Poprawiono dn.: 25 października 2017

Sezon grzewczy trwa. Od tego czym palimy w piecach w dużej mierze zależy jakość powietrza jakim oddychamy. W grudniu 2016 roku i przez cały styczeń 2017 Straż Miejska przeprowadziła 264 kontrole pieców w gospodarstwach domowych.

Funkcjonariusze sprawdzają czym palą mieszkańcy. Jeśli do pieców trafiają zabronione odpady, strażnicy wystawiają mandaty. Do tej pory odnotowali 7 takich przypadków. Wystawili też 10 pouczeń. Kontrole trwają nadal. Strażnicy przeprowadzają ich 5-6 dziennie, wyrywkowo bądź na zgłoszenie sąsiadów.

Niebawem funkcjonariusze Straży Miejskiej będą dysponowali specjalnymi próbówkami, dzięki którym – w przypadku podejrzeń o spalanie szkodliwych odpadów – będą mogli pobierać popiół z palenisk. Próbki trafią następnie do Politechniki Krakowskiej, gdzie zbadają je naukowcy i ustalą co rzeczywiście spalono w piecu.

Kilkanaście dni temu w naszej gminie zainstalowano 16 pyłomierzy Airly – trzy w mieście i po jednym w każdym sołectwie (z powodu termomodernizacji nie działają jeszcze czujniki w Słomirogu i Zakrzowcu). Dodatkowy sensor zainstalowano przy Puszczy Niepołomickiej w Zabierzowie Bocheńskim. Każde z urządzeń pobiera następujące dane pomiarowe: temperaturę powietrza wyrażoną w stopniach Celsjusza, wilgotność, ciśnienie, stężenie pyłów zawieszonych PM2.5 oraz PM10. W czasie rzeczywistym, wyniki pomiarów jakości powietrza z każdego sensora umieszczane są na platformie dostępnej na stronie internetowej http://www.map.airly.eu. Zamontowane sensory nie usuną zanieczyszczeń, nie wyeliminują też szkodliwych dla zdrowia pyłów PM2.5 i PM10 z naszego otoczenia, ale pozwolą podnieść świadomość mieszkańców (więcej informacji tutaj).

W tym roku rusza pilotażowy program wymiany pieców węglowych na gazowe. Najprawdopodobniej w kwietniu i maju do mieszkańców trafią specjalne ankiety, dzięki którym ustalimy, kto spełnia wymogi i będzie mógł wziąć udział w projekcie. W planach jest wymiana około 100 pieców. Po szczegóły odsyłamy tutaj).

Stawiamy też na edukację mieszkańców, zarówno dorosłych jak i dzieci. Na początku stycznia wspólnie ze specjalistami z portalu czysteogrzewanie.pl zorganizowaliśmy pokaz ekologicznego palenia w tradycyjnych piecach. 40 osób przyszło na Rynek w Niepołomicach, żeby zapoznać się z tak zwaną techniką palenia od góry, która ma zmniejszyć emisję szkodliwych substancji do atmosfery (zobacz więcej tutaj).

Ponadto, pod koniec stycznia, wspólnie z Fundacją Ekologiczną ARKA zorganizowaliśmy dla młodzieży gimnazjalnej i szkół średnich warsztaty „Kochasz dzieci, nie pal śmieci”. Wzięło w nich udział ponad tysiąc uczniów! Tematem spotkań był problem palenia śmieci i niska emisja. Dzięki temu nie tylko wzrosła świadomość uczniów w tej kwestii, ale też poznali sposoby walki o czystsze powietrze (więcej tutaj).

O problemie palenia śmieciami rozmawialiśmy także z burmistrzem Romanem Ptakiem (zobacz wywiad).

Z kolei radny Edward Wnęk podpowiadał jak palić w domowych piecach, żeby było taniej, wygodniej, czyściej, z korzyścią dla siebie i środowiska (zobacz tutaj).

Pod koniec ubiegłego roku do mieszkańców gminy trafiło kilka tysięcy ulotek zachęcających do aktywnego dbania o bezpieczeństwo w okresie jesienno-zimowym. Czyste powietrze, ochrona przed czadem i bezpieczeństwo na drodze – to trzy tematy, które porusza nasza broszura (można ją pobrać tutaj).

Zachęcamy również do pobrania innej ulotki, przygotowanej wspólnie z gminami zrzeszonymi w ramach Metropolii Krakowskiej – kliknij tutaj.

Cieszy też fakt, że problem dostrzegają sami mieszkańcy i podejmują własne inicjatywy. Jedną z nich jest Dron Społeczny, czyli spotkania, podczas których uczestnicy rozmawiają o problemach społecznych w najbliższym otoczeniu, w tym o jakości powietrza i starają się znaleźć najlepsze rozwiązania i podjąć konkretne działania, żeby poprawić sytuację (więcej tutaj).

Pamiętajmy, jakość powietrza, którym oddychamy zależy w dużej mierze od nas samych. Niewłaściwe palenie w piecach może generować dym i duże ilości pyłów, które wdychamy. Prowadzi to do kłopotów zdrowotnych, zaostrzają się objawy chorób przewlekłych, pojawiają się schorzenia układu oddechowego i krążenia.

Nie bądźmy obojętni. Oprócz wysiłków instytucji, czy służb, sami dołóżmy wszelkich starań, żeby zadbać o wspólne dobro.