Oficjalny Portal Miasta i Gminy Niepołomice

Oficjalny portal Miasta i Gminy Niepołomice
Wyszukaj:
Wyszukaj wszędzie
Wiadomości
Informator
Przewodnik
Kalendarz
Wiadomości › Informator › Miasto i Gmina › Informacje ogólne › O Mieście i Gminie › Wizytówka turystyczna

Wizytówka turystyczna

Wizytówka turystyczna

Poprawiono dn.: 04.02.2024

Niepołomice oddalone są od centrum Krakowa o zaledwie 25 kilometrów. Oprócz miasta, w skład gminy wchodzi dwanaście otaczających je miejscowości: Chobot, Ochmanów, Podłęże, Słomiróg, Staniątki, Suchoraba, Wola Batorska, Wola Zabierzowska, Zabierzów Bocheński, Zagórze, Zakrzowiec i Zakrzów. Teren gminy obejmuje 95 kilometrów kwadratowych, z czego samo miasto zajmuje niecałą jedną trzecią.

Obecnie Niepołomice to jedna z najprężniej rozwijających się gmin w Polsce. Dzięki korzystnej lokalizacji, dobrej infrastrukturze i działaniom lokalnego samorządu, stały się miejscem, w którym swoje inwestycje ulokowało ponad 70 dużych firm. Oprócz tego, na terenie gminy działa ponad 3 600 podmiotów gospodarczych.

Niepołomice są również miejscem aktywnego wypoczynku nie tylko dla swoich mieszkańców, ale i ludzi z sąsiednich miejscowości. Zajmująca powierzchnię około 12 tysięcy hektarów Puszcza Niepołomicka jest kompleksem leśnym popularnym wśród spacerowiczów, biegaczy, rowerzystów oraz jeźdźców konnych. Oprócz tego dobrze rozwinięta infrastruktura sportowa przyciąga tu pływaków, tenisistów, piłkarzy i miłośników sportów walki.

Najstarsze zabytki Niepołomic datowane są na połowę XIV stulecia i zostały wybudowane na rozkaz króla Kazimierza Wielkiego. Dawne dzieje ściśle łączą się z dworem królewskim i częstymi wizytami monarchów w niepołomickim zamku

W ofercie turystycznej gminy najpoważniejszą rolę pełni Zamek Królewski. W jego odrestaurowanych komnatach odbywają się koncerty, wystawy, przedstawienia i konkursy.

Kolejnym znakomitym zabytkiem na naszym terenie jest najstarszy w Polsce klasztor benedyktynek w Staniątkach. Jego budowa zakończyła się w roku 1216, a klasztor pełni swoje pierwotne funkcje po dziś dzień.

Obowiązkowym punktem podczas zwiedzania Niepołomic jest kościół parafialny p.w. Dziesięciu Tysięcy Męczenników. W 2008 roku hucznie obchodziliśmy 650. rocznicę jego konsekracji. Nie można pominąć Kopca Grunwaldzkiego, którego powstanie wynikało z historycznych związków Władysława Jagiełły z Niepołomicami.

W salach Muzeum Niepołomickiego, które mieści się w zamku, eksponowane są m.in. zbiory “Sukiennice w Niepołomicach 2 – znane i nieznane”. Wystawa pokazuje obrazy, m. in. Henryka Siemiradzkiego, Leona Wyczółkowskiego, Piotra Michałowskiego, Artura Grottgera, Jacka Malczewskiego, Jana Stanisławskiego, Maurycego Gottlieba, Stanisława Witkiewicza oraz rzeźby, wśród nich “Niewolnika” Piotra Wójtowicza, popiersia wielkich Polaków oraz cykl “Tańce polskie” Antoniego Kurzawy.

Oprócz tego, w zamku znajdują się wystawy łowiectwa i fotografii Włodzimierza Puchalskiego, a także prezentująca historię miasta i gminy wystawa “Niepołomice. Miasto, czas i ludzie”.

Warte zwiedzenia jest również Muzeum Fonografii, które prezentuje historię dźwięku, jego rejestrowania i odtwarzania.

Będąc w Niepołomicach nie można pominąć siódmego co do wielkości kompleksu leśnego w Polsce. Rozciągająca się na powierzchni 12 tysięcy hektarów Puszcza Niepołomicka poprzecinana jest licznymi ścieżkami rowerowymi i traktami spacerowymi.

Przejdź do góry