Oficjalny Portal Miasta i Gminy Niepołomice

Oficjalny portal Miasta i Gminy Niepołomice
Search
Generic filters

Razem  Europą – konsultacje europejskie

Razem  Europą – konsultacje europejskie

Projekt „Razem  Europą – konsultacje europejskie” został sfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu „Europa dla obywateli”

Dział 2, 2.1 Działanie „Program Miast Zaprzyjaźnionych” 615137-CITIZ-1-2019-2-HU-CITIZ-TT

Projekt umożliwił spotkanie 180 osób z:

  • Comuna Praid/Parajd – Felsősófalva Ocna de Sus (32) – Rumunia,
  • Lucenec/Losonc – Filakovo/Fülek (85) oraz Kovacovce/Szécsénykovácsi – Želovce/Zsély (33) – Słowacja,
  • Warta i Niepołomice (łącznie 30) – Polska
  • Szécsény (2000) – Węgry

Miejsce spotkania Szécsény (Węgry) od 25.05.2022 do 28.05.2022.

Szczegółowy opis:

2022/05/25: Dzień otwarcia Konsultacji Europejskich – Wartości Europy: pokój, dobrobyt, solidarność, spójność – wolność i demokracja. Dzień pierwszy odegrał bardzo ważną rolę w całym spotkaniu. Uczestnicy poznali się nawzajem. Spotkanie było okazją do wzajemnego poznania europejskiej perspektywy i wizji, zaangażowania uczestników w Unię oraz pogłębienia ich wiedzy o Unii – w zakresie rozbudowy oraz zrównoważonego rozwoju i wolontariatu.

Prezentacje ekspertów rozpoczęły dyskusje tematyczne i konsultacje: Jakie wyzwania czekają przyszłe młode pokolenia? Polityka młodzieżowa, edukacja. Stypendia w Unii Europejskiej. 2022 to Rok Młodzieży Europejskiej! Przyszłość Europy/Europa przyszłości. Edukacja, nauka, stypendia. Dyskusja o wartościach europejskich i dziedzictwie europejskim w Ratuszu, podczas zwiedzania miasta oraz wycieczek.

26.05.2022: Tematem tego dnia była Europa przyszłości/przyszłość Europy – ochrona środowiska, kultura, rola społeczności w UE. Rozpoczęto konsultacje Ochrona środowiska a zrównoważony rozwój, aby na podstawie relacji naszych międzynarodowych prelegentów zarówno starsze, jak i młodsze pokolenia mogły dostrzec te dwa fundamentalne problemy dzisiejszej Europy. Podczas konsultacji ustalaliśmy alternatywne odpowiedzi na pytania.

Ze zdjęć wykonanych podczas wycieczek zorganizowano wystawę. Na jej otwarciu i na kolacji swobodnie rozmawialiśmy i odpowiadaliśmy na pytania dotyczące powyższego tematu.

Program dnia: Wykłady na temat integracji europejskiej. Znaczenie roli wolontariatu. Otwarcie wystawy fotograficznej „Ochrona środowiska”. Wolontariat w zakresie ochrony środowiska. Quiz o europejskich wartościach: pokój, dobrobyt, solidarność, spójność – wolność i demokracja. Wycieczka do Hollókő (miejscowość na Liście Światowego Dziedzictwo UNESCO). Wieczorna rozmowa o wolontariacie: Czym jest Europejski Korpus Solidarności?  Szkody środowiskowe, neutralność węglowa, dziura ozonowa. Jak chronimy nasze środowisko? Omówienie wyników konsultacji w zakresie ochrony środowiska/zrównoważonego rozwoju.

27.05.2022: Temat: Europa kultury i sztuki. Kultura i sztuka to wspólny język narodów. Zorganizowano pokazy i targi sztuk pięknych. Partnerzy zyskali wgląd w tradycję wykonywania rękodzieła, sztuki swoich krajów. W tym duchu omówiono również wyniki konsultacji.

Program dnia: Końcowe prezentacje wyników konsultacji w dziedzinie kultury i sztuki, społeczności i społeczeństwa. Przygotowanie dokumentu końcowego. Wybraliśmy się na wędrówkę po obszarze Wschodniego Obwodu Ochrony Krajobrazu Cserhátu – Parku Przyrody Natura 2000.

Europa Kultury i Sztuki z mieszkańcami miejscowości Széscény. Pokazy rękodzieła, program kulturalny na deptaku. Koncerty, zabawy ludowe, namiot książkowy, programy dla dzieci. Stoisko UE z publikacjami. Koncert, fajerwerki.

28.05.2022: Dzień zamknięcia. Sadzenie drzewa jedności europejskiej – z przesłaniem „Jedność narodów Europy sprawia, że ​​Unia Europejska jest silna i razem pokonujemy przeszkody o wiele łatwiej niż osobno”. Następnie delegacje podsumowały to, co zostało powiedziane podczas wykładów, wyraziły swoje opinie oraz podzieliły się swoimi pomysłami i planami na przyszłość. Delegacje postanowiły kontynuować konsultacje i szukają miejsca na kolejne konsultacje w najbliższej przyszłości. Uroczyste zamknięcie spotkania.

Stałe punkty:

Podczas imprezy zapewniono gościom bezpłatny wstęp do atrakcji turystycznych miasta.

Podczas imprezy w centrum kultury działał Klub Europa.

Podczas wydarzenia uczestnicy mogli zapoznać się z bezpłatnymi publikacjami w centrum kultury.

Podobne artykuły

Przejdź do góry