Małopolskie Centrum Dźwięku i Słowa
ul. Zamkowa 4
32-005 Niepołomice
tel. 12 357 34 65
www.mcdis.pl
kontakt@mcdis.pl

Małopolskie Centrum Dźwięku i Słowa to ważny punkt na kulturalnej mapie Niepołomic. Obiekt otwarto 27 kwietnia 2011 roku.

Centrum składa się z Sali Teatralnej z widownią na 220 miejsc dysponujęcej kompleksowym nagłośnieniem i oświetleniem estradowym. To idealne miejsce na organizację koncertów, recitali, wystawianie kameralnych spektakli, a nawet… nagrywanie płyt.

Parter to przede wszystkim sale warsztatowe o łącznej powierzchni ponad 350m2. Największa, sala lustrzana, przeznaczona jest głównie na zajęcia taneczne i baletowe.

W przyziemiu znajduje się Muzeum Fonografii. W siedmiu salach prezentowanych jest ok 150 eksponatów fonograficznych, wiek niektórych sięga nawet 130 lat. Można zobaczyć jak słuchano muzyki od końca XIX wieku po lata dziewięćdziesiąte ubiegłego stulecia. Tam też znajduje się sala, w której można posłuchać jednej z trzech tysięcy udostępnionych płyt winylowych. Eksponaty do muzeum zakupiono w 2005 i 2006 roku z prywatnej kolekcji Pana Stanisława Dudy. To około 3 tysięcy płyt zawierających wszystkie gatunki muzyczne od klasyki do muzyki współczesnej lat 80. Są więc i dzieła zebrane Chopina, Brahmsa, Bacha, Beethovena, przez przeboje muzyki popularnej Jerzego Połomskiego, Ireny Santor, Haliny Kunickiej, aż po Lady Pank czy Perfect. Przeszły one gruntowny remont i konserwację.

W przyziemiu powstał także klub muzyczny – Piwnica Dźwięku, gdzie odbywają się koncerty na żywo. Wejście, podobnie jak do Muzeum Fonografii, znajduje się od strony parkingu.

Kino znajdujące się w MCDiS może pomieścić około 60 osób. Należy do tzw. sieci Kin Studyjnych. Umożliwia to korzystanie z obszernych zasobów Filmoteki Narodowej, po preferencyjnych stawkach. W ramach umowy kino będzie zobowiązane do wyświetlania 30% filmów o tzw. wysokich walorach artystycznych. Oprócz tego oczywiście będą wyświetlane filmy, które na bieżąco wchodzą na ekrany kin w całej Polsce.

W kwietniu 2014 roku MCDiS przystąpiło do sieci “Kino za Rogiem”, która powstała w Warszawie, dzięki dofinansowaniu ze środków Unii Europejskiej, a jej koordynatorem jest Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji. Ideą projektu jest stworzenie nowej filozofii kina odwołującego się do tęsknoty za kameralną wspólnotą, do pomysłu na kino dla przyjaciół. Kino za Rogiem to alternatywna propozycja zaspokajania potrzeb kulturowych. Można tu obejrzeć nie tylko filmy, ale też transmisje na żywo wydarzeń kulturalnych i sportowych oraz własne prezentacje multimedialne. Nowa przestrzeń kinowa ma być nie tylko miejscem do oglądania filmów, ale też miejscem, które przyciąga fanów sztuki filmowej, które pobudza do dyskusji, poszerza filmowe horyzonty. Sprzyjają temu spotkania Klubu Filmowego, a także spotkania z twórcami oraz pokazy specjalne.

O wyjątkowości placówki świadczy przede wszystkim jej wielozadaniowość. Centrum z założenia ma służyć wszystkim mieszkańcom gminy na wielu płaszczyznach. Jest to instytucja o charakterze kulturalno-edukacyjnym. Znajdziemy tu miejsce na to, aby zobaczyć spektakl teatralny, wysłuchać koncertu, ale jest też możliwość wzięcia udziału w warsztatach z różnych dziedzin sztuki takich jak gra na instrumentach, wokaliza, produkcja muzyczna, aktorstwo, produkcja filmowa, taniec itp. Poza tym potem można zaprezentować efekty takich zajęć, poprzez zorganizowanie koncertu lub przeglądu grup muzycznych jakie zawiązały się podczas cyklu warsztatowego. Możliwa jest również rejestracja przygotowanego materiału muzycznego i wydanie np. płyty demo.

Budynek Centrum, choć gruntownie przebudowany, nie jest nowy. Wcześniej funkcjonowała tam restauracja “Zamkowa”. Od siedmiu lat budynek stał nieużywany. Pomysłów na jego zagospodarowanie było wiele, aż do roku 2008, kiedy to wyklarowała się wizja tego co ma się w nim znaleźć. Wtedy to ówczesny Burmistrz Niepołomic, a dzisiejszy Wojewoda Małopolski – Stanisław Kracik, zlecił firmie Probadex Kraków przygotowanie Programu Funkcjonalo-Użytkowego według wcześniej opracowanych pomysłów. Program ten zakładał wykorzystanie piwnic budynku do zaaranżowania Muzeum Fonografii, które prezentowałoby wcześniej zgromadzone przez miasto zbiory, odratowane z prywatnej kolekcji. Na parterze miało powstać miejsce dla grup warsztatowych, a na antresoli sala teatralno-koncertowa. Z tymi założeniami zaczęto przygotowania do modernizacji i przebudowy obiektu.

Koszt całej modernizacji to ponad dziewięć i pół miliona złotych. 75% pokryło dofinansowanie z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, pozostał 25% zostało pokryte z budżetu Miasta i Gminy Niepołomice.

Czy ten artykuł był pomocny ?