Poprawiono dn.: 22.02.2024

Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Biernata w Niepołomicach serdecznie zaprasza młodzież szkół średnich na cykl spotkań Z literaturą przez wieki.

Z literaturą przez wieki To cykl spotkań dedykowany młodzieży z klas maturalnych. Będą one odbywać się w marcu i kwietniu – w każdy piątek – począwszy od 1 marca, o godz. 18.00. Przewidywany czas trwania: ok. 1 – 1,5 h.

W trakcie zajęć będzie okazja do powtórzenia i utrwalenia wiedzy na temat poszczególnych epok literackich. Przypomnimy sobie takie informacje jak: Skąd się wzięła i co oznacza nazwa epoki? Jakie są jej granice chronologiczne? Czym charakteryzował się światopogląd danego okresu? Jakie były cechy charakterystyczne sztuki? Jakie pojawiły się koncepcje filozoficzne? Na koniec spojrzymy na mapę literacką każdej epoki, by uporządkować wiedzę na temat najważniejszych twórców literackich i ich dzieł, z zakresu poezji, powieści i dramatu.

W miarę możliwości omówimy funkcjonowanie kilku wybranych motywów w literaturze i sztuce. Poznamy też parę tajników, w jaki sposób radzić sobie z pytaniami w trakcie egzaminu maturalnego.
Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych, którzy chcą wykorzystać ostatnie tygodnie, przed sprawdzianem swoich możliwości i umiejętności z kilku lat nauki języka ojczystego!

Zajęcia poprowadzi Anna Słodka – absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim i wieloletnia nauczycielka języka polskiego w IX Liceum Ogólnokształcącym w Krakowie. Ukończyła również studia podyplomowe z historii, wiedzy o kulturze i filozofii oraz Akademię Dziedzictwa. Kocha książki, teatr i muzykę. Od września ubiegłego roku pracuje w niepołomickiej bibliotece.