Dodano dn.: 05.07.2023

Piłkarze Miejskiego Klubu Sportowego Puszcza Niepołomice awansowali do PKO BP Ekstraklasy. To wielki sukces sportowy, na który wspólnie pracowaliśmy przez wiele lat i którego wszyscy jesteśmy częścią!

Miasto od zawsze wspiera działania klubu, inwestuje w rozwój infrastruktury sportowej czy pomaga organizacyjnie. Będzie tak się działo nadal, bo działalność klubu przynosi dla miasta i gminy Niepołomice korzyści wizerunkowe, wpływa na rozwój sportu oraz buduje tożsamość mieszkańców i dumę z miejsca, w którym żyjemy.

Choć to wsparcie dla klubu jest kluczowe, to w całości wydatków miasta stanowi trochę ponad procent budżetu. Jego wysokość nigdy nie wykroczyła poza bezpieczne ramy i nie zagrażała realizacji kluczowych zadań samorządu. I tak pozostanie. Będziemy wspierać MKS Puszcza
Niepołomice na podobnym jak dotychczas poziomie. Awans do Ekstraklasy nie wpłynie na znaczący wzrost wydatków z budżetu gminy.

Organizacja klubu

W klubie i w spółce Niepołomicki Sport S.A. pracuje prawdopodobnie najmniej osób spośród wszystkich klubów ekstraklasy. W niejednym zespole sam dział marketingu zatrudnia więcej osób niż u nas cały klub. A warto pamiętać, że oprócz utrzymania drużyn piłkarskich spółka zarządza innymi obiektami sportowymi oraz organizuje zawody dla dzieci i młodzieży.

Inwestycje miejskie
Gmina finansowała i przeprowadziła budowę Stadionu Miejskiego czy obiektu w Staniątkach. Stanowią one własność miasta, a nie klubu, podobnie jak obiekty, na których swoje mecze rozgrywa Wisła Kraków czy Cracovia. Będziemy budować obiekty sportowe przy Niepołomickich Błoniach. W przypadku każdej inwestycji staramy się pozyskać dodatkowe środki na jej realizację. Ale te obiekty i tak powinny powstać bez względu na wyniki Puszczy w rozgrywkach. Dobra postawa piłkarzy tylko ułatwia starania o dodatkowe środki.

Rozwój dzieci i młodzieży

Klub stawia na szkolenie młodzieży. Akademia MKS Puszcza Niepołomice w 2022 roku otrzymała złotą gwiazdkę PZPN. To dowód
na najwyższą jakość pracy z młodzieżą i… źródło dodatkowych wpływów do kasy klubu ze Związku i Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Jednym ze źródeł utrzymania klubu są transfery wychowanków. A praca z młodzieżą daje pozytywne efekty w postaci lepszej formy fizycznej, poprawy zdrowia i samopoczucia naszych dzieci.

Budowanie tożsamości
Klub odgrywa istotną rolę w budowaniu lokalnej tożsamości i stanowi powód do dumy dla mieszkańców. Niepołomice są domem dla 16 tysięcy osób. Chcemy, aby Niepołomice nie były tylko sypialnią, ale by mieszkańcy utożsamiali się z miastem i żyli jego sprawami. Udaje się to osiągnąć między innym dzięki sukcesom klubu.

Awans do Ekstraklasy świętowali zarówno żyjący w Niepołomicach od lat, jak i ci, którzy wprowadzili się tu stosunkowo niedawno. Dzięki sukcesom klubu i kulturalnemu dopingowi, na trybunach zasiadają całe rodziny. Dzieci zapisują się na zajęcia sportowe, a rodzice poznają sąsiadów i nawiązują nowe znajomości. To bezcenna wartość.

Sukces rodzi koszty, ale i daje możliwości
Utrzymanie klubu w przyszłym roku będzie droższe. W związku z awansem do Ekstraklasy zwiększają się wymagania płacowe części zawodników i sztabu. Trzeba wypłacić nagrodę za awans. Ale niektóre wydatki i tak by wzrosły, bez względu na klasę rozgrywkową: rośnie płaca minimalna czy ceny energii.

Jednak gra w I lidze generuje podobne koszty jak w Ekstraklasie – wyjazdy na mecze, hotele, wyżywienie będą na dotychczasowym poziomie. Jednocześnie kluby mogą liczyć na środki z Ekstraklasy i to w wysokości nawet 8 milionów złotych rocznie!

Składają się na nie opłaty za prawa do transmisji meczów, dlatego tak istotne jest, aby jak najszybciej dostosować obiekt w Niepołomicach do wymogów producentów relacji telewizyjnych.

Klub sam wywalczył awans i sam zarobi na grę w Ekstraklasie

Tam gdzie pojawiają się transmisje, są też i sponsorzy. Już dziś widzimy, że zmienia się ton rozmów z firmami na znacznie korzystniejszy dla klubu. Miasto będzie wspierać swój klub, ale nie kosztem innych wydatków. Naszym priorytetem pozostaje finansowanie edukacji, budowanie warunków dla biznesu oraz bezpieczeństwo i komfort życia mieszkańców.

Nie zabraknie pieniędzy na inne zespoły sportowe, na organizacje pozarządowe, czy utrzymanie publicznych instytucji.

Cieszmy się z awansu!

Przed nami ultraciekawy rok. Mało które miasto ma możliwość oglądania swojego klubu w Ekstraklasie. Wspierajmy nasz zespół, chodząc na mecze i zagrzewając ich do niełatwej walki. Trzymajmy kciuki, żeby zgodnie z zapowiedziami trenera Tomasza Tułacza, Puszcza nie była tylko
gościem w Ekstraklasie!

Piłkarze Miejskiego Klubu Sportowego Puszcza Niepołomice awansowali do PKO BP Ekstraklasy. To wielki sukces sportowy, na który wspólnie pracowaliśmy przez wiele lat i którego wszyscy jesteśmy częścią!

Roman Ptak
Burmistrz Miasta i Gminy Niepołomice