Oficjalny Portal Miasta i Gminy Niepołomice

Oficjalny portal Miasta i Gminy Niepołomice
Wyszukaj:
Wyszukaj wszędzie
Wiadomości
Informator
Przewodnik
Kalendarz
Wiadomości › Informator › Miasto i Gmina › Kultura › Muzea › Muzeum Niepołomickie

Muzeum Niepołomickie

Muzeum Niepołomickie

Poprawiono dn.: 21.02.2023

Muzeum Niepołomickie
ul. Zamkowa 2, 32-005 Niepołomice
dyrektor Maria Jaglarz
biuro, tel. 517 590 420
kasa, tel. 797 835 868
www.muzeum.niepolomice.pl

Muzeum Niepołomickie to samorządowa jednostka kultury istniejąca od 2002 roku. Siedziba Muzeum mieści się w Zamku Królewskim w Niepołomicach. Szeroki wachlarz tematyczny eksponatów gwarantuje, że każdy znajdzie tu coś dla siebie: miłośnicy historii, sztuki, architektury, ludowego rękodzielnictwa, przyrody, a także techniki mogą u nas delektować się naszymi zbiorami. Muzeum Niepołomickie proponuje państwu zwiedzanie następujących wystaw:

ZAMEK KRÓLEWSKI

historia, legendy, architektura – spacer z przewodnikiem

Zamek wzniesiony przez Kazimierza Wielkiego w połowie XIV w. stał się królewską rezydencją określaną często “drugim Wawelem”. Bywało tu bardzo wielu polskich władców. Największy rozkwit dóbr królewskich oraz samych Niepołomic przypada na okres panowania królów – Zygmunta Starego i Zygmunta Augusta, czyli XVI wiek. Wówczas zamek został przebudowany w stylu renesansowym. W Niepołomicach odbywały się zjazdy koronne, sądy nadworne, nadawano przywileje, przyjmowano poselstwa, a przede wszystkim polowano w pobliskiej puszczy. Zamek został spustoszony podczas najazdów Szwedów i stopniowo tracił swoje znaczenie. W latach 1991 – 2007 przeprowadzono gruntowne prace konserwatorskie, które przywróciły rezydencji królewskiej jej dawną świetność.

NIEPOŁOMICE. MIASTO, CZAS I LUDZIE
Wystawa opowiada historię miasta i jego mieszkańców od pierwszego rozbioru Rzeczypospolitej do wybuchu II wojny światowej. Aranżacja bazująca na wielkoformatowych fotografiach, dokumentach, pocztówkach i zdjęciach z rodzinnych albumów wprowadza w klimat przełomu XIX i XX wieku, a pogłębione informacje i bogaty materiał archiwalny odnaleźć można w dostępnych na wystawie multimediach.

SKARBY NIEPOŁOMICKIEJ PARAFII
Przechowywane w niepołomickim kościele przez stulecia dokumenty królewskie, listy papieskie oraz relikwiarze, szaty i paramenty liturgiczne wypełniają kaplicę zamkową. Łacińskie pergaminy opatrzone woskowymi pieczęciami króla Kazimierza Wielkiego i Kapituły krakowskiej dały początek historii królewskich Niepołomic. Kielichy, monstrancja, renesansowy komplet szat i inne bezcenne pamiątki są świadectwem hojności rodów Lubomirskich i Branickich – niepołomickich starostów.
Na wystawie znajdują się także religijne obrazy, w tym kopia łaskami uzdrowień słynącego wizerunku św. Karola Boromeusza.

GALERIE SZTUKI
Zamkowe galerie prezentują obrazy i rzeźby ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie. Kameralne wnętrza pozwalają na bardzo bliski, wręcz intymny kontakt ze sztuką.
Sukiennice w Niepołomicach 2. Znane i nieznane
– to wystawa będąca suplementem Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w krakowskich Sukiennicach. Dzieła Piotra Michałowskiego, Jana Stanisławskiego, Leona Wyczółkowskiego, Stanisława Witkiewicza, Henryka Siemiradzkiego, Olgi Boznańskiej ukazują ojczyste krajobrazy, sceny z życia codziennego, wizerunki przedstawicieli arystokracji i inteligencji, sceny historyczne i alegoryczne tworzone „ku pokrzepieniu serc” pozbawionych Ojczyzny Polaków. Wiele z nich przez ponad sto lat było niedostępnych dla publiczności.
Theatrum Pictorium – Teatr Malarstwa. Spotkania
– to przegląd sztuki europejskiej od XII do XX wieku. Wśród pejzaży, martwej natury, scen rodzajowych i malarstwa ołtarzowego dominują portrety postaci znanych z biblii i mitów, monarchów, polityków, wizerunki arystokratów i mieszczan.
Teatr malarstwa rozgrywający się w czterech zamkowych salach jest okazją do spotkania z ponad stoma dziełami włoskich, francuskich, flamandzkich, niemieckich, holenderskich i hiszpańskich twórców, reprezentujących różne style i gatunki malarskie. Tytuł wystawy nawiązuje do pierwszego katalogu dzieł sztuki, stworzonego przez Davida Teniersa mł. w połowie XVII wieku.

GABINET WŁODZIMIERZA PUCHALSKIEGO
Mieści archiwum twórczości znakomitego polskiego fotografika przyrody, filmowca i podróżnika, na które składa się ponad sto tysięcy negatywów, fotogramy, zestawy wystawowe nagradzane na międzynarodowych festiwalach; rękopisy, albumy, nagrody, aparaty fotograficzne i pamiątki osobiste mistrza portretów natury.
Gabinet udostępniany zwiedzającym jest także miejscem prac badawczych, lekcji muzealnych oraz multimedialnych prezentacji. Na stronie internetowej Muzeum znajduje się katalog 6 tysięcy wybranych fotografii oraz Galeria Artystycznej Fotografii Przyrodniczej.

TRADYCJE ŁOWIECKIE
Wystawa powstała we współpracy z Polskim Związkiem Łowieckim nawiązuje do królewskich polowań w Puszczy Niepołomickiej. Trofea i broń myśliwska, sztuka użytkowa (porcelana, patery, zegary), obrazy i płaskorzeźby, fotografie, dokumenty i odznaki przedstawiają historię polskiej tradycji łowieckiej.

EDUKACJA
Heraldyczna zabawa, O czym mówią obrazy, Kto ty jesteś – Polak mały, Świat puszczy i łowów – to tylko niektóre tematy lekcji muzealnych adresowanych do przedszkolaków i uczniów. Wszystkie zajęcia mają interaktywny charakter.

Przejdź do góry