Oficjalny Portal Miasta i Gminy Niepołomice

Oficjalny portal Miasta i Gminy Niepołomice
Wyszukaj:
Wyszukaj wszędzie
Wiadomości
Informator
Przewodnik
Kalendarz
Wiadomości › Informator › Miasto i Gmina › Informacje ogólne › O Mieście i Gminie › Symbole gminy

Symbole gminy

Symbole gminy

Poprawiono dn.: 04.02.2024

Herb gminy: Na czerwonym tle biały kontur zamku, po obu stronach lwy w kolorze żółtym

Symbole gminy

Herb

Na tarczy w czerwonym polu znajdują się dwa lwy o złotym kolorze, opierające się po obu stronach o Zamek w kolorze białym.

Zamek z pięcioma oknami i bramą u dołu, znajdujący się pośrodku tarczy jest podstawowym atrybutem niepołomickiej tarczy herbowej. Lwy – jako płaskorzeźby – umieszczone są na frontonie Zamku Królewskiego w Niepołomicach, po obu stronach renesansowej bramy wjazdowej z połowy XVI wieku, wykonanej przez znanego architekta włoskiego Santi Gucci’ego. Sylwetki lwów nawiązują do gryfa (łac. gryphus), znaku heraldycznego rodziny Branickich, starostów Niepołomickich.

Herb i barwy miasta mogą być umieszczane na budynkach i obiektach, a także w innych miejscach dla podkreślenia podniosłego charakteru uroczystości oraz świąt lub rocznic państwowych i miejskich.

W Polsce gryf znalazł się w herbie rodu Gryfitów (Świebodziców). Najstarszy wizerunek gryfa pojawił się na pieczęci z 1369 roku. Spośród ok. 120 rodzin pieczętujących się herbem gryfa znaczącym był ród Branickich. Gotycki Zamek Kazimierza Wielkiego został rozbudowany w latach 1551-1571 przez Zygmunta II Augusta w stylu renesansowym. Wówczas funkcję starostów niegrodowych przejęła rodzina Branickich i od tej pory to oni administrowali Zamkiem.Począwszy od Grzegorza Branickiego (herbu Gryf) w 1563 roku, przedstawiciele rodziny Branickich jako starostowie pełnili tę funkcję aż do 1635 roku – kiedy to Anna Branicka wniosła we wianie starostwo swemu mężowi Stanisławowi Lubomirskiemu. Herb Branickich – gryf, znajduje się w kościele parafialnym pw. “10 tysięcy Męczenników”, w kaplicy zbudowanej przez Jana Branickiego w 1596 roku.

Po nadaniu Niepołomicom praw miejskich zostały tutaj założone siedziby dyrekcji dóbr państwowych, sądu powiatowego, urzędów – celnego i skarbowego, wyznaczono miejsce na obszerny rynek oraz nadano miastu herb. W tarczy na niebieskim tle umieszczony był fragment zamku w kolorze białym, z pięcioma oknami i zarysem bramy. Mury zamkowe z obu stron podtrzymywały przednimi łapami stojące złote gryfy, zwrócone przodem do siebie. W okresie międzywojennym herb o kształcie owalnym wyobrażał orła z koroną i miał napis: Miasto Niepołomice.

Aktualny symbol miasta został przyjęty uchwałą Rady Miejskiej w Niepołomicach 6 marca 1992 roku.

Flaga

Flaga gminy Niepołomice: trzy pasy, od góry: czerwony, złoty, białyZostała zatwierdzona, podobnie jak herb, uchwałą Rady Miejskiej w Niepołomicach 6 marca 1992 roku.

Flaga gminy to prostokątny płat tkaniny o stosunku wysokości do długości jak 5:8 złożony z trzech pasów barwnych jednakowej wysokości ułożonych poziomo, w układzie od drzewca kolory: czerwony, złoty i biały.

Hymn

Gmina ma także swój hymn.

To utwór skomponowany przez Jana Wojdaka, gitarzystę i wokalistę zespołu Wawele, do słów Mieczysława Czumy. Po raz pierwszy publicznie zabrzmiał on 28 maja 2004 r. podczas inauguracji Dni Niepołomic.

Słowa:

To nasz dzień niepołomny wielki sen
To nasz dzień niepołomny wielki sen

Miłość do ziemi tej nasza ogromna
Wielka jest jak puszcza niepołomna
Sława o mieście tym już nie zaginie
Jak pokazał wielki król Kazimierz
U zamkowych bram – skrzydła rosną nam
Serce przy sercu, dłoń przy dłoni
Każdy z każdym brat – niech usłyszy świat
To jest uroda Niepołomic
Uroda

Ref.: Niepołomice – Niepołomice
Swoje losy wykuwamy tutaj my
Niepołomice – Niepołomice
Tu spełniają się królewskie nasze sny
Tu u Twego gniazda jasna świeci gwiazda
Ponad losem twym

To nasz dzień niepołomny wielki sen
To nasz dzień niepołomny wielki sen

U nas najpiękniej uśmiecha się słońce
Światła naszych pragnień są gorące
Gdy dobra nuta na duszy ci gra
Zaraz cię kosmiczny krzepi czakram
Tuty ty i ja – kmieć i król, i pan
Spełnionych marzeń spadkobierca
Gdy się zjawiasz tu – miasto naszych snów
Zabierzesz do swojego serca
Do serca

Ref: Niepołomice…

To nasz dzień niepołomny wielki sen
To nasz dzień niepołomny wielki sen

Hymn (w formacie mp3 – link otwiera się w nowym oknie)

Hymn – wersja instrumentalna (w formacie mp3 – link otwiera się w nowym oknie)

Przejdź do góry