Oficjalny Portal Miasta i Gminy Niepołomice

Oficjalny portal Miasta i Gminy Niepołomice
Wyszukaj:
Wyszukaj wszędzie
Wiadomości
Informator
Przewodnik
Kalendarz
Wiadomości › Informator › Miasto i Gmina › Informacje ogólne › Other languages › Неполоміце (Yкраїнський)

Неполоміце (Yкраїнський)

Неполоміце (Yкраїнський)

Poprawiono dn.: 6 października 2020

Неполоміце (yкраїнський)

Неполоміце розташовані лише 25 кілометрів від центра Кракова. Гміна(район) складається з міста та 12 місцевостей, що знаходяться довколо нього, такі як: Хобот, Охманів, Подленже, Сломіріг, Станьонткі, Сухораба, Воля Баторська, Воля Забіжовська, Забєжів Бохеньські, Загуже, Закшовєць та Закшув. Гміна(район) займає 95 квадратних кілометрів, у тому місто займає третину. У гміні (районі) мешкає 28 тисячі чоловік, у тому в місті – половина усіх мешканців гміни. На території гміни перетинаються зажливі транспортні шляхи –  з півдня національна дорога №4, з півночі на південь дорога № 75 з Кракова до Криниці,  з заходу на схід проходить, в процесі будови, автострада №4.

Історія міста сягяє XIII сторіччя, однак найстарші памятки архітектури відносяться до XIV сторіччя, збудовані за наказом короля Казімєжа Великого. Історія міста також тісно зв’язана з літньою королівською резиденцією та частими візитами королів до замку в Неполоміцях.

Зараз Неполоміце – гміна у Польщі, що має одні з найкращих показників динамічного розвитку. Завдячуючи вигідному розташуванню, розвиненій інфраструктурі, а також актавним старанням міської влади, Неполоміце стали місцем, де свої інвестиції розмістили понад 20 великих фірм,         у тому числі: Coca-Cola, MAN, Royal-Canin, Nidec, Oknoplast. Крім цього на території гміни працює понад 1300 малих та середніх підприємств а також підприємців.

Неполоміце також являються центром активного відпочинку не тільки для місцевих мешканців, а й для мешканців інших місцевостей. Неполоміцька пуща, що займає понад 12 тисяч гектарів, являється популярним комплексом відпочинку для любителів піших прогулянок, велотуристики та кінної їзди. Широко розвинений спортивний комплекс приваблює осіб, що займаються плаванням, тенісом, футболом та східними єдиноборствами.

Історіа Неполоміць

Історіа Неполоміць нерозірвально пов’язана з замком, що був літніою резиденцією польських королів, яку часто називали другою столицею Польщі. Поряд з містом знаходиться теж овіяна легендами пуща, де часто полювали королі.

Установчий документ Ніеполоміць до цього часу не знайдено, є припущення що його ніколи й не було. Первинне селище виконувало допоміжні фунцї при королівському замку й було збудоване Казимиром Великим в 1340-1349 роках. В 1350 році була закледена парафія, що була посвячена архиєпископом Ярославом Богориєю зі Скотник. Ймовірно тут також існувала королівська корчма, що була надана у володіння місцевому плебану.

Розиток Неполоміць почався за часів панування Владислава Ягелли (Ягайли). Ягайло полюбив приїзджати до Неполоміць. Разом з королем та його двором до замку з’їжджалися гості, якім треба було знайти місце для ночівки та харчування. В переписі населення з 1564 року згадується, що в Ніеполоміцях було приблизно 200 мешканців, з чого 11 кметів, 17 карчмарів, 5 гончарів і декілька лісників, що охороняли пущу.

Неполоміце міські права отримали у 1776 році. Австрійська влада розмістила тут районний суд, податкову інспекцію, митницю, великий ринок й надла місту герб (на щиті фрагмент білого замку, з п’ятьма вікнами й контуром воріт на синіому тлі. Стіни замку з обидвох сторін підтримують золоті грифи, які обернуті передом один до одного). Між Першою та Другою світовою війною герб міста було змінено. Тепер же він надалі має свій первинний вигляд.

Неполоміце займали значущу роль, як містечко, що знаходиться на сході Кракова. За підтвердження може служити факт, що в перцій половині XIX сторіччя тут була побудована залізно-дорожна стіньція на галіційській колії, яка з’єднувала Краків, Дембицю та Львів.

У 1888 р.  мером Неполоміць став Владислав Віммер, який в історії записався як добрий господар, будівничий та… виробник високоякісної дахівки, що навіть до цього часу покриваює дахи будівель   у Відні та Берліні.

Після закінчення Першої світової війни австрійці без опору залишили Неполоміце, а 7 листопада 1918 року мешканьці міста урочисто посадили Дуб Свободи, який до цього часу прикрашає міський парк.

Після Другої світової війни ситуація у місті була дуже тяжкою, загинуло багато мешканьців, були закриті школи, економіка міста практично не існувала. Відродження та динамічний розвиток міста почався в кінці пятдесятих – початку шістдесятих років, одночасно з будовою нової промислової зони у Кракові – Нової Хути (сталеплавильного комбінату).

Після падіння комуністичної влади у Польщі, в Неполоміцях до влади прийшли нові, демократично вибрані сили. 7 червня 1990 року міська рада вибрала нового мера – Станіслава Краціка. У 1993 році Станіслав Крацік став першим мешканцем Неполоміць, який був вибраний послом до Сейму Польщі. З часу демократичних змін у 1990 році розпочався динамічний розвиток нашого міста.            В Неполоміцькій гміні (місто та прилеглий район) зараз мешкає понад 22 тисячи осіб, а наше місто являється одним з взірців доброго управління.

Економіка міста

Неполоміце- це не тільки  пуща, зубри чи історичні пам’ятки. Візитною карточкою міста є потужні інвестиції. Це вони дають працевлаштування не тільки для мешканців гміни, але й сусідних місцевостей. Дохід від податку на нерухомість є головним джерелом доходів місцевого бюджету, а працевлаштування – доходом для мешканців гміни. Завдячуючи доходу місцевого бюджету, а також допомозі підприємств, місцева влада впроваджує в дію плани та їх реалізацію багаторічних інвестиційних проєктів та культурних міроприємств.

З 1990 року гміна веде інтенсивну діяльність щодо притягнення нових інвестицій. Фірми активно інвестують у будову та розвиток своїх підприємств на території гміни, з огляду на розвинену інфраструктуру, вигідне розташування, сприятливий клімат. З 1992 року на териорії гміни Неполоміце реалізували свої інвестиції Coca-Cola, Staco (раніше HMS), Oknoplast – найбільший у Польщі виробник вікон, виробник корму для тварин – Royal Canin, Nidec – виробник мікромеханізмів для машинобудування, логістичний центр кур’єрськох фірми DHL. Найбільшою ж інвестицією було притягнення німецької фірми MAN, яка збудувала на території Неполоміць свій завод.

Тепер Неполоміцька промислова зона займає понад 400 гектарів. Функціонують теж допоміжні зони в Волі Баторскій та Охманові.

Належить підкреслити, що економіка міста основується не тільки на великих фірмах. Більш ніж 1300 малих та середніх підприємств, а також підприємців в т.ч.: банки, магазини, фірми, що займаються наданням різноманітних послуг, малі виробники та ін. є значною частиною як доходу міського бюджету так й створюють багато місць праці.

 Замок

Будова кам’яної оборонної будівлі роспочалася в Неполоміцах у першій половині XIV сторіччя за наказом короля Казімєжа Великого. Замок став улюбленим місцем відпочинку короля, однак повну красу замок набрав за часів панування Владислава Ягелли (Ягайли). Тут проходили суди, засідання королівської ради, а також полювання в пущі з участю закордонних гостей. В першій половині XV сторіччя Владислав Варненчик віддав замок під заставу і аж до кінця XVIII сторіччя замок належав до родини Чурилів, Браницких та Любомирських.

Модернізацію замку роспочав у 1506 році Зигмунт Старий, а остаточний вигляд у стилі Ренесансу замок набув за часів Зигмунта Августа. Занепад замку розпочався за часів шведсько-польської війни. У 1655 році шведи пограбували Неполоміце, знищили костел, а у частково знищеному замку зробили склад провіанту. Після другого розділку Польщі у 1772 році в Неполоміцях з’явилися австрійці, яки загосподарували замок під кошари та розібрали третій поверх замку. Між Першою та Другою світовою війнами та до 1991 року в прииміщеннях замку знаходились різні публічні установи. В 1991 році замок був переданий у власність місцевої влади. Відразу розпочалась реставрація замку.

Було виконано багато складної роботи, яка поглинула значні кошти. У замку належало провести не тільки косметичний ремонт, а й грунтовне зміцнення конструкції. Відреставровоно було живописьні архітектурні деталі вікон, кімнат та воріт у стилі Ренесансу, гарний квітучий внутрішній дворик, що захоплює тепер своїм естетичним виглядом туристів та гостей міста. Зараз замок виконує музейні, мистецькі та репрезентаційно-конференційні функції. Тут відбуваються концерти, мистецькі виставки, зустрічі, конференції, банкети та весілля. У замку міститься теж 3-зірковий готель та конференц-зал ім. Леха Валенси.

Ратуша   

Ратуша у неоготицькому стилі, запроєктована видатним архітектором Яном Сас-Зубжицьким, була побудована в Неполоміцях у 1903 році. Ініціатором будівництва будинку для міської  влади був тодішній мер Владислав Віммер. Ратуша являєть тепер однією з найбільш репрезентаційних будівель міста. 3-поверхова, з червоної цегли, будівля прикрашена архітектурними елементам        й аркадами, що створюють структуру поглибленного портику, а також з вежою, прикрашенною вгорі пірамідальним дахом. У 2003 році була проведена грунтовна реставрація будівлі. На фронтальній стіні ратуші вмурована пам’яткова таблиця, присвячена видатному мешканцеві міста – бригадному генералу Валеріану Чумі.

Туристика

Серед туристичних пропозицій міста, найважнішу функцію виконує королівський замок. В його відреставрованих залах проходять концерти, конференції, театральні вистави, мистецькі виставки й конкурси. Мальовничою архітектурною пам’яткою на території гміни є найстарший у Польщі діючий монастир бенедектинок в Станьонтках. Цей монастир був збудований у 1216 році й до цього дня функціонує. Іншим туристичним об’єктом в Неполомицях є парафіальний костел Десяти Тисяч Мучеників. В 2006 році проходило велике святкування 650-річчя його посвячення. Треба також згадати про Грюндвальдський курган. Його будова не являється випадковою, а відображає сильні історичні зв’язки Владислава Ягелли з Неполоміцями.

В 2007 році відбулося офиціальне відкриття картинної галереї польського мистецтва XIX сторіччя, яка була перенесена з краківських Сукенниць до Неполоміць. Це унікальна подія в історії Національного музею та Неполоміць. В 17-ти спеціально приготовленних залах виставлено 463 картини та 48 скульптур. Це на 250 експонатів більше, ніж було виставлено в Сукенницях. Крім цього в замку знаходяться виставка миисливства та виставка фотографій Володимира Пухальського.

Парафіяльний Костел

Парафіальний костел є першою будівлею Неполоміць, про яку згадується в історичних документах. Фундатором костела в 1350-1358 роках був Казімєж Великий. Костел був посвячений 4 жовтня  1358 року.
В первинному вигляді костел був будівлею з нефом в формі видовженного зали, склепіння якого було підтримувались двома середніми підпорами. З первинної будівлі залишився вівтар з готицькими вікнами та тзв. стара захристія.

У 1690 році після пожежі костел був перебудований, а готицьке склепіння замінене на склепіння в стилі барокко, усуваючі середні підпори. Загоострені форми входу до каплиць замінено на дугові, прикрашені чорним «дембицьким мармуром».

Більші видозміни в середині костела відбулися кілька років перед кінцем XVIII сторіччя. Добудовані були архітектурні фігури, що представляли райскій сад, а в ньому Адама; Моісея з скрижалями з Декалогом. На південній стіні нефу – фігури евангелістів Св. Йоана та Св. Луки.

Належить також звернути увагу на каплиці по двох протилежних сторонах нефу костела. З південної сторони прилягає до нього пізньоренесансова каплиця Найсвятішої Діви Марії, звана також каплицею Браницьких, побудована у 1596 році. З другої сторони староста Неполомицький Станіслав Любомирьський, у 1640 році, добудував ще більш гарнішу каплицю у стилі барокко, каплицю Св. Кароля Боромея. Цю каплицю часто відвідував  й молився Кароль Войтила, тому що Св. Кароль Боромей був його патроном. Під час святкування 650-річчя костела та його освячення, була відкрита мозаіка з 25 тисяч кольорових елементів, на якій зображений Йоан Павло ІІ.       

Неполомицька пуща

Неполомицька пуща росташована поміж ріками Віслою та Рабою. Складається вона з кількох лісних массивів, що займають понад 120 квадратних кілометрів й посідає сьоме місце, по величині, серед низинних лісів Польщі. Належить також підкреслити, що теперішьній розмір пущи- це скравок колишьої Неполоміцької пущі за королівських часів, яка простягялася від Гжегурок (теперішній район Кракова) до надалі існуючої Сандомирської пущі.

Вважається, що назва «Неполомицька пуща» походить від старопольського слова «неполомний», тобто стійкий до знищення. Тому можна припустити, що первинна пуща була лісом недоступним та тяжко піддаючимся вирубці.

До 1393 року цей ліс називали Clay – Клай або ж великим лісом. Разом з тим, в той самий час, на краю лісу існувало селище Клай, ймовірно там знаходилась адміністраційний центр лісів, що належали королівській родині. До тих лісів й належала теперішня Неполоміцька пуща.

В історичних документах перший раз назва «Неполоміцький Ліс» замінила назву «Ліс Клай» у 1393 році, а назва «Неполомицька Пуща» перший раз з’явилася у 1441 році.

Протягом століть в Неполоміцький пущі велася грабіжницька вирубка й мисливство. Найтяжчим періодом для пущі було XX століття. Поголів’я лісних тварин значно зменшилося а серед дерев росповсюдилися хвороби та шкідники. Негативно на ліс вплинуло забруднення сіркою та іншими шкідливими елементами, яке виникало в результаті роботи сталеплавильного комбінату на Новій Хуті у Кракові, що був збудований у 50 роках.

З 1972 року опіку над лісним масивом перейняло Неполоміцьке лісне господарство. Завдячуючі багатолітній праці лісників, Неполоміцька пуща повертається до своєї первозданного вигляду. Пуща належить до Еропейської екологічної території Natura 2000. Зараз в пущі підготолено 7 кілометрів велодоріжок, стежки для піших прогулянок та кінної їзди.

Грюнвальдський курган

В літописі Яна Длугоша записано, що після річного відпочинку від битви під Грюнвальдом, 11 листопада 1411 року Владислав Ягелло завітав до Неполоміць, звідки 25 листопада, провівши парадний перегляд військ, тріумфально увійшов до Кракова.

У 1903 році на Зміїній горі насипано невеликий курган в пам’ять дітей з Вжесьні. Вісім років по тому члени польського гімнастичного товариства «Сокіл» приняли рішення відновити курган, приурочивши його відновлення до 600-ї річниці перемоги під Грюнвальдом. Планувалося насипати курган висотою 6 метрів. Місцеві жителі з інтузіазмом підтримали цю ініціативу. Замість  запланованої висоти курган був насипаний до висоти 14 мертів з основою діаметром до 30 метрів. У 1915 році, після закінчення робіт на вершині кургану був встановлений бетонний обеліск.

З вершини кургану можна побачити  панораму Неполомиць та промислову зону, а у віддалі – панораму Кракова.

Спорт

Кожний бажаючий займатися спортом може знайти в Неполоміцях щось для себе. Великий вибір надають спортивний центр, клуби, спортивні товариства. Любителі плавання можуть тренувати своє уміння у критому басейні. На території гміни діїть 10 футбольних клубів, а найсильніший з них – Неполоміцька пуща, виступає у 3-й лізі. Любителі східних єдиноборств можуть тренувати карате, дзю-до, тайський бокс, а також кунг-фу. Дїють секції аеробіки, фітнесу, гімнастики та бальних танців. Проходяться турніри з міні-футболу у спортивному залі й волейболу. Тренує баскетбольний клуб STACO MNLK Неполоміце. Підготовлена інфраструктура для любителів кінної їзди з іподромом та готелем для коней. Для любителів спорту, який вимагає концетрації є гольфклуб, клуб для бриджу та риболовне товариство.

Przejdź do góry