Kolędy i pastorałki są nieodłącznym elementem świątecznej atmosfery, dlatego też corocznie organizowane są różne konkursy, których celem jest promowanie i upowszechnianie tego rodzaju muzyki. Konkursy kolęd i pastorałek to doskonała okazja dla wszystkich miłośników śpiewu, aby pokazać swoje umiejętności i zdobyć nagrody.

18 stycznia 2023, po dwuletniej przerwie, odbyła się kolejna edycja Gminnego Konkursu Kolęd i Pastorałek, którego organizacji podjęli się członkowie społeczności Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Suchorabie.

Wzięli w nim udział uczniowie z wielu szkół naszej gminy, którzy zaprezentowali swoje umiejętności wokalne, wykonując tradycyjne i nowoczesne kolędy i pastorałki. Przesłuchania odbywały się w Małopolskim Centrum Dźwięku i Słowa.

Uczestnicy byli oceniani w trzech kategoriach wiekowych przez jury w składzie: Mirosław Stępień – Dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej w Niepołomicach, Dariusz Sadzikowski – nauczyciel fortepianu w tejże szkole oraz Marta Makowska – pracownik Urzędu Miasta i Gminy Niepołomice w Referacie Promocji i Kultury. Jury brało pod uwagę wokalne umiejętności, interpretację utworu i aranżację. Po występach wyłoniono następujących zwycięzców:
Grupa młodsza – soliści:
1 miejsce – Kinga Gródek z ZSP w Zagórzu. 2 miejsce – Maja Dereszkiewicz – Społeczna Szkoła Podstawowa im. Lady Sue Ryder w Niepołomicach. 3 miejsce – Magdalena Wolska – ZSP w Suchorabie.
Grupa młodsza – zespoły:
1 miejsce – ZSP w Suchorabie – ZESPÓŁ NUTKI, 2 miejsce – SP w Staniątkach. 3 miejsce – SP nr 2 im. Kazimierza Wielkiego w Niepołomicach.
Grupa kl. 4-6 – soliści:
Alicja Przybyszek – SP w Staniątkach, 2 miejsce – Marcelina Gocoł – SP nr 2 im. Kazimierza Wielkiego w Niepołomicach, 3 miejsce – Julia Wyszyńska ze Społecznej Szkoły Podstawowej im. Lady Sue Ryder w Niepołomicach.
Grupa kl. 4-6 – zespoły:
1 miejsce – Chór szkolny SP w Staniątkach, 2 miejsce – Chór szkolny ZSP w Zagórzu, (3 miejsca nie przyznano)
Grupa starsza – soliści:
1 miejsce – Wiktoria Sieprawska – SP w Staniątkach, 2 miejsce – Maja Dudek – SP nr 2 im. Kazimierza Wielkiego w Niepołomicach, 3 miejsce – Natasza Taborska – SP w Staniątkach.
Grupa starsza – zespoły:
1 miejsce – Chór szkolny ze Społecznej Szkoły Podstawowej im. Lady Sue Ryder w Niepołomicach, 2 miejsca nie przyznano, 3 miejsce – Duet SP nr 2 w Niepołomicach: Hanna Jabłońska i Aleksandra Jabłońska.
Przyznano 2 wyróżnienia dla: Maksymiliana Budziszewskiego i Antoniego Strumińskiego z SP w Podgrabiu.

Wszystkim uczestnikom, ich opiekunom oraz organizatorom przewodniczący jury, Mirosław Stepień złożył serdeczne gratulacje, wyrażając swoje uznanie dla wysokiego poziomu artystycznego wykonawców i wyjątkowej atmosfery, która towarzyszyła konkursowi. Nagrody wręczył Wiesław Bobowski, Dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta i Gminy w Niepołomicach.

Konkurs był okazją do celebrowania tradycji kolędniczych i umożliwił lokalnej społeczności integrację podczas świątecznego okresu. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni za swoje wysiłki i zaangażowanie w wydarzenie. Już dzisiaj zapraszamy na przyszłoroczny konkurs uczniów szkół podstawowych z terenu naszej gminy.

Urszula Saganiewicz