Oficjalny Portal Miasta i Gminy Niepołomice

Oficjalny portal Miasta i Gminy Niepołomice
Wyszukaj:
Wyszukaj wszędzie
Wiadomości
Informator
Przewodnik
Kalendarz
Wiadomości › Informator › Samorząd › Miasta partnerskie › Enköping (Szwecja)

Enköping (Szwecja)

Enköping (Szwecja)

Poprawiono dn.: 09.10.2020

Miasto i gmina leży w samym sercu dynamicznie rozwijającego się regionu Mälardalen, będącego częścią Upplandii – jednej z historycznych krain historycznych Szwecji. To jedna z najszybciej rozwijających się gmin szwedzkich, atrakcyjna do zamieszkania. Liczy ok. 39 tys. mieszkańców.

Miasto przeżywa okres rozwoju gospodarczego. Przemysł oparty jest na małych i średnich przedsiębiorstwach. W gminie jest 160 km linii brzegowej jeziora Mälaren, z wieloma pięknymi plażami. Na jej terenie znajdują się rezerwaty naturalne Skattmansö i Härjarö. Niedaleko znajduje się też jeden z najlepszych szwedzkich i światowych obszarów do obserwacji ptaków Hjälstaviken.

W ciągu roku odbywa się tu wiele imprez i wydarzeń kulturalnych. Największe z nich to jarmark wiosenny, w lecie Tydzień Kultury, Noc Świętojańska i Festiwal Portu, jesienią zaś ma miejsce tradycyjny Mickelsmäss market w Örsundsbro, który przyciąga tysiące przyjezdnych. Warte polecenia turystom są: kościół Varfru z XII w. w centrum Enköping, Grönsöö Slott – zamek zbudowany w 1611 r. (z bogatą kolekcją mebli i dzieł sztuki, miejsce wydarzeń kulturalnych i wystaw), muzeum ukazujące historię gminy od ery kamienia do czasów współczesnych, Boglösa Hällristningsgard – kamienne rzeźby, z których największa ma 4,2 m długości.

Enköping znane jest z oczyszczalni ścieków w formie parku wodnego, specjalnie zaprojektowanego, z ziemnymi basenami o różnej głębokości i z odpowiednio dobraną roślinnością. W ten sposób usuwa się z wód spływających z pól uprawnych i powierzchni miejskich głównie ciężkie metale i azot. Park stał się siedliskiem około 100 gatunków ptaków, a dla mieszkańców – miejscem rekreacji i wypoczynku. Kolejną wizytówką Enköping są jego piękne parki i ogrody.

Umowy i porozumienia

Umowa o współpracy miast bliźniaczych: 28.05.2010
Strona internetowa
Przejdź do góry