W piątkowe popołudnie 25 listopada, w naszej bibliotece odbyło się wyjątkowe spotkanie jednoczące  osoby z Polski i Ukrainy.

Dobro, Pokój , Miłość, Szacunek, wzajemna Tolerancja to wartości ponadczasowe, których poszukuje każdy z nas i w każdym czasie, szczególnie dzisiaj. Mamy nadzieję, że przybyli Goście mogli tego wszystkiego doświadczyć zasiadając przy wspólnym stole. Celem naszym spotkań jest przede wszystkim nawiązanie wzajemnych relacji, nowych znajomości, a nawet przyjaźni. Poznając nasze narodowe tradycje i zwyczaje wzajemnie się ubogacamy oraz lepiej rozumiemy. Wszystko to sprzyja budowaniu pięknych postaw oraz poczucia bycia częścią większej wspólnoty czyli niepołomickiej społeczności. W to piątkowe popołudnie rozmawialiśmy o polskich i ukraińskich zwyczajach andrzejkowych. Mniej lub bardziej znane tradycyjne zabawy,  oraz śpiew przy akompaniamencie gitary sprawiły wiele radości zarówno dzieciom jak i dorosłym. Wkrótce rozgorzały rozmowy, zapanował miły gwar. Nasz stół stał się najprawdziwszym „wspólnym” stołem, na którym zagościły zarówno słodkości jak i przygotowane przez naszych gości z Ukrainy tradycyjne pierogi oraz wypieki. W powietrzu unosił się zapach kawy, gorącej herbaty, owoców, wanilii, cynamonu i topionego wosku – czego więcej potrzeba w chłodny, listopadowy wieczór?

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom spotkania. Jego ciepłą i rodzinną atmosferę stworzyliście właśnie Wy sami! Mamy nadzieję, że to andrzejkowe wydarzenie zapoczątkuje piękny cykl spotkań „Przy wspólnym stole”. Wszystkich, którzy pragną się zaangażować w nasze przygotowania do kolejnego, spędzić miło czas i poczuć atmosferę nadchodzących Świąt, zapraszamy  już 9 grudnia!

Olena Rudenko
Anna Urbanek