Oficjalny Portal Miasta i Gminy Niepołomice

Oficjalny portal Miasta i Gminy Niepołomice
Wyszukaj:
Wyszukaj wszędzie
Wiadomości
Informator
Przewodnik
Kalendarz
Wiadomości › Informator › Miasto i Gmina › Kultura › Biblioteki › Biblioteka Publiczna w Niepołomicach

Biblioteka Publiczna w Niepołomicach

Biblioteka Publiczna w Niepołomicach

Poprawiono dn.: 05.04.2024

Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Biernata
ul. Bocheńska 26, 32-005 Niepołomice
www.biblioteka-niepolomice.pl
biblioteka@biblioteka-niepolomice.pl
tel. 12 281-10-86, faks: 12 284-87-26

Dyrektor: tel.12 284-87-27,
dyrektor@biblioteka-niepolomice.pl

Wypożyczalnia dla dorosłych: tel. 12 284-87-28,
wypozyczalnia.dorosli@biblioteka-niepolomice.pl
Wypożyczalnia dla dzieci: tel. 12 284-87-29,
wypozyczalnia.dzieci@biblioteka-niepolomice.pl
Czytelnia: tel. 12 284-87-30,
czytelnia@biblioteka-niepolomice.pl

Mediateka: tel. 12 284-87-31,
mediateka@biblioteka-niepolomice.pl
Administracja: tel. 12 284-87-32,
administracja@biblioteka-niepolomice.pl

Godziny otwarcia:
poniedziałek – piątek  8.00-20.00
sobota  8.00-15.00

Biblioteka łączy cechy tradycyjnej książnicy z nowoczesną mediateką. Obok różnorodnego, stale aktualizowanego księgozbioru (także w formie e-booków), filmów, audiobooków, czasopism, gier planszowych proponuje wiele imprez kulturalnych.

Dzięki zintegrowanemu systemowi bibliotecznemu SOWA, baza Biblioteki Publicznej w Niepołomicach i czterech filii została scentralizowana. Oznacza to, że czytelnik posiadający konto w jednej z placówek ma możliwość: wypożyczania zbiorów w każdej z bibliotek, elektronicznego dostępu do własnego konta, zdalnej rezerwacji i zamawiania książek oraz korzystania z książek w wersji elektronicznej. Scentralizowany system pozwala korzystać z katalogów różnych oddziałów i filii biblioteki.

W 2023 r. w niepołomickiej bibliotece zarejestrowanych było 6844 czytelników, zakupiono 2138 książek, 221 audiobooków i 241 komiksów. Stan zbiorów: 55.628 woluminów (w tym 1328 komiksów) i 2704 audiobooki.

Wypożyczalnia
tel. 12 284-87-28
wypozyczalnia.dorosli@biblioteka-niepolomice.pl

Oferuje bogaty wybór literatury pięknej i popularnonaukowej, na bieżąco uzupełniany nowościami wydawniczymi – ok. 1000 nowych książek rocznie. Oferta obejmuje również dostęp do ponad 60.000 tytułów w wersji elektronicznej. Organizuje spotkania autorskie, wieczory poetyckie, wykłady literackie i historyczne.

Wspólną inicjatywą Wypożyczalni i czytelników jest Klub czytelnika. Spotkania odbywają się raz w miesiącu. Klubowicze dyskutują na konkretny, wcześniej ustalony, temat literacki. Rozmowy dotyczą również zjawisk współczesnego życia literackiego i kulturalnego, nowości wydawniczych.

Wypożyczalnia jest współorganizatorem Wielkiej wymiany książek. Akcja, która odbywa się dwa razy w roku jest okazją do bezpłatnej wymiany książek między czytelnikami oraz do spotkania się miłośników literatury.

Galeria Książki dla Młodych
tel. 12 284-87-29
wypozyczalnia.dzieci@biblioteka-niepolomice.pl

Zaprasza wszystkich czytelników, bez względu na wiek. Można tu wypożyczać literaturę piękną dla dzieci, książki popularnonaukowe, lektury szkolne z zakresu szkoły podstawowej, poradniki dla rodziców i ponad 700 audiobooków. Korzystać można także z bogatego zbioru podręcznego: encyklopedii, leksykonów, słowników i czasopism.

Galeria Książki dla Młodych ma tytuł „Miejsca przyjaznego maluchom”. Można tu przyjść z wózkiem dziecięcym, skorzystać z miejsc wśród półek stworzonych specjalnie dla dzieci i ich opiekunów. Nie brakuje książeczek kartonowych, słowników obrazkowych i książek do nauki czytania przeznaczonych dla najmłodszych czytelników. Maluchy mogą tutaj czytać i rysować.

Organizowane są zajęcia literacko-plastyczne dla dzieci w czasie wakacji i ferii. Prowadzone są lekcje biblioteczne dla szkół i przedszkoli. Każdego roku odbywa się wiele spotkań autorskich z twórcami literatury dziecięcej i młodzieżowej.

Działa tutaj ponadto wolontariat, do którego należą uczniowie, który jest skoncentrowany głównie na promocji czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.

Czytelnia
tel. 12 284-87-30
czytelnia@biblioteka-niepolomice.pl

Oferuje aktualny księgozbiór naukowy (książki można wypożyczać do domu); prasę (2 dzienniki i 9 czasopism). Można tutaj skorzystać z kilku laptopów z pełnym pakietem Office oraz z dostępem do Internetu.

Czytelnia jest współorganizatorem spotkań Klubu poszukiwaczy historii Niepołomic, którego celem jest ocalenie wspomnień, zdjęć, dokumentów i pamiątek dotyczących Niepołomic i okolicznych miejscowości, a także odkrywanie znanych i nieznanych historii związanych z naszym miastem.  Spotkania odbywają się raz w miesiącu.

W Czytelni znajduje się bogaty zbiór regionaliów, dokumentujący przeszłość i teraźniejszość gminy.

Mediateka
tel. 12 284-87-31
mediateka@biblioteka-niepolomice.pl

To połączenie tradycyjnej wypożyczalni ze światem książek cyfrowych. Można tu korzystać z bezpłatnego dostępu do Internetu na stanowiskach komputerowych lub własnych laptopach i urządzeniach mobilnych. Można wypożyczać audiobooki, filmy i komiksy, ponad dwieście gier planszowych. Ofertę uzupełnia bezpłatny dostęp do e-booków.

W mediatece organizowane są szkolenia komputerowe i warsztaty pozwalające odnaleźć się w świecie nowych technologii.

Raz w miesiącu odbywają się tutaj Wieczory z planszówkami oraz Nocne granie, podczas którego miłośnicy gier spotykają się na całą noc. Mediateka skupia również fanów fantastyki, organizuje Klub Dyskusyjny, podczas którego omawiane są książki fantastyczne, a także spotkania, na których odkrywane są różne oblicza popkultury.

Galeria na Schodach

Miejsce na organizację wystaw, wyposażone w nowoczesny system wystawienniczy z oświetleniem. Biblioteka przygotowuje wystawy fotograficzne, malarskie, historyczne oraz promuje zainteresowania i pasje niepołomiczan.

 

Przejdź do góry