Poprawiono dn.: 08.03.2024

28 lutego spotkaliśmy się po raz drugi w Zabierzowie Bocheńskim, by porozmawiać o tym, jak mieszkańcy widzą rozwój swojej miejscowości i jak chcieliby, żeby rozwijało się jej centrum.

Po poprzednim spotkaniu – gdy metodą warsztatów stolikowych zastanawialiśmy się, jak wykorzystywane jest centrum Zabierzowa Bocheńskiego, z czego tu najchętniej korzystają mieszkańcy, czego brakuje, a co dobrze, żeby się zmieniło czy rozwinęło – swoją olbrzymią pracę koncepcyjno-projektową wykonał Wojciech Świątek ze studia 55architekci. Na środowym spotkaniu przedstawił mieszkańcom wizję, która pozwoliłaby wiosce rozwijać się w zaplanowanym i pożądanym przez ludzi kierunku. To kierunek, który nada kurs realizowanym tu zadaniom na wiele lat.

W nowym projekcie przebudowany byłby teren przed szkołą. Przed szkołą przemodelowana została droga, tak by pojawił się mały placyk, a także miejsce na kiss and ride, na którym bezpiecznie można byłoby wysadzać dzieci przed placówką. Budynki szkolne zyskały przełączkę, usprawniającą przemieszczanie się między budynkami. Pojawiła się nowa sala gimnastyczna, zastąpiła obiekt, którego już nie można remontować. Zmiany wyglądu i funkcjonalności pojawiły się też w domu kultury. Dodatkowo w jego pobliżu pojawiło się sporo miejsc do rekreacji i odpoczynku: kawiarnia, pawilon socjalny czy oranżeria (przemodelowany pawilon z materiałów ze starej sali gimnastycznej). Rozbudowane także zostało przedszkole – przy stosunkowo niedużej ingerencji w otaczający teren powstał dodatkowy budynek i zmieniony przyprzedszolny plac zabaw. Powstały dodatkowe miejsca spacerowe, pumptrack i miejsca parkingowe. Wszystko to z poszanowaniem środowiska naturalnego, ze świadomym podejściem do zieleni i retencji wody.

Przedstawiona wizja jest futurystyczna, ale obraz Zabierzowa Bocheńskiego przyszłości wydaje się być bardzo ciekawy. Realizacja wymaga wielu lat, pieniędzy i konsekwencji. Ale taka wizja pozwoli świadomie zwracać uwagę na pojawiające się programy i zdobywać dofinansowania. Pierwszy krok w realizacji tej wizji przyszłości postawimy już w tym roku wykorzystując program Feniks przy współpracy w ramach ZIT z Metropolią Krakowską.