Oficjalny Portal Miasta i Gminy Niepołomice

Oficjalny portal Miasta i Gminy Niepołomice
Wyszukaj:
Wyszukaj wszędzie
Wiadomości
Informator
Przewodnik
Kalendarz
Wiadomości › Informator › Samorząd › Miasta partnerskie › Współpraca międzynarodowa

Współpraca międzynarodowa

Współpraca międzynarodowa

Poprawiono dn.: 09.10.2020

Współpraca międzynarodowa

Niepołomice prowadzą ożywioną współpracę międzynarodową. Obejmuje ona zarówno kontakty z miastami partnerskimi w Polsce i za granicą, jak i realizację wielu projektów unijnych. Ta współpraca od początku była nastawiona na wymianę mieszkańców, a nie oficjeli.

W różnych latach i okresach współpraca z miastami partnerskimi jest mniej lub bardziej ożywiona.

Od wielu lat najżywsze są kontakty Niepołomic z naszym francuskich partnerem – Saint Jean de la Ruelle. Delegacja tego miasta gościła m.in. kilkakrotnie na Dniach Niepołomic. We Francji często występuje chór Cantata, którego koncerty są bardzo ciepło odbierane.

Z kolei przed paroma laty bardzo ożywione były kontakty z Enköping w Szwecji. Młodzież gimnazjalna i licealna angażowała się w przedsięwzięcia w dziedzinie ekologii. Uczniowie przygotowywali wspólnie wykłady, prezentacje, prowadzili badania gleby i wody. Rozwijała się współpraca na poziomie samorządów. Niepołomiczanie przyglądali się rozwiązaniom dotyczącym ochrony środowiska stosowanym w Enköping. Z kolei Szwedów interesowały nasze doświadczenia w przygotowywaniu inwestycji i w dziedzinie zagospodarowania przestrzennego.

Nawiązaliśmy także kontakty z włoskimi miastami Paliano (działania nakierowane na sport i młodzież) oraz Vigonovo (działania w dziedzinie społecznej oraz współpraca organizacji pozarządowych).

Patrzymy nie tylko na zachód. Jako członek Unii Europejskiej i lider zmian w Europie Środkowo-Wschodniej Polska ma wręcz obowiązek przekazywania swoich doświadczeń innym – w tym naszemu wschodniemu sąsiadowi, Ukrainie. Na przykład w 2010 roku nawiązaliśmy kontakty ze Sławutą w obwodzie chmielnickim.

Od 2011 r. jesteśmy partnerem Szécsény na Węgrzech. Kontakty z tym miastem opierają się głównie na kulturze i sporcie.

Realizujemy wspólne projekty unijne z partnerami z wielu krajów, w tym na przykład z greckim Sykies, hiszpańską Walencją, bułgarskim Pazardjikiem, rumuńskim Braszowem, szwedzką Uppsalą, estońskim Tallinnem czy włoskim Rovigo. Niepołomickie gimnazjum już od kilku lat współpracuje z podobną szkołą w duńskim mieście Aarhus. Z kolei uczniowie Zespołu Szkół im. Ojca Św. Jana Pawła II utrzymują kontakty z młodzieżą z leżącej pod Rzymem Palestriny. Owocuje to wymianami młodzieży, podczas których młodzi ludzie uczestniczą w zajęciach sportowych i kulturalnych.

Dostrzegamy także szansę nauczenia się czegoś z doświadczeń polskich miast i gmin. Naszym partnerem jest od paru lat leżący na Dolnym Śląsku Jawor. Podpatrujemy m.in. rozwijające się tam oraz w sąsiednim Bolkowie bractwo rycerskie. Z kolei oni zazdroszczą nam odrestaurowanego i ciągle żywego zamku.

Niepołomice są miejscem, do którego lubią przyjeżdżać znane osobistości. W ostatnich latach gościliśmy m.in. Normana Daviesa, angielskiego historyka zafascynowanego Polską. Odwiedziły nas takze małżonki dyplomatów pracujących w Polsce oraz żony szefów jednostek NATO w Europie. Latem 2007 roku w ramach Dni Niepołomic odbył się Festiwal Kultury Tajskiej, którego współorganizatorem była Ambasada Tajlandii w Polsce, a zimą 2007 na zamku oglądaliśmy wystawę fotograficzną przygotowaną przez Księżniczkę Tajlandii.

Zdobyte już doświadczenia utrzymują nas w przekonaniu, że warto spotykać się z mieszkańcami, twórcami, a także władzami innych miast, gdyż można się od nich wiele nauczyć. To także okazja do uzmysłowienia sobie, iż mimo tego że w Unii Europejskiej jesteśmy od niedawna, to obywatelami Europy – od zawsze.

Przejdź do góry