„Zabijano wierzących i niewierzących, deptano godność.
W tej walce człowiek zatracał ludzkie uczucia i niech
połknie swój język ten, co mówił, że walka uszlachetnia, wynosi na wyżyny wielkości i siły moralnej.
Czy można szukać wielkości w zabijaniu ludzi? (…)
(Andrzej Kaniecki)

1 września obchodzimy rocznicę jednego z największych konfliktów zbrojnych w dziejach ludzkości, który trwał aż 6 lat. Według szacunków mogło w niej zginąć ponad 70 mln ludzi, w tym prawie 6 milionów Polaków.

Michał Hebda – zastępca Burmistrza Niepołomic, Marta Jędrysiak-Strózik – Sekretarz Niepołomic oraz Marek Ciastoń – Przewodniczący Rady Miejskiej złożyli dziś kwiaty na Kozich Górkach. Uczcili pamięć ponad 1000 bohaterów II wojny światowej, którzy niewinnie zginęli na ziemi niepołomickiej z rąk okupanta. Zginęli w miejscu – jak głosi napis na obelisku – „zbroczonym krwią” tych, którzy narazili wartość bezcenną – własne życie.

Obyśmy nie doczekali tragizmu życia naszych przodków!

Niech słowa Jana Pawła II o wojnie będą dla nas przestrogą i zarazem refleksją:
„Ileż razy ten okrzyk bólu wyrywał się z serc milionów mężczyzn i kobiet, którzy od 1 września 1939 roku do końca lata 1945 doświadczyli jednej z najbardziej niszczycielskich i najbardziej nieludzkich tragedii w naszych dziejach! (…) mamy obowiązek przypomnieć sobie w obliczu Boga te tragiczne fakty, by uczcić pamięć zmarłych i okazać współczucie wszystkim, którym ów bezmiar okrucieństwa zadał rany na duszy i ciele, i aby całkowicie przebaczyć krzywdy. (…) Istnieje obowiązek wyciągnięcia wniosków z tej przeszłości, aby nigdy więcej nie dopuścić już do powstania podobnego splotu przyczyn, mogącego doprowadzić do nowego rozpętania pożaru takiej wojny”.
(List apostolski z okazji 50. rocznicy wybuchu II wojny światowej)

Marta Walczak-Puchalska