Zapraszamy na tradycyjne fotograficzne podsumowanie minionego roku, dzięki któremu przypomnimy sobie najważniejsze wydarzenia ostatnich dwunastu miesięcy w Gminie Niepołomice.


Orszak Trzech Króli
W niedzielę, 6 stycznia spotkaliśmy się, by po raz siódmy przejść w Orszaku Trzech Króli, który wyruszył spod kościoła, ulicami miasta przeszło kilkaset osób.

Umowa na obwodnicę Podłęża
We wtorek 15 stycznia podpisano umowę na budowę obwodnicy Podłęża. Dzięki niej powstanie 2,2 km odcinka łączącego zjazd z autostrady z ulicą Kwiatkowskiego w Niepołomickiej Strefie Inwestycyjnej. Wykonawcą inwestycji będzie konsorcjum firm Eurovia Polska S.A. oraz Nowak-Mosty Sp. z o.o. Projekt wart jest 53,4 mln złotych.

Bal Seniora
Ponad pół tysiąca osób bawiło się na 27. Balu Seniora, który odbył się w piątek 18 stycznia w Zamku Królewskim w Niepołomicach. Z uwagi na żałobę narodową nie było ani orkiestry, ani muzyki odtwarzanej przez DJ’a, jak w poprzednich latach. Z głośników płynęła spokojna, nastrojowa muzyka, stanowiąca tło dla rozmów przy stołach.

Gala Sportu
Magdalena Kasprzyk sportowcem roku, Arkadiusz Małek najlepszym trenerem, a koszykarki MTS Ikar drużyną 2018 roku. To były najważniejsze wyróżnienia wręczone podczas VI Niepołomickiej Gali Sportu 5 lutego 2019 roku.

Niepołomice przyjazne inwestorom
7 lutego gmina Niepołomice została wyróżniona tytułem Gmina Przyjazna Inwestorom. Wyróżnienie wręczył Wojewoda Piotr Ćwik podczas uroczystego spotkania przedsiębiorców i przedstawicieli gmin w siedzibie Krakowskiego Parku Technologicznego.

Koncert pamięci Aleksandry Polak
24 lutego Towarzystwo Miłośników Muzyki i Śpiewu im St. Moniuszki w Niepołomicach zorganizowało w Zamku Królewskim koncert „Oleńka” poświęcony pamięci prof. Aleksandry Polak, założycielki i prezes Towarzystwa, która zmarła w listopadzie 2018 roku.

Umowa na rozbudowę szkoły w Zakrzowie
W piątek, 29 marca podpisana została umowa na rozbudowę Szkoły Podstawowej w Zakrzowie. Powstanie tam nowa sala gimnastyczna oraz 5 sal lekcyjnych. Wartość inwestycji przekracza 4,4 mln zł, a środki w całości pochodzą z budżetu Gminy Niepołomice.

Gminne Centrum Sportu w Staniątkach
Stadion klubu LKS Czarni Staniątki zyska nowe oblicze. 5 kwietnia podpisano umowę na przebudowę obiektu.

Umowa na przebudowę MOA
8 kwietnia podpisana została umowa na przebudowę Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach.

XII Targi Wielkanocne
W Niedzielę Palmową na Rynku w Niepołomicach odbyły się XII Targi Wielkanocne. Wydarzenie co roku przyciąga mieszkańców przygotowujących się do świąt wielkanocnych.

Otwarcie Jadłodzielni
Od 16 kwietnia w budynku MGOPS w Niepołomicach można podzielić się artykułami spożywczymi. Otwarto tam jadłodzielnię – miejsce, które ma służyć wymianie żywności.

25-lecie Cantaty
27 kwietnia w Sali akustycznej zamku królewskiego odbył się uroczysty koncert z okazji 25-lecia Chóru Miejskiego Cantata.

Święto konstytucji
3 maja uczciliśmy 228. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

7. Bieg po Puszczy
5 maja w Puszczy Niepołomickiej odbył się 7. Bieg po Puszczy. Mimo deszczu, na starcie zjawiło się ponad pół tysiąca biegaczy i kolarzy. Zawodnicy zmierzyli się na trasie Półmaratonu, Leśnej Dziesiątki, Biegu Drużynowego oraz Wyścigu na 21 km.

Dofinansowanie wymiany pieców
7 maja w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego podpisana została umowa na dofinansowanie drugiego etapu wymiany pieców w gminie Niepołomice. Mamy zagwarantowane środki na kolejne 162 piece.

Odznaczeni za zasługi dla obronności
8 maja w sali portretowej Zamku Królewskiego w Niepołomicach odbyła się uroczystość odznaczenia srebrnymi medalami „Za zasługi dla obronności kraju”.

Nord Napędy otwiera siedzibę w Zakrzowie
Na początku maja jeden z wiodących na świecie producentów technologii napędowej otworzył w Zakrzowie główną siedzibę swojej firmy w Polsce.

Szybka Dycha po raz piąty
128 kolarzy zmierzyło się 19 maja podczas Szybkiej Dychy. Zawody w indywidualnej jeździe na czas rozegrane zostały na Żubrostradzie, popularnej trasie biegnącej przez teren Puszczy Niepołomickiej, już po raz piąty w historii.

RBS Stal zaczyna działalność w Niepołomicach
Pod koniec maja przedsiębiorstwo RBS Stal kompleksowo obsługujące wykonawców inwestycji budowlanych w zakresie dostawy zbrojeń budowlanych rozpoczęło działalność na terenie Niepołomickiej Strefie Inwestycyjnej.

Setne Spotkanie przy Czakramie
31 maja w Zamku Królewskim w Niepołomicach odbyło się jubileuszowe 100. Spotkanie przy Czakramie.

28. Dni Niepołomic
Przez 3 dni maja podczas 28. Dni Niepołomic sporo się działo. Tegoroczny program liczył około 80 punktów. Wyjątkowo dopisała nam też pogoda.

PZZ działa w Podłężu
6 czerwca uroczyście poświęcono Młyn św. Marcina na terenie Polskich Zakładów Zbożowych w Podłężu. To kolejny zakład w Niepołomickiej Strefie Inwestycyjnej, który rozpoczął działalność pod koniec ubiegłego roku.

Super Samorząd 2019
7 czerwca poznaliśmy laureatów nagrody Super Samorząd 2019. Wśród wyróżnionych znalazła się Fundacja Lepsze Niepołomice oraz władze Niepołomic.

Dofinansowanie dla Niepołomickich Błoń
12 czerwca w Warszawie została podpisana umowa na dofinansowanie Niepołomickich Błoń. Dzięki pozyskanym środkom zrewitalizujemy teren o powierzchni ponad 5 ha i stworzymy nowe miejsce do rekreacji i wypoczynku w bliskim sąsiedztwie zamku.

Zakończenie roku NUD
12 czerwca zakończyliśmy kolejny, szósty, rok akademicki Niepołomickiego Uniwersytetu Dziecięcego. Pamiątkowe dyplomy wręczono prawie 300 małym studentom.

Małopolski Wyścig Górski
Zawodowi kolarze nie tylko z najlepszych polskich ekip, ale także z wielu zespołów zagranicznych, wystartowali w sobotę 15 czerwca spod zamku w Niepołomicach w Małopolskim Wyścigu Górskim. Do pokonania mieli 146 km z metą w Nowym Targu.

XI Bieg w Pogoni za Żubrem
30 czerwca ponad tysiąc biegaczy wystartowało w XI Nidec Biegu w Pogoni za Żubrem. Zawodnicy rywalizowali na dystansach 8 i 15 kilometrów.

Nowa karetka
9 lipca Samodzielna Publiczna Stacja Pogotowia Ratunkowego w Niepołomicach wzbogaciła się o nową karetkę – samochód mercedes benz sprinter 319. Nowy pojazd to ambulans sanitarny typu C, wyposażony w specjalistyczny sprzęt do leczenia i transportu pacjentów.

Wakacyjne czwartki na placach zabaw
11 lipca bawiliśmy się w Zabierzowie Bocheńskim podczas wakacyjnego czwartku na placu zabaw. Podczas wakacji zorganizowaliśmy 4 imprezy dla dzieci w Niepołomicach, Podłężu, Suchorabie i Zabierzowie Bocheńskim.

Powrót Króla Władysława
20 lipca całe rodziny bawiły się podczas pikniku „Powrót króla Władysława” pod kopcem Grunwaldzkim. Świętowanie 609. rocznicy bitwy pod Grunwaldem było okazją do połączenia historii z zabawą.

Rodzinny Rajd Rowerowy
Około 560 osób wzięło udział w niepołomickiej edycji Rodzinnych Rajdów Rowerowych. To inicjatywa urzędu marszałkowskiego zachęcająca do aktywnego spędzania czasu w najpiękniejszych miejscach Małopolski.

Na czele rankingu Wspólnoty
W lipcu Wspólnota, pismo o tematyce samorządowej opublikowało ranking bogactwa samorządów. Niepołomice okazały się liderem w województwie małopolskim.

Otwarcie PSZOK-a
W środę 31 lipca oficjalnie otwarto Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Nowoczesne miejsce w Podłężu zastąpi tymczasowe, które funkcjonowało przy ulicy Wodnej w Niepołomicach.

Maraton w Puszczy Niepołomickiej
4 sierpnia odbył się pierwszy w historii Maraton po Puszczy Niepołomickiej. Biegiem towarzyszącym była Siódemka po Puszczy. Na obu dystansach rywalizowało w sumie 195 osób.

Wieczór z Księżycem
11 sierpnia wspólnie z Młodzieżowym Obserwatorium Astronomicznym, w ramach obchodów 50. rocznicy pierwszego lądowania człowieka na Księżycu, zorganizowaliśmy Wieczór z Księżycem! Dla niepołomiczan na Rynku zorganizowaliśmy kino letnie.

Letnia Wymiana Książek
Blisko 1700 książek wymieniliśmy 11 sierpnia podczas Letniej Wymiany Książek w Parku Miejskim w Niepołomicach. Wydarzeniu, jak zwykle, towarzyszyły warsztaty i atrakcje dla najmłodszych czytelników.

Ziołomania
15 sierpnia na zamkowym Podegrodziu odbyła się Ziołomania. Już po raz czwarty, więc można powiedzieć, że tradycyjnie.

Bagatela na dziedzińcu
15 sierpnia aktorzy teatru Bagatela dwukrotnie zaprezentowali spektakl Testosteron.

Grill u burmistrza
Już po raz szósty w ostatni pełny weekend sierpnia żegnaliśmy wakacje podczas Grilla u burmistrza.

Pamięci ofiar
We wtorek 27 sierpnia, w 77. rocznicę mordu na ponad 700 Polakach pochodzenia żydowskiego, w Puszczy Niepołomickiej przy pomniku na Kozich Górkach odbyła się uroczystość upamiętniająca ofiary.

Rozpoczęcie budowy oczyszczalni
Pod koniec wakacji rozpoczęła się budowa oczyszczalni ścieków Podłęże – Zachód zlokalizowanej na obszarze Niepołomickiej Strefy Inwestycyjnej. Obiekt będzie docelowo oczyszczał ścieki ze wszystkich miejscowości w zachodniej części gminy.

Gminne Dożynki
W sobotę 31 sierpnia w Niepołomicach-Podgrabiu świętowaliśmy zakończenie tegorocznych zbiorów podczas tradycyjnych Gminnych Dożynek.

80. rocznica wybuchu II wojny światowej
W niedzielę 1 września 2019 r. obchodziliśmy 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Nowa-stara szkoła przy Szkolnej
Z początkiem września na ulicę Szkolną w Niepołomicach wróciła (po likwidacji gimnazjum) szkoła podstawowa. Przy szkole powstał piękny kompleks wielofunkcyjnych boisk sportowych.

Małopolska Pamięta
Blisko 500 tys. złotych trafiło do jednostek samorządu terytorialnego ratujących lokalne miejsca pamięci narodowej i martyrologii. To wynik konkursu dotacyjnego „Małopolska Pamięta” rozstrzygniętego na początku września w ramach budżetu województwa małopolskiego. 16 800 zł dofinansowania na odnowienie miejsc pamięci otrzymała Gmina Niepołomice.

4Rest Run
15 września już po raz piąty w Puszczy Niepołomickiej odbył się 4Rest Run. To wyjątkowy bieg, w którym rywalizują zespoły 4-osobowe, a na wynik składa się suma czasów poszczególnych członków ekipy.

Przekazanie czeku na chodnik w Ochmanowie
23 września wiceburmistrz Adam Twardowski odebrał w Starostwie Powiatowym w Wieliczce symboliczny czek na dofinansowanie budowy chodnika w Ochmanowie.

O zrównoważonym transporcie
Od 16 do 22 września po raz piąty zorganizowaliśmy w Niepołomicach Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu.

3. miejsce w Rankingu Gmin Małopolski
We wrześniu poznaliśmy wyniki 10. edycji Rankingu Gmin Małopolski. Gmina Niepołomice uplasowała się na 3 miejscu. Wyprzedziły nas tylko Zakopane i Wielka Wieś.

Z Legią w Pucharze Polski
25 września Puszcza Niepołomice podjęła na Stadionie Miejskim w Niepołomicach wicemistrza Polski, Legię Warszawa. Spotkanie zakończyło się porażką Żubrów, które pożegnały się w ten sposób z pucharem Polski.

Dzień Seniora
26 września już po raz 21. seniorzy zrzeszeni w niepołomickim oddziale Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów spotkali się z okazji Dnia Seniora.

Oczyszczacze do przedszkoli
Pod koniec września 43 oczyszczacze powietrza trafiły do wszystkich przedszkoli i żłobków na terenie naszej gminy. Środki na ich zakup zebraliśmy podczas Dni Niepołomic. Dorzucił się więc każdy, kto kupił cegiełkę podczas święta naszego miasta.

Pola Chwały
Ostatni weekend września to tradycyjnie czas Pól Chwały. Jak co roku były głośne i malownicze. Wystrzały, eksplozje, ale i muzykę dworską słychać było w całym centrum Niepołomic, a do tego można było zobaczyć całe spektrum żołnierskich oddziałów od starożytności do czasów współczesnych

Wyścig Tomasza Marczyńskiego
Tomasz Marczyński w peletonie, trudne warunki atmosferyczne i kraksa na finiszu. 5 października kolarze rywalizujący w Puszczy Niepołomickiej mogli się poczuć jak podczas największych światowych klasyków.

Nowe boisko w Podgrabiu
W październiku przy Szkole Podstawowej w Niepołomicach-Podgrabiu oddano do użytkowania nowe, wielofunkcyjne boisko sportowe, w miejscu starego, asfaltowego.

Pierwsza Dama w Ostoi
8 października odbyło się kameralne spotkanie Pierwszej Damy Agaty Kornhauser-Dudy z osobami chorymi na stwardnienie rozsiane oraz opiekunami w Ośrodku Rehabilitacyjno-Leczniczym Ostoja w Woli Batorskiej koło Niepołomic.

Rozbudowa Nideca
Nidec Motors & Actuators – japońska firma z branży motoryzacyjnej działająca w Niepołomickiej Strefie Inwestycyjnej – zainwestuje kolejne 165 mln zł w rozbudowę i zwiększenie mocy produkcyjnych zakładu w naszym mieście.

Vigonovo – nowe miasto partnerskie
Od 18 października włoskie Vigonovo jest naszym nowym miastem partnerskim. Umowę partnerską podpisali w Zamku Królewskim burmistrz Niepołomic Roman Ptak i wiceburmistrz Vigonovo Susanna Michieli.

Chodnik z Ochmanowa do Zakrzowa
Pod koniec października dobiegła końca przebudowa drogi i budowa chodnika w Ochmanowie. Przedsięwzięcie obejmowało modernizację drogi gminnej polegającą na budowie chodnika i kanalizacji oraz wykonanie nowej nawierzchni asfaltowej na odcinku od Oknoplastu w Ochmanowie aż do Szkoły Podstawowej w Zakrzowie – na długości około 1570 m.

Jerzy Stuhr w zamku
25 października podczas Salonu Czwartkowego Akademii Dobrych Manier gościł Jerzy Stuhr. Sala akustyczna Zamku Królewskiego pękała w szwach.

Bieg z wąsem
27 października w Puszczy Niepołomickiej odbył się 5-kilometrowy Bieg z Wąsem. Zabawa została zorganizowana w ramach akcji Movember Polska.

Nowe drzewa przy Kruczej
W sobotę 9 listopada mieszkańcy Jazów zasadzili drzewa w parku przy ul. Kruczej.

Święto Niepodległości
11 listopada spotkaliśmy się w Niepołomicach, by wspólnie uczcić Narodowe Święto Niepodległości – w 101. rocznicę jej odzyskania.

Koncert jazzowy na 11 listopada
Wieczór 11 listopada upłynął nam w jazzowym klimacie. W Zamku Królewskim – podświetlonym tego dnia na biało-czerwono – wystąpił zespół RGG. Koncert był kontynuacją projektu Jazz z Wami, czyli koncertów jazzowych organizowanych w naszym mieście już kilkukrotnie z okazji Dnia Niepodległości.

Nagroda za projekt szkoły na Jazach
Autor projektu Społecznej Szkoły Podstawowej im. Lady Sue Ryder w Niepołomicach otrzymał główną nagrodę 4 Buidings Awards za projekt Szkoły Podstawowej w Niepołmiach-Jazach. Wyróżnienia wręczono 15 listopada w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Spotkanie z Szymonem Hołownią
We wtorkowy wieczór 19 listopada 2019 r. w niepołomickiej bibliotece, odbyło się spotkanie autorskie z Szymonem Hołownią. To jedno z wielu spotkań organizowanych w Bibliotece Publicznej z autorami książek.

Nowe klasy ZSiOŚJPII
Pomieszczenia dawnej siedziby ARiMR zostały zaadaptowane na potrzeby uczniów Zespołu Szkół im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Niepołomicach.

130 lat szkoły w Woli Zabierzowskiej
28 listopada społeczność Szkoły Podstawowej w Woli Zabierzowskiej świętowała 130-lecie istnienia placówki.

Spotkanie z Mikołajem
6 grudnia odbyło się tradycyjne spotkanie z Mikołajem na dziedzińcu zamkowym w Niepołomicach. Z naszego zaproszenia skorzystało niemal 1000 dzieci.

Jest lodowisko
8 grudnia otwarliśmy lodowisko w Niepołomicach. To inicjatywa mieszkańców zrealizowana w ramach Budżetu Obywatelskiego.

Krystian Zieliński z kompetencjami burmistrza
17 grudnia 2019 roku Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki wyznaczył do wykonywania zadań i kompetencji Burmistrza Miasta i Gminy Niepołomice Krystiana Zielińskiego.

130 lat szkoły w Staniątkach
18 grudnia społeczność staniąteckiej szkoły podstawowej świętowała jubileusz 130-lecia. W uroczystościach wzięli udział uczniowie, nauczyciele zaproszeni goście z kuratorium i placówek oświatowych, władze samorządowe i emerytowani pracownicy szkoły.

Nowy samochód strażaków ze Staniątek
W sobotę 21 grudnia podczas strażackiego opłatka druhowie ze Staniątek otrzymali nowoczesny wóz bojowy.

Jedziemy bez wahadła na 964
Pod koniec grudnia zniesiono ruch wahadłowy na drodze wojewódzkiej 964 w Podłężu i możemy już przejechać przez dwa nowo wybudowane ronda przy budowanym zjeździe z autostrady A4.