Współpraca pomiędzy gminą, a organizacjami pozarządowymi oraz klubami sportowymi pomaga realizować zadania samorządu, a przy okazji budować silną społeczność. Gmina Niepołomice rozumie znaczenie takiej współpracy i od lat wspiera organizacje pozarządowe. W tym roku też, po raz pierwszy w myśl zasad nowej uchwały, wsparcie otrzymają najwybitniejsi młodzi artyści sportowcy.
Z Michałem Hebdą, zastępcą burmistrza do spraw społecznych rozmawiał Szymon Urban.
Szymon Urban: Pierwsi młodzi sportowcy i artyści otrzymali gminne stypendia. Wprowadziła je zeszłoroczna uchwała Rady Miejskiej. Czy stypendia to nowe rozwiązanie czy poprawa istniejącego systemu?
Michał Hebda: Dotychczas funkcjonowały tylko stypendia sportowe. Ale we wrześniu 2023 roku Rada Miejska podjęła uchwałę o ustanowieniu stypendium za wybitne osiągnięcia w sporcie oraz twórczości artystycznej. Uchwała rozszerzyła więc katalog osób, które mogą się o nie ubiegać oraz wprowadziła nowe terminy składania i rozpatrywania wniosków. Chcieliśmy też ujednolicić procedury i spowodować, że zasady przyznawania publicznego wsparcia będą jasne i zrozumiałe dla każdego.
SU: Udało się?
MH: Sądząc po ilości zgłoszeń – tak.
SU: A ile osób zgłosiło się po stypendium?
MH: Wpłynęły 54 wnioski, ale warto pamiętać, że w myśl nowej uchwały wniosek o przyznanie stypendium mogą składać nie tylko sami zainteresowani, ale też dyrektorzy szkół, placówek kulturalnych czy kluby sportowe.
SU: Ile osób otrzymało stypendia? Bo pewnie wybór nie był łatwy z uwagi na ograniczony budżet.
MH: Faktycznie, musieliśmy zdecydować komu przyznać stypendium i w jakiej wysokości. Wybór był trudny, bo osiągnięcia naszych mieszkańców są imponujące. Mistrzowie świata, Europy. Uczestnicy i zwycięzcy wielu prestiżowych, międzynarodowych konkursów artystycznych. Już dzisiaj widzimy że istnieje potrzeba zwiększenia środków na ten cel, co też będę rekomendował Radzie Miejskiej przyszłej kadencji.
SU: Ilu mamy stypendystów i z jakich dziedzin?
MH: Stypendia trafią do 21 osób, m.in. do naszych zdolnych młodych saksofonistów, gitarzystów, wokalistów, tenisistów, kolarzy szosowych, karateków, siatkarzy, szachistów, lekkoatletów. To nasi młodzi mieszkańcy, niesamowicie uzdolnieni i ambitni. Ambitne postacie, o których na pewno usłyszymy w przyszłości.
SU: Na jakie pieniądze mogą liczyć stypendyści?
MH: To kilkaset złotych miesięcznie, czyli w skali roku kilka tysięcy złotych. Za to można już kupić instrument, opłacić dojazdy na zawody czy zapłacić za strój sportowy.
SU: A ile łącznie stypendia będą kosztować budżet gminy?
MH: Około 110 tysięcy złotych rocznie, ale uznajemy to nie za koszt, a inwestycję w młodych ludzi i przyszłość naszej gminy.
SU: Zostały też przyznane środki na działalność organizacji pozarządowych. Jednak zanim do tego przejdziemy, w kilku słowach opowiedzmy, o co chodzi w systemie wsparcia organizacji i jakie daje to korzyści?
MH: Corocznie przyznajemy dotacje na realizację zadań publicznych organizacjom pozarządowym. Pieniądze trafiają do klubów sportowych, organizacji zajmujących się pomocą społeczną, ochroną przyrody, działalnością kulturalną i edukacyjną, czy integracją społeczną. Aby otrzymać środki organizacje składają oferty, które są oceniane. Następnie podpisujemy umowę, a na koniec rozliczamy się z beneficjentami z osiągniętych rezultatów i wydanych pieniędzy. Daje to wiele korzyści mieszkańcom pozwalając im rozwijać pasje, otrzymywać pomoc, uczyć się czy skorzystać z oferty kulturalnej.
SU: Burmistrz właśnie rozstrzygnął taki konkurs. Jakie zadania i za jaką kwotę będą realizowane w tym roku?
MH: Corocznie mam przyjemność przewodniczyć komisji konkursowej. W 2024 roku roku wydamy na to około 2,6 mln złotych. I środki te są podzielone niemal po równo na zadania związane ze sportem i działalnością pożytku publicznego.
SU: Zacznijmy więc od sportu: jakie zadania i kluby otrzymały wsparcie?
MH: Do klubów sportowych trafi 1,3 mln złotych. W tej kwocie mieszczą się dotacje dla naszych klubów piłkarskich, takich jak choćby Czarni Staniątki, Piłkarz Podłęże, Iskra Zakrzów, Tęcza Słomiróg, Batory Wola Batorska, Dąb Zabierzów Bocheński. Wspieramy też żeńską sekcję MKS Puszcza Niepołomice oraz wspomnianego Dębu. Dofinansowujemy również kluby trenujące siatkówkę, koszykówkę, sztuki walki, karate, boks, bieganie, jeździectwo oraz wielu innych. W gminie zauważalny jest wzrost zainteresowania aktywnością sportową, tą zawodową, jak również amatorską, a te środki pozwolą chętnym trenować i rozwijać swoje sportowe pasje.
SU: A pieniądze na Puszczę Niepołomice? Czy awans do Ekstraklasy wygenerował koszty dla budżetu gminy?
MH: Paradoksalnie historyczny awans sportowy nie spowodował zwiększenia wydatków na klub. Niewątpliwie wpływy z praw telewizyjnych oraz kontrakty sponsorskie pozwalają zarządowi klubu tak zbilansować budżet, aby nie generować obciążeń dla budżetu gminy.
SU: Podobno Żubry to jedyny zespół w Ekstraklasie, który nie poleciał na zgrupowanie do ciepłych krajów…
MH: Klub gospodaruje środkami finansowymi racjonalnie. Nie chcę powiedzieć oszczędnie, ale na pewno w sposób przemyślany i rozsądny. W MKS Puszcza nie znajdziemy przypadków przepłacania za piłkarzy czy inne usługi świadczone na rzecz klubu. W klubie każdy skupia się na ciężkiej pracy i daje z siebie 120%. Z punktu widzenia zarówno władz jak i mieszkańców pozostaje nam nic innego, jak tylko najmocniej kibicować, aby także w kolejnym sezonie nasz MKS gościł w najwyższej klasie rozgrywkowej.
SU: No tak, ale o ile Puszcza jest w Ekstraklasie, to wciąż czekamy na Ekstraklasę w Niepołomicach. Czy istnieje realna szansa na grę Puszczy w Niepołomicach?
MH: Obecnie stadion ma 2000 miejsc, a zgodnie z wymogami licencyjnymi powinno być ich 4500. Do tego dochodzi zaplecze organizacyjne, większa strefa gastronomiczna, zapewnienie warunków do realizacji transmisji telewizyjnej. Jeżeli te warunki zostaną zrealizowane, to mówimy o możliwości meczy PKO BP Ekstraklasa w Niepołomicach w sezonie 2024 – 2025.
SU: Ale zejdźmy ze sportu. Rozstrzygnięto też konkurs dla zadań w sferze pożytku publicznego. Jakie działania gmina będzie wspierać i jakie organizacje otrzymają dotacje?
MH: Zakres działań tych organizacji jest szeroki, a kwota dotacji to również około 1,3 mln złotych. Pieniądze trafią np. do Fundacji Kolorowy Most, prowadzącej centrum „Razem Raźniej” w Niepołomicach, które świadczy nieodpłatną pomoc psychologiczną dla dzieci, młodzieży i ich rodziców. Przekazaliśmy również środki na prowadzenie Domu Pomocy Społecznej w Staniątkach, organizację pomocy żywnościowej dla najuboższych, rehabilitację i hipoterapię osób niepełnosprawnych oraz na prowadzenie Centrum Organizacji Pozarządowych w Izbie Regionalnej. Wiele umów podpiszemy z organizacjami, które prowadzą działalność na wielu płaszczyznach. Wymienić można np. Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Niepołomickiej które otrzymało środki na prowadzenie Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Spółdzielnia Myśli Kobiecej na niezwykle istotne społecznie projekty skierowane do kobiet i dziewczynek, Fundacja Siedlisko Kultury i Stowarzyszenie Zielony Puszczyk na działania związane z ochroną przyrody i ekologią oraz liczne warsztaty, orkiestra dęta „Lira” działająca w ramach OSP Niepołomice oraz wiele, wiele innych organizacji, które tworzą w naszej gminie społeczeństwo obywatelskie. Cieszę się niezwykle na projekt „Klub aktywnej mamy Gniazdo” który powstanie na terenie PTG Sokół Niepołomice a który skierowany będzie dla mam posiadających dzieci w wieku od 1 do 3 lat. Stowarzyszenie Twój Zdrowy Wybór prowadzić tam będzie miejsce, gdzie mama będzie mogła ze swoim dzieckiem przyjść, porozmawiać z innymi mamami, napić się dobrej kawy, uczestniczyć w zajęciach ze swoim dzieckiem oraz przede wszystkim – zostawić je pod opieką na jakiś czas, tak by każda mama miała czas na zakupy, wizytę u fryzjera czy w urzędzie. Z radością będziemy wspierać tą inicjatywę i mamy nadzieję, że będzie fajnie się rozwijać.
SU: A tatusiowie też będą mogli skorzystać z Klubu aktywnej mamy?
MH: Jestem zwolennikiem jak najmocniejszego zaangażowania ojców w życie swoich dzieci od najmłodszych lat. Więc miejsce będzie absolutnie dla wszystkich, którzy będą mieli chęć się tam spotkać.
SU: Podsumowując chyba warto wysłać jasny sygnał do wszystkich mieszkańców: organizujcie się, angażujcie, skrzyknijcie się i zróbcie coś dla siebie, dla innych, dla miasta. Nie jesteście w tym sami, bo gmina naprawdę jest otwarta na Wasze inicjatywy!
MH: Naturalnie! Aktywność społeczna jest na terenie gminy Niepołomice bardzo duża. Przez kilka lat prowadziłem Stowarzyszenie Młodzi dla Niepołomic i wiem ile kosztuje to pracy, nerwów i energii, ale daje to mnóstwo satysfakcji i poczucia, że robi się coś dobrego i wartościowego. Trzeba podkreślić, że często osoby zaangażowane w działalność stowarzyszeń i fundacji nie pobierają żadnego wynagrodzenia za swoją pracę, działając pro publico bono. Tym bardziej należy im się wielki szacunek, a z naszej strony jako gminy Niepołomice – wsparcie finansowe dla realizacji tych wielu cennych inicjatyw, które ubogacają ofertę sportową, kulturalną i społeczną naszej gminy.