Przez wiele lat Niepołomice były połączone linią kolejową z Krakowem. Kolej zwana ‘Niepołomką’ stanowiła okno na świat dla wielu mieszkańców korzystających z niej w drodze do szkoły czy pracy. Dziś jest szansa na uruchomienie podobnego połączenia kolejowego, oczywiście w całkiem nowej szacie technologicznej!

Dawna Niepołomka

Przez dziesięciolecia Niepołomka stanowiła trzon komunikacji pomiędzy Niepołomicami, a Krakowem. Z czasem jej znaczenie malało. Nie wytrzymywała konkurencji z transportem samochodowym, busowym i autobusowym. Dziś mijają dwie dekady od kiedy do Niepołomic przyjechał ostatni pociąg. Pięć lat później linia została rozebrana, a na jej trasie powstała droga prowadząca do terenów inwestycyjnych, na których dziś znajduje się kilkadziesiąt zakładów pracy.

Podróżowanie obecnie

Badania pokazały, że 44% osób zatrudnionych w Niepołomickiej Strefie Inwestycyjnej dojeżdża do pracy z Krakowa. Spośród nich ponad 82% korzysta z samochodów osobowych. To generuje ruch na ulicach i nie pozostaje bez znaczenia dla środowiska w którym żyją Mieszkańcy naszej gminy. Dlatego już kilka lat temu wskazywano na konieczność uruchomienia alternatywnych form komunikacji, z naciskiem na połączenia kolejowe.

Aby to umożliwić trwa modernizacja linii kolejowej pomiędzy Krakowem, a Niepołomicami. Powstają dodatkowe tory kolejowe, nowy most na Wiśle w Krakowie, nowe przystanki. Inwestycja, choć opóźniona, ma być realizowana do 2021 roku. Równocześnie jako gmina budujemy system Park&Ride, umożliwiający przesiadki czy to na komunikację autobusową czy właśnie kolejową. Pierwszy parking przy dworcu w Podłężu powinien być oddany do użytku na przełomie sierpnia i września bieżącego roku. Dzięki temu będziemy mogli wygodnie podróżować korzystając z Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej.

Trwają też prace przy rozpoczęciu innej, dużej inwestycji kolejowej: budowy nowej linii kolejowej Podłęże – Piekiełko. Zgodnie z najnowszymi planami przedsięwzięcie ma być gotowe w 2027 roku. Inwestycja zakłada wybudowanie 58,5 km nowej linii kolejowej rozpoczynającej się w Podłężu i skierowanej na południe, do Mszany Dolnej.

Kolej+

Zupełnie nowym pomysłem jest inicjatywa władz samorządowych województwa małopolskiego, aby korzystając z rządowego programu Kolej+ zbudować nowe połączenia kolejowe pomiędzy Krakowem a Olkuszem, Myślenicami i właśnie Niepołomicami!

Pomysł zakłada budowę linii kolejowej wzdłuż Wisły po wale przeciwpowodziowym, która łączyłaby się z linią kolejową w okolicach mostu żelaznego. Ciekawostką jest, że włączenie nastąpiłoby po dwóch stronach rzeki – południowej i północnej, w zależności od kierunku jazdy. Dzięki temu obsłużone byłyby połączenia zarówno w stronę Krakowa, jak i Tarnowa.

Długość odcinka nowej linii kolejowej liczyłaby około czterech kilometrów. Dzięki temu długość trasy pomiędzy Niepołomicami, a dworcem Kraków Główny wynosiłaby 23 kilometry, a czas przejazdu oscylowałby w granicach nawet 17 minut. Do Tarnowa zaś moglibyśmy się dostać w niepełna godzinę.

Niebagatelne znaczenie w projekcie ma fakt finansowania go w 85% przez skarb państwa. Pozostałe 15% leżałby po stronie samorządów. Koszt przedsięwzięcia szacowany na 80-100 milionów złotych jest całkowicie poza możliwościami finansowanymi samej gminy Niepołomice.

Realizacja tej inwestycji byłaby kluczowa dla mieszkańców, dla rozwoju gminy i poprawy bezpieczeństwa. To realna alternatywa dla dojeżdżających do Krakowa.

Komunikacja w przyszłości

W przyszłości należy spodziewać się wprowadzenia kolejnych obostrzeń dla samochodów wjeżdżających do centrów miast czy podwyżek opłat za parkowanie. Nie chodzi o to, aby całkowicie wyeliminować samochody z codziennego użytku lecz ograniczyć ruch kołowy przyczyniający się do zanieczyszczenia miasta. Sieć drogowa też jest uzupełniana, a oddany niedawno do użytku zjazd z autostrady jest dowodem na to, że zdajemy sobie sprawę ze znaczenia tej formy transportu.

Komunikacja kolejowa powinna stanowić realną i konkurencyjną alternatywę dla dojazdów samochodem. To oczywiste, że pociąg nie dojedzie w każde miejsce. Być może nadal to właśnie samochód zostanie najatrakcyjniejszym środkiem komunikacji.

Transport kolejowy, z gęstą siecią połączeń i wygodnymi przystankami, wsparty systemem komunikacji miejskiej i linii dowozowych powinien przekonać wielu ludzi do rezygnacji z samochodów i przesiadki na pociąg.

Cieszę się, że dzięki wnioskowi do programy Kolej+ może powstać kolejne ułatwienie dla mieszkańców gminy Niepołomice. To przełomowy projekt, którego realizacja z pewnością przyczyni się do poprawy jakości życia, wzrostu mobilności, zwiększenia wygody prowadzenia działalności gospodarczej i wzrostu wartości nieruchomości.

O postępie prac przy projekcie będę Państwa informował na bieżąco. Trzymajmy kciuki!

Krystian Zieliński
Pełniący funkcję burmistrza miasta i gminy Niepołomice