Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Woli Batorskiej

7 stycznia 2020 roku rozpoczął działalność nowy Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Woli Batorskiej. Teraz szybko i w komfortowych warunkach będziemy mogli zostawić dodatkowe odpady.

Koszt przedsięwzięcia wyniósł 2,5 mln zł. Unia Europejska przekazała na ten cel 1,1 miliona złotych.

PSZOK jest wyposażony w rampę najazdową, dzięki czemu łatwiej rozładujemy dostarczone odpady selektywne. Na terenie punktu powstała także ekologiczna ścieżka edukacyjna, dzięki której uczniowie będą pogłębiać swoją wiedzę na temat recyklingu i ochrony środowiska.

Adres: Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów zlokalizowany jest w Woli Batorskiej 572
tel. 12 250-94-65

Godziny otwarcia

Punkt świadczy usługi przez 5 dni w tygodniu (od wtorku do soboty, z wyłączeniem dni wolnych od pracy oraz Wielkiej Soboty i Wigilia Świąt Bożego Narodzenia).

W okresie wiosenno-letnim (od 1 kwietnia do 31 października):

  • od wtorku do piątku od 10.00 do 18.00
  • sobota od 7.00 do 15.00.

W okresie jesienno-zimowym (od 2 listopada do 31 marca):

  • wtorek, czwartek, piątek od godziny 10.00 do 16.00
  • środa od 12.00 do 18.00
  • sobota od 9.00 do 15.00

Procedura odbioru odpadów
W celu zapewnienia bezpieczeństwa, na terenie PSZOK-u mogą być jednocześnie przyjmowane 2 dostawy. Pamiętajmy też, że masa całkowita pojazdu nie może przekraczać 3,5 tony. Należy mieć również ze sobą potwierdzenie zapłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz dokument potwierdzający zamieszkanie na terenie gminy Niepołomice. Odbiór odpadów jest bezpłatny, ale musimy się liczyć z pewnymi limitami. W przypadku pozostawienia wielkogabarytów, jak choćby stare meble czy dywany każdemu gospodarstwu domowemu przysługuje limit 300 kg na rok. Podobnie wygląda sytuacja z odpadami poremontowymi. Również rocznie możemy pozostawić np. 300 kg gruzu. PSZOK będzie zamykany na czas wymiany zapełnionych kontenerów.

Co można zostawiać?
Bez trudu pozbędziemy się m.in.: odpadów ulegających biodegradacji, opakowań wielomateriałowych, papieru, szkła czy zużytego sprzętu elektrycznego, mebli, odpadów wielkogabarytowych, dzieży. Zostawić będziemy mogli również przeterminowane leki czy chemikalia, a także baterie czy akumulatory, odpady budowalne, opakowania po farbach.

Czego nie oddamy na PSZOK?
Pracownik punktu odmówi przyjęcia zmieszanych odpadów komunalnych, popiołu, karoserii i części samochodowych czy opon z pojazdów ciężarowych i maszyn rolniczych. Na PSZOK-u nie oddamy również gaśnic i butli gazowych czy odpadów poprodukcyjnych.

Zapraszamy do przeczytania dokładnego wykazu, jakie rodzaje odpadów są przyjmowane na PSZOK oraz czego w punkcie zostawić nie możemy.

Szczegółowy regulamin funkcjonowania PSZOK

Przygotowaliśmy też krótki przewodnik dla mieszkańców (PDF)

Podobne artykuły