Oficjalny Portal Miasta i Gminy Niepołomice

Oficjalny portal Miasta i Gminy Niepołomice
Wyszukaj:
Wyszukaj wszędzie
Wiadomości
Informator
Przewodnik
Kalendarz
Wiadomości › Informator › Samorząd › Miasta partnerskie › Jawor (Polska)

Jawor (Polska)

Jawor (Polska)

Poprawiono dn.: 09.10.2020

Miasto i gmina w powiecie jaworskim w województwie śląskim. Ośrodek gospodarczy i przemysłowy o ponadregionalnym zasięgu. Dominuje branża chemiczna, metalowa i spożywcza, rozwijają się handel i usługi.

O powstaniu Jawora niewiele wiadomo. W 1275 r. był już wymieniany w dokumentach jako miasto. Pełnił funkcję zaplecza gospodarczego i ośrodka administracyjnego dla księstwa, które powstało ok. 1274 r.  W wyniku wojen śląskich Jawor dostał się pod panowanie Prus. Po II wojnie światowej został przejęty przez administrację polską.

Najważniejsze zabytki to: zamek piastowski (zbudowany ok. 1224 r.), ratusz, kościoły św. Marcina oraz św. Barbary, ewangelicki Kościół Pokoju, kaplica św. Wojciecha (dawniej synagoga), mury obronne, basteja Anioła z XV w., baszta strzegomska.

Do ważniejszych instytucji kultury w mieście należą: Muzeum Regionalne Jawor (w dawnym klasztorze bernardynów), w którym mieści się także Galeria Śląskiej Sztuki Sakralnej, Jaworski Ośrodek Kultury, Miejska Biblioteka Publiczna i Kino Jubilat. Co roku organizowane są Koncerty Pokoju. Kameralna muzyka w wykonaniu najlepszych artystów z Polski, Czech i Niemiec oraz atmosfera miejsca stwarzają niezwykły klimat i dostarczają niezapomnianych wrażeń.

Na przełomie sierpnia i września odbywają się w Jaworze Międzynarodowe Targi Chleba. Przez trzy dni można oglądać tradycyjne wytwarzanie produktów cukierniczych i piekarniczych.

Umowy i porozumienia

Umowa o współpracy: 11.11.2006

Strona internetowa
Przejdź do góry