Szanowni Państwo,

na początku gorąca prośba: apeluję o stosowanie się do zaleceń sanitarno-higienicznych związanych z przeciwdziałaniem COVID-19. Ostatnio w powiecie wielickim występuje tendencja wzrostowa zakażeń: 16 lipca odnotowano 131 przypadków, 20 lipca – 133, 21 lipca – 134, 23 lipca – 138. Dziś doszedł kolejny nowy przypadek zakażenia. Proszę o używanie maseczek i zachowanie bezpiecznej odległości w przestrzeniach publicznych.

Miejski Klub Sportowy Puszcza Niepołomice notuje świetne wyniki sportowe. Nie chcę zapeszać, ale z niecierpliwością oczekuję na dzisiejszy mecz z Radomiakiem i ostateczne wyniki ligowe. Na chwilę obecną klub nie musi się martwić o spełnienie warunków licencyjnych związanych z wykonaniem podgrzewanej murawy. Inwestycję polegającą na wykonaniu elektrycznego systemu podgrzewania Gmina Niepołomice planuje wykonać przed rozpoczęciem sezonu 2021/22. Jest to data zgodna z zaleceniami Polskiego Związku Piłki Nożnej, który wyznaczył termin zakończenia prac na październik 2021 r.

Pozostając w tematach sportowych chcę poinformować, że budowa Centrum Sportu w Staniątkach przebiega zgodnie z przyjętym harmonogramem. Pełnowymiarowe boisko ze sztuczną nawierzchnią wreszcie się „zazieleniło”. W mijającym tygodniu trwały prace polegające na montażu i zasypywaniu trawy piaskiem kwarcowym i granulatem EPDM. W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, betonowe obrzeża zaprojektowane przez Autorską Pracownię Architektoniczną, a których konieczność zabezpieczenia sygnalizowali uczestnicy przetargu, zostaną pokryte bezpiecznymi nakładkami. Takie nakładki sprawdziły się już na boisku do piłki plażowej na Marudach.

Skoro mowa o inwestycjach, to z przyjemnością informuję, że 23 lipca Powiatowy Inspektor Państwowej Inspekcji Sanitarnej dokonał odbioru branżowego w rozbudowanej części Szkoły Podstawowej w Zakrzowie. Odbiór końcowy planowany jest w następnym miesiącu, zatem dzieci rozpoczną rok szkolny w przestronnej, nowej części szkoły. Czekają na nie min.: nowa sala gimnastyczna z boiskami, przylegający do sali gimnastycznej węzeł sanitarny z szatniami i nowa sala komputerowa. W sumie szkoła powiększy się o 1000 metrów kwadratowych.

Natomiast stara sala gimnastyczna o powierzchni 156 m2 zostanie zaadaptowana do potrzeb przedszkolaków. Powracam do pomysłu, porzuconego przez mojego poprzednika, aby starą salę gimnastyczną przystosować dla maluchów, gdyż mamy ich coraz więcej – w roku szkolnym 2020/21 w samym Zakrzowie jest 83 przedszkolaków. Pozwoli to zwolnić Dom Kultury w Ochmanowie od użyczania lokalu na potrzeby dzieci z Zakrzowa. W celu dostosowania budynku Szkoły Podstawowej do wymogów związanych z prowadzeniem takiej placówki, zostanie przebudowana także klatka schodowa (wyjście ewakuacyjne). Koszt dostosowania budynku do potrzeb przedszkola szacuje się na ok. 400.000 zł.

Wczoraj Powiatowy Inspektor Państwowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Wieliczce wydał decyzję, w której stwierdził brak przydatności do spożycia przez ludzi wody w Wodociągu Publicznym Wieliczka, w związku ze skażeniem wody bakterią Coli. Na terenie Miasta i Gminy Niepołomice nie ma takiego zagrożenia ze względu na to, iż korzystamy z wody dostarczanej przez spółkę Wodociągi Niepołomice.

Krystian Zieliński
Pełniący funkcję burmistrza miasta i gminy Niepołomice