6 383 627 złotych środków z Tarczy Antykryzysowej dla Samorządów trafi do budżetu miasta i gminy Niepołomice! To część z niemal 28 milionów, które zasilą samorządy w powiecie wielickim. Dziś na Rynku Górnym w Wieliczce nastąpiło przekazanie symbolicznych promes. Środków na koncie można się spodziewać już we wrześniu.

Pieniądze są częścią sześciomiliardowego rządowego programu wsparcia inwestycji samorządowych w czasie epidemii koronawirusa. 5 mld trafi do gmin, a 1 mld – do powiatów w całym kraju. „To dobra wiadomość dla samorządów. Dzięki Tarczy 28 mln złotych będzie mogło być przeznaczonych na inwestycje ważne dla mieszkańców powiatu wielickiego” – powiedziała posłanka Urszula Rusecka, obecna na przekazaniu promes.

Poseł Rafał Bochenek ocenił, że „są to poważne pieniądze, konkretne przelewy, które znajdą się na kontach gmin. Mogą być wykorzystane na inwestycje i przyczynią się do ruchu w gospodarce, ponieważ często takie zadania realizowane są przez lokalnych wykonawców”. Przypomniał również o Funduszu Dróg Samorządowych, dzięki któremu w 2019 roku do powiatu i gmin z powiatu wielickiego trafiło ponad 20 milionów złotych.

Do 1 sierpnia mamy czas zastanowić się na jakie konkretnie projekty wydamy te pieniądze. Może być to dowolny cel inwestycyjny, choć uważam, że duża ich część powinna zostać przeznaczona na poprawę bezpieczeństwa na drogach i budowę chodników” – powiedział Krystian Zieliński, pełniący funkcję burmistrza miasta i gminy Niepołomice.

Pierwszych wypłat środków można spodziewać się we wrześniu, a projekty budowlane powinny zakończyć się w 2021 roku.