Oficjalny Portal Miasta i Gminy Niepołomice

Oficjalny portal Miasta i Gminy Niepołomice
Wyszukaj:
Wyszukaj wszędzie
Wiadomości
Informator
Przewodnik
Kalendarz
Wiadomości › Informator › Załatw sprawę › Urząd Miasta i Gminy › Urząd dostępny › Co robimy – tekst łatwy do czytania i rozumienia

Co robimy – tekst łatwy do czytania i rozumienia

Co robimy – tekst łatwy do czytania i rozumienia

Poprawiono dn.: 26.02.2021

Siedziba urzędu znajduje się przy pl. Zwycięstwa 13. Niektóre referaty są w budynku przy ul. Zamkowej 5. Na czele urzędu stoi burmistrz, który ma do pomocy urzędników. Poniżej znajdziesz informacje o najważniejszych sprawach, jakimi się zajmujemy.

Jeśli chcesz otworzyć sklep, oferować innym swoje usługi, to taką działalność zarejestrujesz na parterze urzędu. Także na parterze jest referat, w którym załatwisz sprawy związane z podatkiem od domu czy działki. Dowiesz się, kiedy musisz płacić podatek i ile.

W referacie, który nazywa się Urzędem Stanu Cywilnego, dostaniesz akt urodzenia albo zgonu. Tutaj trzeba przyjść, żeby zarejestrować zawarte małżeństwo czy urodziny dziecka.

Jeśli skończysz 18 lat, należy przyjść do urzędu, żeby wyrobić sobie dowód osobisty. Tutaj wyrobisz też nowy dokument, jeśli będzie taka potrzeba.

Sprawy związane z zameldowaniem albo wymeldowaniem też załatwisz w tym urzędzie, na parterze.

Ważną częścią działań urzędu jest przygotowywanie dokumentów strategicznych. Takie plany i programy są dla nas drogowskazem, co trzeba wykonać i kiedy.

Podobnie jest z miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego. To dzięki nim wiadomo, co można budować na danej działce, które tereny są przeznaczone pod rolnictwo, a gdzie można prowadzić działalność gospodarczą.

Budujemy nowe drogi, oświetlenie, wodociągi i kanalizację, szkoły, stadiony i boiska sportowe, domy kultury i inne obiekty, które służą mieszkańcom.

Prowadzimy przedszkola, szkoły podstawowe, szkołę średnią i szkołę zawodową.

Dbając o rozwój fizyczny dzieci, młodzieży i dorosłych, wspieramy organizacje i kluby sportowe. Dzięki temu można w Niepołomicach uprawiać m.in. piłkę nożną, koszykówkę, siatkówkę, bieganie, pływanie, karate, judo i wiele innych.

Instalujemy przyjazne dla środowiska systemy ogrzewania, baterie słoneczne do ciepłej wody czy instalacje fotowoltaiczne do produkcji prądu. Pilnujemy przestrzegania przepisów przez przedsiębiorców i mieszkańców. Prowadzimy gospodarkę odpadami, zachęcając mieszkańców do ich segregacji.

W ostatnich latach wyremontowaliśmy wiele dróg. W 2020 r. otwarliśmy zjazd z autostrady, budujemy obwodnicę Podłęża. Na te inwestycje mieszkańcy czekali wiele lat. Budujemy też parkingi. Działa już nowy dworzec autobusowy z dużym parkingiem w Niepołomicach.

Nie zapominamy o czasie wolnym i wypoczynku dla mieszkańców. Organizujemy wiele imprez sportowych, kulturalnych czy edukacyjnych.

Informacje o tym, co robimy możesz przeczytać w Gazecie Niepołomickiej, na naszej stronie www czy Facebooku.

Szczegółowe informacje o tym, czym zajmują się wszystkie referatów można znaleźć na naszej stronie internetowej.

Zapisz ten tekst na dysku (PDF, 780 kb)

Przejdź do góry