Oficjalny Portal Miasta i Gminy Niepołomice

Oficjalny portal Miasta i Gminy Niepołomice
Wyszukaj:
Wyszukaj wszędzie
Wiadomości
Informator
Przewodnik
Kalendarz
Wiadomości › Informator › Miasto i Gmina › Informacje ogólne › Sołectwa › Chobot

Chobot

Chobot

Poprawiono dn.: 17.09.2020

Chobot

Na mapach: 50°04′47′′N 20°21′10′′E
Ludność: 326 (stan na 31.12.2019)
Powierzchnia: 207 ha

  • Sołtys: Genowefa Jasiak
    – kontakt: tel. 606 655 539, jarek.jasiak@interia.pl
  • Rada Sołecka: Jolanta Bożek, Dorota Gruca, Andrzej Hajdaś, Danuta Szydłowska, Zbigniew Widła
  • Dzielnicowy: sierż. sztab. Przemysław Stach, tel. 668 674 268

Położenie

Chobot położony jest w centralnej partii zachodniej części Kotliny Sandomierskiej, w mezoregionie Doliny Wisły. Od północy, zachodu i południa graniczy z Wolą Zabierzowską, od wschodu przylega do Lasu Grobla, stanowiącego jedno z trzech uroczysk Puszczy Niepołomickiej. Brzegiem tego lasu przebiega również granica gmin Niepołomice i Drwinia.
Zabudowa Chobotu to właściwie niewielkie centrum przy tej drodze krajowej nr 964, w pobliżu granicy z Wolą Zabierzowską. Reszta to przeważnie rozproszone pojedyncze zagrody.

W Chobocie znajduje się leśnictwo o tej samej nazwie, podległe Nadleśnictwu w Niepołomicach.

Historia

Nazwa wsi jest niejasna. Jej wyjaśnienia można by szukać w wyrazach staropolskich, które omawia Z. Gloger w Encyklopedii staropolskiej. Tak więc: chobotem miano nazywać jakiś gatunek wyki lub powoju; chobotami nazywano też rodzaj obuwia, w które wpuszczano spodnie.
Podobnie jak nazwę, trudno jest wyjaśnić historyczny początek wsi. Prawdopodobnie była to pierwotnie niewielka osada, należąca do królewskich dóbr stołowych w ekonomii niepołomskiej. Nie była jednak wśród nich osobno wymieniana. Stanowiła enklawę wśród beneficjów biskupstwa krakowskiego – Woli Zabierzowskiej i Zabierzowa Bocheńskiego, podobnie jak folwark Łaźnia w Zabierzowie, którego również w spisach nie uwzględniono.

Środowisko

Chobot to niewielka wieś stanowiąca jakby enklawę w otaczającej ją z trzech stron Woli Zabierzowskiej. Wrażenie takie sprawia również zabudowa wsi, której zachodnia granica z Wolą Zabierzowską trudna jest do uchwycenia.
W północnej części miejscowości rozciągają się pola uprawne, poprzedzielane kilkoma starorzeczami Wisły, w których obecnie leniwie sączą się strugi, spływające na południowy wschód, w kierunku Drwini. Na południe od centrum wsi rozciągają się łąki, stanowiące zachodni kraniec rozległego pasa łąk zwanych Olszynami. Całość sołectwa leży na żwirach i piaskach.

Większość powierzchni sołectwa to gleby chronione dla celów rolniczych (klasy I-IVa).

Parafia

Wieś należy do parafii pw. Opieki NMP w Zabierzowie Bocheńskim

Dom Kultury

Dom Kultury w Chobocie

Chobot Blues Band

kierownik: Piotr Krupa, tel. 502 036 928
Młodzieżowy zespół muzyczny, działa w Domu Kultury w Chobocie. Powstał jako rozwinięcie szkółki gitarowej. Poprzez uczestnictwo w próbach uczy pracy w zespole muzycznym. Repertuar zespołu jest szeroki – od reggae, przez flamenco i country po bluesa i utwory rockowe. Prezentuje się podczas uroczystości gminnych, Dni Niepołomic, koncertów w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Zespół 50 Blues

kierownik: Piotr Krupa, tel. 502 036 928
Powstał w lipcu 2016 r., działa w Domu Kultury w Chobocie. Na jego repertuar składają się utwory polskich i zagranicznych artystów i zespołów z kręgu muzyki country, bluesa i rocka, a także autorskie kompozycje Piotra Krupy. Ważną pozycją w repertuarze zespołu jest program z songami Boba Dylana w języku polskim, na które Piotr Krupa posiada autoryzację samego Dylana.
Zespół ma na koncie dwa znaczące osiągnięcia: piosenka „Stówa do domu” napisana na Ogólnopolski Konkurs Piosenka Drogi została nagrodzona specjalnym wyróżnieniem Polskiego Trackera i znalazła się na płycie „Na dobrą drogę”. Wkrótce potem zespół został zaproszony na Międzynarodowy Zlot „Master Truck 2018”. Wygrał również krajowe eliminacje „Przepustka do Mrągowa”, co zaowocowało zaproszeniem do udziału w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Country 2018 w Mrągowie, gdzie zespół reprezentował gminę Niepołomice.

 

kliknij na mapę, żeby powiększyć

Mapa Chobotu

Przejdź do góry