Otwarcie nowego dworca w Niepołomicach zaplanowano 4 kwietnia. To oznacza, że zmieni się lokalizacja głównego punktu przesiadkowego w naszym mieście. 

  • Od 4 kwietnia będziemy korzystać z nowego dworca w Niepołomicach.
  • To jeden z elementów poprawy komunikacji w ramach gminnego Planu mobilności.

Zmiany i udogodnienia to efekt przyjętego w lutym 2017 roku gminnego Planu Mobilności, a także Regionalnego Planu Mobilności Regio-Mob. W skrócie zakłada on stworzenie trzech węzłów przesiadkowych (w Niepołomicach, Staniątkach i Podłężu) oraz kilku punktów przesiadkowych (Chobot, Zabierzów Bocheński, Wola Batorska, Suchoraba). Całkowita wartość inwestycji to 28 milionów złotych.

Sztandarowym elementem projektu jest nowy dworzec w Niepołomicach, który zastąpi dotychczas funkcjonujący przy ulicy Spółdzielczej. W nowej lokalizacji podróżni będą mogli skorzystać z czterech peronów. Dwa z nich są przeznaczone dla autobusów linii 221 oraz 301 działających w ramach komunikacji aglomeracyjnej. Pozostałe dwa stanowiska będą obsługiwane przez prywatnych przewoźników (busy). Autobus linii 211 będzie się zatrzymywał nieopodal dworca na przystanku przy ulicy Kolejowej.

Przy nowym dworcu dostępnych będzie także 136 miejsc postojowych (w tym miejsca dla niepełnosprawnych i rodziców z dziećmi), miejsce dla motocykli i cztery zadaszone wiaty rowerowe. Dodatkowo podróżni będą mogli korzystać ze stanowisk kiss & ride pozwalających na krótkie zatrzymanie się i wysadzenie z samochodu osób udających się na autobus. Niebawem przy ul. Kolejowej pojawi się też punkt ładowania samochodów elektrycznych.

W oczekiwaniu na transport będziemy mogli zakupić bilet komunikacji aglomeracyjnej, doładować kartę MPK bądź bilet na kolej aglomeracyjną w specjalnym automacie. Uwaga: płatności można realizować za pomocą kart płatniczych bądź zbliżeniowo. Automat nie jest przystosowany do płatności gotówkowych.

Autobusy na nowym dworcu pojawią się w sobotę 4 kwietnia. Wówczas przestanie istnieć dotychczasowy punkt przesiadkowy przy ul. Spółdzielczej.