Szanowni Państwo,

1) Po przerwie spowodowanej obostrzeniami związanymi z koronawirusem, dziś swoje drzwi otwarły dla Państwa Muzeum Fonografii oraz Biblioteki: w Niepołomicach, Zabierzowie Bocheńskim i Staniątkach. Wciąż obowiązują szczególne zasady bezpieczeństwa, zwłaszcza w bibliotekach, ale jest to kolejny krok w stronę normalizacji.
2) Od poniedziałku działać będzie kasa w budynku urzędu miasta przy Placu Zwycięstwa 13. Petentów pragnących uiścić gotówką opłaty prosimy o wejście do magistratu tylnymi drzwiami , które prowadzą prosto pod okienko kasowe. Prosimy nie wchodzić drzwiami bocznymi od strony kwiaciarni (podjazdu).
3) Wiele miast publikuje informacje o zmniejszających się wpływach podatkowych. W przypadku gminy Niepołomice nie zauważyliśmy zmian w wysokości wpływów z PIT i CIT w porównaniu z wcześniejszymi miesiącami. Dane za maj będziemy znali dopiero po 7 czerwca. Jednak trudności gospodarcze na pewno odbiją się na kondycji finansów publicznych.
4) Przyglądamy się dokładnie wszystkim wydatkom publicznym. Teraz nie planujemy zrezygnować z inwestycji, na które mamy podpisane umowy z wykonawcami. Chcemy realizować zadania, na które otrzymaliśmy dofinansowanie zewnętrzne i które są niezbędne dla społeczeństwa oraz korzystne dla rozwoju gospodarczego gminy. Natomiast inwestycje będące jedynie w planach np. realizacja programu Rewitalizacji Gminy, zostały przesunięte w czasie ze względu na Covid-19.
5) W maju tradycyjnie ruszaliśmy z wydarzeniami kulturalnymi i sportowymi. Część imprez już się nie odbyła z powodu wprowadzenia obostrzeń sanitarnych, ale planujemy je zorganizować w innych terminach. Analizujemy raz jeszcze budżety przeniesionych wydarzeń, aby z nich nie rezygnować jednocześnie oszczędnie gospodarując finansami.
6) Wciąż niestety obowiązują ustawowe rygory sanitarne wynikające z epidemii. Liczba zarażonych w całym kraju utrzymuje się na poziomie około 10 tysięcy osób. Zgodnie z danymi podawanymi przez Starostwo Powiatowe w Wieliczce liczba zarażonych na terenie gminy Niepołomice wynosi 55 osób (raport dzienny na stronie Starostwa Powiatowego) . Jednak liczba ta nie jest pomniejszana o ozdrowieńców co oznacza, że w rzeczywistości chorych jest zdecydowanie mniej.
7) Od dzisiaj, przynajmniej do 25 maja, droga powiatowa w Brzegach będzie wyłączona z ruchu na odcinku od szkoły w Grabiu do mostu na rzece Serafa. Objazd prowadzi przez Węgrzce Wielkie.

Krystian Zieliński
Pełniący funkcję burmistrza miasta i gminy Niepołomice