Miniony tydzień upłynął pod znakiem dwóch ważnych wydarzeń, na których chcę się skupić w dzisiejszym podsumowaniu. Choć to oczywiście nie wszystko…

Przede wszystkim: od poniedziałku, 22 czerwca, możemy jeździć nowym zjazdem z autostrady A4. Relacja z samego otwarcia oraz artykuł, w którym dziękuję osobom zaangażowanym w jego powstanie są dostępne na stronie internetowej. Teraz chciałbym podsumować co ta inwestycja oznacza w praktyce.

Zjazd z autostrady to przede wszystkim oszczędność czasu, paliwa i środowiska naturalnego. Tysiące osób pokonuje codziennie trasę do i z Niepołomic. A dzięki tej inwestycji, przykładowo jadąc autostradą z centrum Niepołomic na krakowski rynek, oszczędzamy 10 km i 7 minut w jedną stronę. To mniej spalonego paliwa, wyemitowanych zanieczyszczeń, mniejsze zużycie samochodów czy wreszcie… więcej czasu dla siebie i dla rodziny.  

Zjazd to też ułatwienie dla prowadzenia biznesu. A w momencie uzupełnienia go o obwodnicę Podłęża, bezpośrednio łączącą wschodnie rondo z Niepołomicką Strefą Inwestycyjną, otwarte zostaną kolejne obszary inwestycyjne, a już działające firmy będą miały ułatwiony dojazd, a zatem i działalność. W dobie niepewności w gospodarce, każde działanie wspierające biznes jest istotne. Bo gospodarka to podstawa rozwoju samorządu oraz praca dla mieszkańców.

Ale to nie koniec inwestycji. Dzięki rządowej Tarczy Antykryzysowej dla Samorządów do budżetu miasta i gminy Niepołomice wpłynie niemal 6,5 mln złotych! Środki mają z jednej strony pobudzić lokalną gospodarkę, a z drugiej przyczynić się do realizacji ważnych inwestycji. Dzięki tym środkom będą mogły nawet być zrealizowane zadania stosunkowo niewielkie, ale mające znaczący wpływ na jakość życia i bezpieczeństwo mieszkańców. Propozycje konkretnych projektów mamy zgłosić już 1 sierpnia.

W minionym tygodniu miałem okazję spotkać się z sołtysami i radami sołeckimi w Chobocie, Staniątkach i Zakrzowcu. Poznałem ich problemy i wyjątkową specyfikę każdej z tych miejscowości. W najbliższym czasie postaram się odwiedzić każde sołectwo i każdą dzielnicę, by poznać najpilniejsze inwestycje. Wsparcie które otrzymaliśmy jako Miasto i Gmina Niepołomice będzie skierowane właśnie na realizację oczekiwanych przez Państwa  chodników, utwardzenie czy asfaltowanie dróg, rozbudowę oświetlenia ulicznego… Słowem: na zadania realizowane w najbliższym Państwa sąsiedztwie.

Krystian Zieliński
Pełniący funkcję burmistrza miasta i gminy Niepołomice