Oficjalny Portal Miasta i Gminy Niepołomice

Oficjalny portal Miasta i Gminy Niepołomice
Search
Generic filters

Biblioteka Publiczna w Niepołomicach

Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Biernata
ul. Bocheńska 26, 32-005 Niepołomice
www.biblioteka-niepolomice.pl
biblioteka@biblioteka-niepolomice.pl
faks: 12 284-87-26

Dyrektor: tel.12 284-87-27,
dyrektor@biblioteka-niepolomice.pl

Wypożyczalnia dla dorosłych: tel. 12 284-87-28,
wypozyczalnia.dorosli@biblioteka-niepolomice.pl
Wypożyczalnia dla dzieci: tel. 12 284-87-29,
wypozyczalnia.dzieci@biblioteka-niepolomice.pl
Czytelnia: tel. 12 284-87-30,
czytelnia@biblioteka-niepolomice.pl

Mediateka: tel. 12 284-87-31,
mediateka@biblioteka-niepolomice.pl
Administracja: tel. 12 284-87-32,
administracja@biblioteka-niepolomice.pl

Godziny otwarcia:
poniedziałek – piątek  8.00-20.00
sobota  8.00-15.00

Biblioteka łączy cechy tradycyjnej książnicy z nowoczesną mediateką. Obok różnorodnego, stale aktualizowanego księgozbioru (także w formie e-booków), filmów, audiobooków, czasopism, gier planszowych proponuje wiele imprez kulturalnych.

Dzięki zintegrowanemu systemowi bibliotecznemu SOWA, baza Biblioteki Publicznej w Niepołomicach i czterech filii została scentralizowana. Oznacza to, że czytelnik posiadający konto w jednej z placówek ma możliwość: wypożyczania zbiorów w każdej z bibliotek, elektronicznego dostępu do własnego konta, zdalnej rezerwacji i zamawiania książek oraz korzystania z książek w wersji elektronicznej. Scentralizowany system pozwala korzystać z katalogów różnych oddziałów i filii biblioteki.

W 2020 r. w niepołomickiej bibliotece było 5624 czytelników, zakupiono 1732 książki, 423 audiobooki i 206 komiksów. Stan zbiorów: 47.525 woluminy, 1725 audiobooków, 543 komiksy.

Wypożyczalnia
tel. 12 284-87-28
wypozyczalnia.dorosli@biblioteka-niepolomice.pl

Oferuje bogaty wybór literatury pięknej i popularnonaukowej, na bieżąco uzupełniany nowościami wydawniczymi – 1500 nowych książek rocznie. Oferta obejmuje również dostęp do ponad 60.000 tytułów w wersji elektronicznej oraz książki w języku angielskim. Organizuje spotkania autorskie, wieczory poetyckie, wykłady literackie i historyczne oraz warsztaty i wystawy.

Wspólną inicjatywą Wypożyczalni i czytelników jest Klub czytelnika. Spotkania odbywają się raz w miesiącu. Klubowicze dyskutują na konkretny, wcześniej ustalony, temat literacki. Rozmowy dotyczą również zjawisk współczesnego życia literackiego i kulturalnego, nowości wydawniczych.

Wypożyczalnia jest współorganizatorem Wielkiej wymiany książek. Akcja, która odbywa się dwa razy w roku jest okazją do bezpłatnej wymiany książek między czytelnikami oraz do spotkania się miłośników literatury.

Galeria Książki dla Młodych
tel. 12 284-87-29
wypozyczalnia.dzieci@biblioteka-niepolomice.pl

Zaprasza wszystkich czytelników, bez względu na wiek. Można tu wypożyczać literaturę piękną dla dzieci, książki popularnonaukowe, lektury szkolne z zakresu szkoły podstawowej, poradniki dla rodziców i ponad 500 tytułów audiobooków. Korzystać można także z bogatego zbioru podręcznego: encyklopedii, leksykonów, słowników i czasopism.

Galeria Książki dla Młodych ma tytuł „Miejsca przyjaznego maluchom”. Można tu przyjść z wózkiem dziecięcym, skorzystać z miejsc wśród półek stworzonych specjalnie dla dzieci i ich opiekunów. Dzieci mogą tutaj czytać i rysować, a na regałach – oprócz książek – znajdą zabawki i gry edukacyjne.

Galeria oferuje szeroki wybór zajęć i wydarzeń kulturalnych: cotygodniowe zajęcia literacko-plastyczne, zajęcia z biblioterapii, zajęcia dla dwu- i trzylatków z opiekunami, warsztaty kreatywne oraz tematyczne spotkania okolicznościowe. Organizowane są zajęcia dla dzieci podczas ferii i wakacji.

W ramach programu edukacji czytelniczej i medialnej prowadzone są lekcje biblioteczne dla szkół i przedszkoli. Każdego roku organizowanych jest kilka spotkań autorskich z twórcami literatury dziecięcej i młodzieżowej.

Czytelnia
tel. 12 284-87-30
czytelnia@biblioteka-niepolomice.pl

Oferuje aktualny księgozbiór naukowy (książki można wypożyczać do domu); prasę (3 dzienniki i 20 czasopism); zbiór regionaliów dokumentujący przeszłość i teraźniejszość gminy. Można tutaj skorzystać z kilku laptopów z dostępem do Internetu i z pełnym pakietem Office.

Czytelnia jest współorganizatorem spotkań Klubu poszukiwaczy historii Niepołomic, którego celem jest ocalenie wspomnień, zdjęć, dokumentów i pamiątek dotyczących Niepołomic i okolicznych miejscowości, a także odkrywanie znanych i nieznanych historii związanych z naszym miastem.

Mediateka
tel. 12 284-87-31
mediateka@biblioteka-niepolomice.pl

To połączenie tradycyjnej wypożyczalni ze światem książek cyfrowych. Można tu korzystać z bezpłatnego dostępu do Internetu na 6 stanowiskach komputerowych lub własnych laptopach, tabletach i urządzeniach mobilnych. Można wypożyczać audiobooki, filmy i komiksy. Dodatkowo czekają na czytelników stanowiska do odtwarzania zbiorów audiowizualnych. Znajduje się tu również wydzielone stanowisko z konsolą gier wideo, a ponadto ponad 100 gier planszowych. Ofertę uzupełnia bezpłatny dostęp do e-booków.

W mediatece organizowane są szkolenia komputerowe i warsztaty pozwalające odnaleźć się w świecie nowych technologii. Odbywają się tutaj Wieczory z planszówkami.

Galeria na Schodach
Miejsce na organizowanie wystaw, wyposażone w nowoczesny system wystawienniczy z oświetleniem.

 

Podobne artykuły

Go to Top