Od 17 do 21 sierpnia Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Niepołomickiej zorganizowało półkolonię dla dzieci z terenu miasta i gminy Niepołomice, na którą uzyskało dofinansowanie z gminy. Zajęcia plastyczne prowadzone były w Niepołomickim Domu Kultury Seniora, zajęcia sportowe w sali dawnego kina Bajka oraz w plenerze. Prowadziło je siedmioro wychowawców z uprawnieniami pedagogicznymi lub instruktorskimi.

Dzieci poznawały historię Niepołomic podczas questu oraz ciekawostki przyrodnicze w najbliższym otoczeniu. W tym celu udaliśmy się do Izby Leśnej prowadzonej przez Nadleśnictwo Niepołomice, gdzie leśniczy Michał Wieciech opowiadał o ciekawostkach i tajemnicach Puszczy Niepołomickiej.

Duże zainteresowanie wzbudził spacer do Klubu Jazdy Konnej Pod Żubrem i spotkanie z Tadeuszem Czajką, który o koniach wie prawie wszystko. Podczas oprowadzania po krytej hali treningowej, boksach dla koni, padoku i hipodromie opowiadał ciekawostki i anegdotki z życia miłośników jeździectwa.

W chacie na Podegrodziu odbyły się warsztaty zielarskie prowadzone przez Urszulę Ptasińską-Wardygę, poprzedzone zbieraniem ziół z łąk okalających Zamek Królewski. Każde dziecko zabrało do domu rozsadę, np. mięty, do posadzenia w ogródku lub doniczce.

Zajęcia rekreacyjno-ruchowe odbywały się na placach zabaw i plenerowej siłowni przy Szkole Podstawowej nr 1. Codziennie w byłej sali kina Bajka prowadzony był trening ping-ponga, zakończony turniejem z nagrodami. Okazało się, że ta forma aktywności ma wielu zwolenników, podobnie jak popularne “piłkarzyki”, w które grano w Niepołomickim Domu Kultury.

Dużą aktywność dzieci wykazały podczas codziennych zajęć plastycznych, prowadzonych przez znane w niepołomickim środowisku artystycznym panie, Małgorzatę Klimę i Helenę Osikowicz. Swoje dzieła dzieci mogły zabrać do domu, część została przekazana na wystawę do Niepołomickiego Domu Kultury.

Wszystkie zajęcia prowadzone były z zachowaniem warunków uwzględniających wymogi reżimu sanitarnego związanego z zagrożeniem epidemiologicznym COVID-19 i aktualnymi zaleceniami ogłaszanymi przez ministra zdrowia i sanepid. Przed każdymi zajęciami była mierzona zdalnie temperatura dzieci, pomieszczenia były codziennie dezynfekowane, noszono maseczki, gdy nie można było zachować dystansu fizycznego itp.

Dzieci w trakcie zajęć otrzymywały dwa posiłki – drugie śniadanie i obiad.

Zarówno dzieci jak i ich rodzice bardzo pozytywnie oceniły inicjatywę i zrealizowany program półkolonii. Zapraszamy za rok, a może wcześniej, np. w ferie zimowe, do przeżycia kolejnej przygody w naszych pięknych Niepołomicach.

Składam serdeczne podziękowania wychowawcom za przeprowadzenie atrakcyjnego programu, księdzu proboszczowi Stanisławowi Mice za nieodpłatne udostępnienie byłej sali kina Bajka na przedpołudniowe zajęcia i Panu Pawłowi Pawłowskiemu za pomoc w przygotowaniu wniosku o dotację.

Mieczysław Janusz Jagła, Kierownik półkolonii

Wydarzenie współfinansowane ze środków Urzędu Miasta i Gminy w Niepołomicach.