Dodano dn.: 08.03.2024

Stowarzyszenie Zielony Puszczyk zaprasza na 7. Niepołomicką Noc Sów – wydarzenie dla wszystkich miłośników przyrody, dorosłych i dzieci, którzy są ciekawi nocnego życia w lesie i chcą dowiedzieć się o sowach czegoś więcej.

Wydarzenie składa się z dwóch części.

Część 1.
Odbywa się w Punkcie edukacyjnym Nadleśnictwa Niepołomice na Polanie Sitowiec. Organizatorzy przygotowali prelekcję o sowach, stoisko edukacyjne Zielonego Puszczyka, ognisko. Można przynieść przekąski (kiełbaski, pieczywo itd.) oraz ciepłą herbatę w termosie.

Część 2.
Spacery po Puszczy Niepołomickiej z przewodnikiem. Podczas wędrówki będzie mieli okazję wsłuchać się w leśne odgłosy – być może uda się usłyszeć sowę? Należy zabrać ze sobą latarki, najlepiej czołówki oraz ubranie stosowne do leśnej wędrówki.

Gościem spotkania będzie Fabian Przepióra – leśnik z wykształcenia i z pasji, obecnie pracuje w Katedrze Bioróżnorodności Leśnej na Wydziale Leśnym Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. W ramach pracy doktorskiej bada on rolę mikrosiedlisk nadrzewnych i martwego drewna w kształtowaniu leśnej bioróżnorodności. W tym celu przemierza najdziksze lasy w Polsce, od Bieszczadów po Białowieżę, gdzie poszukuje dużych, starych i martwych drzew. Miłośnik polskiej przyrody, wolne chwile spędza głównie na obserwacji ptaków, wędkowaniu i obozowaniu w leśnych ostępach.

Program wydarzenia:

17.00 Rozpoczęcie 7 Niepołomickiej Nocy Sów – Punkt edukacyjny Nadleśnictwa Niepołomice w leśnictwie Sitowiec

17.30 Spotkanie z Fabianem Przepiórą i jego prelekcja na temat sów
• ognisko
• stoisko edukacyjne Zielonego Puszczyka

18.30-20.00 Spacery z przewodnikiem po Puszczy Niepołomickiej z nasłuchem sów. Spacery odbywać się będą w różnych rejonach lasu, dlatego konieczny jest środek transportu, by móc przemieścić się z Polany Sitowiec na miejsce zbiórki. W planach również jeden spacer pieszy z polany na Wielkie Błoto, liczba miejsc mocno ograniczona.

21.30 Zakończenie imprezy

Więcej szczegółów jest publikowana na bieżąco na stronie wydarzenia na Facebooku

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Organizatorzy: Stowarzyszenie Zielony Puszczyk oraz Nadleśnictwo Niepołomice.
Partnerzy: Dom Kultury Siedlisko w Podłężu oraz Urząd Miasta i Gminy Niepołomice.

Wydarzenie odbędzie się w ramach projektu badawczego “Sąsiad Sowa 2024 – poznajemy sowy Puszczy Niepołomickiej” dofinansowanego ze środków gminy Niepołomice.