Dodano dn.: 23.03.2023

21 marca 2023 r. w wypełnionej do ostatniego miejsca sali akustycznej niepołomickiego Zamku, odbyło się niezwykłe spotkanie z Ikoną Polskiej Sceny Teatralnej i Filmowej – Panią Magdaleną Zawadzką. Organizatorami spotkania byli: Biblioteka Publiczna w Niepołomicach oraz Zamek Królewski w Niepołomicach. Rozmowę podczas spotkania poprowadziła pani Hanna Mirska-Grudzińska, redaktor naczelna Wydawnictwa  Marginesy.

Magdalena Zawadzka jest wybitną, polską aktorką teatralną, filmową i telewizyjną. Ukończyła PWST w Warszawie. Debiutowała już w wieku 18 lat w filmie Jana Rybkowskiego pt. „Spotkanie w Bajce.” Zagrała role w filmach m.in. „Rozwodów nie będzie”, „Klucze,” „Noce i dnie”.

Popularność zdobyła dzięki roli Basi Wołodyjowskiej w filmie pt. ”Pan Wołodyjowski” i serialu telewizyjnym pt.” Przygody Pana Michała”. Pracą aktorską związana była z Teatrem Dramatycznym w Warszawie, Teatrem Polskim w Warszawie oraz z Teatrem Ateneum. Niedawno obchodziła Jubileusz 55-lecia Pracy Artystycznej.

Artystka urzekła publiczność  talentem  aktorskim, charyzmą, naturalną elegancją oraz ciepłem i skromnością. Opowiadała o czasach dzieciństwa, o studiach, o ludziach ważnych w jej życiu.  Nie zabrakło refleksji na temat specyfiki zawodu aktora, pracy w teatrach, znaczenia ról, które zagrała. Aktorka podkreśliła, że warto iść w życiu własną drogą, nie rezygnować z marzeń, pasji, zainteresowań. Ważna jest zwykła codzienność oraz uśmiech, życzliwość. Dodała, że należy bronić się przed nudą.

Podczas spotkania Pani Magdalena ze wzruszeniem wspominała męża – wybitnego aktora i reżysera Gustawa Holoubka, z którym przez 35 lat tworzyli wspaniałe małżeństwo.

Gustaw Holoubek był człowiekiem wrażliwym, skromnym, honorowym, wiernym uniwersalnym wartościom. Zawadzka opowiadała, jak powstała wspomnieniowa książka pt. „Gustaw i ja”. Pisanie tych wspomnień stanowiło dla Aktorki ulgę i było terapią po śmierci męża.  Towarzyszyły jej zawsze przemyślenia o pielęgnowaniu pamięci o Gustawie Holoubku. W tym roku mija 100-lecie urodzin i 15 rocznica śmierci Holoubka. Pani Magdalena już planuje cały cykl wydarzeń kulturalnych związanych z osobą tego wybitnego aktora.

Zawadzka z wdziękiem, humorem opowiadała, o pracy nad tworzeniem swoich książek, o zabawnych sytuacjach w życiu. Anegdoty z tym związane, które opowiedziała publiczności, nagrodzone zostały brawami!

Po spotkaniu, Pani Magdalena Zawadzka pozowała do pamiątkowych, wspólnych zdjęć oraz składała autografy, dedykacje na książkach, które każdy uczestnik mógł zakupić. Był to również czas na indywidualne rozmowy z Naszym Gościem.

Marta Piotrowska