak nas widzą tak nas piszą, a Puszcza to klub miejski?
Roman Ptak: Myślę, że ludzie z Radomia byli nieco sfrustrowani faktem, że ich kibice mogli oglądać mecz od 30 minuty, bo zapomnieli zgłosić zorganizowanej grupy kibiców. Sporo jeżdżę na mecze Puszczy i nie mamy się czego wstydzić, jeśli chodzi o obiekt. Rozmawiałem również z ludźmi z Polsatu, którzy przygotowywali transmisję Puszczy w pucharze i nie usłyszałem negatywnych opinii. Wręcz mówili, że mamy fajny kameralny obiekcik.
mezkaniec piaski: Jeżeli Droga Królewska jest powiatowa, to droga od leśniczówki do balatonu – już nie.
Roman Ptak: Jest również powiatowa, od Sitowca do wojewódzkiej.
baśka tomczak: Proszę powiedzieć, czy na obecnym terenie Boryczowa nie można poprowadzić dróg dojazdowych podobnie jak na Zakościelu?. Tzn. od cmentarza aż pod las? Obecnie na ulicy Podlasie dojazd jest od strony puszczy. Obok tejże ulicy powstał równoległy do niej szeregowiec i dojazd jest również od lasu. W planach zagospodarowania przestrzennego najpierw chyba powinny powstać drogi dojazdowe.
Roman Ptak: Przygotowujemy kompleksowe rozwiązanie dla Boryczowa, żeby w sytuacji rozbudowy tego terenu umożliwić sprawną komunikację.
Lukasz Nowak: Czy są plany budowy drogi rowerowej na wałach Wisły?
Roman Ptak: Tak, będzie i to już w tym roku.
ROBERT SETNER: Panie Burmistrzu, czy nie widzi Pan problemu, jak ciężko jeździ się po Niepołomicach. Korki rano i po południu są ogromne. Wiem, że miasto się rozwija, ale czy robi się coś, aby pomóc kierowcom?
Roman Ptak: Robimy co w naszej mocy, by pomóc kierowcom. Są takie momenty w ciągu dnia, że faktycznie jest ciasno. To efekt rozwoju miasta.
baśka tomczak: Chodzi o Niepołomice, ul. Kolejową w kierunku Wisły.
Roman Ptak: Nie pamiętam zaproponowanego rozwiązania, bo na to jest przygotowana dokumentacja. Proszę o kontakt, to ją udostępnię.
Roman Ptak: Musimy kończyć. Mam spotkanie z wykonawcą szkoły :)
ROBERT SETNER: Czy na kolejny czat z Panem mamy czekać znów 5 miesięcy? To jest naprawdę fajna sprawa porozmawiać o bolączkach w gminie i jest potrzebna ta forma komunikacji z Panem.
Roman Ptak: Obiecuję poprawę.
Renata Gastoł: Czy będzie remontowana ulica Rzeczna w Podłężu, zniszczona przy okazji budowy wiaduktów kolejowych?
Roman Ptak: Która to?
mezkaniec piaski: Czy to prawda, że ul. Kopernika ma być przelotowa do obwodnicy?
Roman Ptak: Pierwsze słyszę.
baśka tomczak: Byle inwestorzy w strefie przemysłowej zatrudniali pracowników na stałe i za godziwe wynagrodzenie. Teraz tak naprawdę nie ma takowych. Nieliczni pracują na stałe i to przeważnie po znajomości. Reszta po kilku miesiącach zatrudnienia jest zwalniana i zaczyna pracę znów na kilka miesięcy w zakładzie obok.
Roman Ptak: Nie mamy na to bezpośredniego wpływu. Możemy tylko uwrażliwiać pracodawców.
Roman Ptak: Musimy kończyć :(
Wojciech Wodziak: Trzymam za słowo; do następnego…
Agata Brzezinska: Również popieram pomysł szkoły społecznej. Myślę, że będzie to duża korzyść dla naszych dzieci.
baśka tomczak: Panie Burmistrzu, a czy jest planowana południowa obwodnica Niepołomic? Tzn. wzdłuż puszczy od ulicy Bocheńskiej, obok Partyzantów, Dębowej i Boryczowa po Coca-Cołę.
Roman Ptak: Póki co nie.
Roman Ptak: Dziękuję pięknie.
Roman Ptak: Do zobaczenia na kolejnym czacie.
Roman Ptak: Dobrej nocy.
Przejdź do góry