Szanowni Państwo,

  • za nami pierwszy tydzień po wakacjach. W gminie Niepołomice, po półrocznej przerwie do szkół wrócili uczniowie, a do przedszkoli nasi najmłodsi mieszkańcy. Łącznie to około 5 tysięcy młodych ludzi. Wyczekiwany powrót jest jednak obwarowany zasadami bezpieczeństwa dotyczącymi głównie swobody w poruszaniu się po budynkach szkolnych i obowiązkowym noszeniem maseczek.
  • Nadal w rygorze sanitarnym działa Urząd Miasta. Dziękujemy za zrozumienie sytuacji i stosowanie się do nowych zasad, pomyślanych przecież głównie z myślą o Państwa bezpieczeństwie.
  • Za nami Dni Niepołomic. Wydarzenia odbywały się w przez prawie cały sierpień, w różnych miejscach miasta. Z uwagi na bezpieczeństwo osób występujących oraz widzów musieliśmy zrezygnować z wielu tradycyjnych punktów programu, głównie związanych z dużymi koncertami oraz występami dzieci. A pomimo to chętnie uczestniczyliście Państwo w przygotowanych wydarzeniach, a my mądrzejsi o te doświadczenia zastanowimy się, jak święto miasta powinno wyglądać w kolejnym roku.
  • Z uwagi na bezpieczeństwo epidemiologiczne nie odbędą się Pola Chwały. Impreza, na którą wielu z Państwa czekało, tradycyjnie odbywa się w ostatni weekend września. Po długiej analizie uznaliśmy, że nie jesteśmy w stanie zapewnić bezpieczeństwa ponad 400 rekonstruktorom oraz tysiącom widzów wydarzenia odbywającego się nie tylko na świeżym powietrzu, ale niemal we wszystkich salach zamkowych. Jesteśmy w stałym kontakcie z organizatorem i wierzmy, że w 2021 roku epidemia będzie już tylko niemiłym wspomnieniem i zorganizujemy jubileuszową, 15. edycję tego wydarzenia.
  • Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej, radni przyjęli zaproponowaną przeze mnie uchwałę wprowadzającą regulamin korzystania z Ogrodów Królowej Bony. Oznacza to, że ten piękny teren w sercu miasta będzie dla Was ponownie otwarty! Regulamin wprowadza zasady związane z utrzymaniem czystości i bezpieczeństwa dla osób przebywających w ogrodach oraz przewiduje zamykanie tego terenu na noc.
  • Trwają prace wykończeniowe, podpięcie prądu oraz ‘papierologia’ niezbędne do otrzymania pozwolenia na użytkowanie placu park&ride Podłęże-Północ. Obecnie szacujemy, że parking zostanie uruchomiony w połowie września. W przyszłym tygodniu powinniśmy tez mieć decyzję zezwolenia na realizację inwestycji drogowej na obwodnicę Podłęża.
  • Zakończyliśmy akcję odkomarzania gminy. Polegała ona na oprysku 46 kilometrów rowów środkiem przyjaznym środowisku, ale nieszczególnie przyjaznym larwom komarów.  Pamiętajmy też o naszych sojusznikach w walce z komarami, czyli ich naturalnych wrogach: jerzykach, jaskółkach czy… nietoperzach. Patrzmy na te gatunki życzliwym okiem. Każdy jerzyk potrafi zjeść dziennie kilkanaście tysięcy komarów, a jaskółka – czterech tysięcy.
  • I na koniec chyba najlepsza informacja: 1 września na konto gminy Niepołomice wpłynęła niebagatelna kwota 6.383.627 zł z Funduszu Inwestycji Samorządowych. To rządowy program wsparcia lokalnych inwestycji zwany Tarczą dla Samorządów. Symboliczną promesę uzyskania tych środków samorządowcy otrzymali pod koniec czerwca. Teraz pieniądze fizycznie znalazły się na naszych kontach, a gminy będą mogły z nich sfinansować inwestycje ważne dla mieszkańców. I od razu chcę zapowiedzieć pierwszą z nich: dzieci (oraz rodzice) doczekają się gruntownej przebudowy placu zabaw przy Parku Miejskim w Niepołomicach. To miejsce lubiane przez najmłodszych jest już mocno nadgryzione zębem czasu. Niektóre zabawki zostały z powodów bezpieczeństwa zdemontowane. Wspólnie z Państwem zaprojektujemy nowy plac i jak wszystko pójdzie zgodnie z planem, oddamy go do użytku na dzień dziecka w 2021 roku!

Krystian Zieliński
pełniący funkcję burmistrza miasta i gminy Niepołomice