Oficjalny Portal Miasta i Gminy Niepołomice

Oficjalny portal Miasta i Gminy Niepołomice
Wyszukaj:
Wyszukaj wszędzie
Wiadomości
Informator
Przewodnik
Kalendarz
Wiadomości › Informator › Samorząd › Miasta partnerskie › Saint Jean de la Ruelle (Francja)

Saint Jean de la Ruelle (Francja)

Saint Jean de la Ruelle (Francja)

Poprawiono dn.: 09.10.2020

Miasto w dolinie Loary w regionie Centre, w departamencie Loiret, niedaleko Orleanu. Liczy ok. 16.500 mieszkańców.

W epoce celtyckiej St. Jean de la Ruelle nazywało się Athos. Po wybudowaniu pierwszego kościoła wprowadzono nazwę St. Jean (Św. Jan). „de la Ruelle” (od uliczki) dorzucono bez wątpienia z powodu małej uliczki lub dróżki, która łączyła drogę główną, aktualnie ulicę Charlesa Beauhaire’a, z kościołem parafialnym, gdzie czczono Św. Jana Chrzciciela.

St. Jean de la Ruelle przez długi czas przynależało do Orleanu. W VIII wieku liczyło 300 mieszkańców. Liczba mieszkańców stopniowo wzrastała aż do wielkiej eksplozji demograficznej, która miała miejsce między 1954 a 1982 r. gdy to z 3802 mieszkańców populacja wzrosła do 17.000.

Aż do 1918 r. nie istniało w St. Jean de la Ruelle żadne większe przedsiębiorstwo, a jedynie instytucje o charakterze rodzinnym i artystycznym: winnice, młyny, piece do wypalania dachówek i cegieł, fabryki wodne kryształów itp. Po I wojnie powstało kilka zakładów produkujących maszyny rolnicze, akcesoria samochodowe i samolotowe, niestety nie podtrzymały swojej działalności.

W 1965 r. powstała pierwsza strefa przemysłowa, obecnie „Park Działalności INGRE – Saint Jean de la Ruelle”. Obecnie działalność ekonomiczna opiera się na małych i średnich przedsiębiorstwach. Atutami miasta jest jego położenie blisko Orleanu oraz dostęp do autostrad A10 i A71.

Życie kulturalne kształtowane jest przez sztukę plastyczną, teatr, naukę i technikę, wystawy, konferencje i sceny otwarte. Dom Muzyki i Tańca (La Maison de la Musique et de la Danse) prowadzi szkołę miejską muzyki i szkołę miejską tańca. Odbywają się tam również liczne ekspozycje i koncerty. W marcu organizowana jest parada (La Parade) odnawiająca zwyczaje karnawałowe. Le Grand Unisson to wielkie święto muzyki, które odbywa się co roku w czerwcu i łączy w sobie wszystkie rodzaje muzyki.

Od maja do września w parku miejskim odbywają się koncerty, przedstawienia oraz projekcje filmowe.

Umowy i porozumienia

  • List intencyjny dotyczący współpracy: czerwiec 1996
  • Umowa o przyjaźni i współpracy: 31.05.1998
  • Umowa o partnerstwie: 4.06.2000

Strona internetowa

www.ville-saintjeandelaruelle.fr

Przejdź do góry