W sobotę 18 września w „Zagrodzie Apolonii” w Zakrzowie odbyło się kolejne spotkanie w historycznym klimacie. Tym razem Zagrodę odwiedzili Krakowiacy z Bronowic ze spektaklem „Oczepiny”, a piękny orszak utworzyła grupa Ranczo Ogród-Dom wraz z kawalerzystami z 5 Dywizjonu Artylerii Konnej z Niepołomic.

Teatr Złoty Róg pod kierunkiem Katarzyny Chodoń, to grupa pasjonatów odtwarzających obrzędy ludowe z początku XX wieku. Spektakle urealniające wydarzenia, które znamy z utworów Stanisława Wyspiańskiego lub zacierających się już wspomnień naszych dziadków. Podobnie jak Towarzystwo Przyjaciół Bronowic stali się integralną częścią zagrody w Zakrzowie dzięki właśnie przeniesionej 200-letniej chałupie z Mydlnik.

Oprawę wydarzenia w formie orszaku konnego stworzyli jeźdźcy pod dowództwem  Andrzeja Korabika. W wydarzenie włączyli się przybyli goście. Oprócz mieszkańców gminy byli też przybysze z Krakowa, Nowej Huty oraz Tarnowa, którzy pięknie włączali się w śpiew i taniec.

W ogrodach i stodołach wystąpili już m.in.: chór Niepołomiczanie ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Niepołomickiej,  zespół śpiewaczy Wrzos z Niepołomic, zespół Melodia z Domu Kultury w Zakrzowcu. Wykłady o historii miejsca wygłosili: Ryszard Naglik i Elżbieta Dubis – archeolodzy, Krzysztof Wielgus – architekt, Tomasz Pieprzyca – regionalista.

Serdecznie zapraszamy na stronę internetową oraz facebooka Zagrody Apolonii!